Gaziantep İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Karakök, son yıllarda sağlıkta büyük dönüşüm yaşandığını, 112 Acil Sağlık biriminde de ekip ve istasyon sayısının artmasıyla vakalara daha hızlı ulaştıklarını söyledi.

Gaziantep İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Metin Karakök, sağlık sektörünün temel unsurlarından birisi 112 acil servis olduğunu belirterek, “Son 10 yıl içerisinde acil hastalara yönelik özelikle son derece gelişmiş bir sistemle hizmet veriyoruz. Mesela 10 yıl önce bu şehirde toplam 6 ambulans varken şu anda 64 tane ambulansımız var. Özel kuruluşlardakileri de sayarsak bu yaklaşık 100 ambulans oluyor. Önceden bir hastayı ambulans uçakla taşımak hayaldi. Ama şu anda tek kendi ülkemizde değil başka ülkelerdeki hastalara da helikopterle, uçakla ulaşabiliyoruz. Böyle bir sisteme kavuştuk. Bu bizim devletimizin insana verdiği değeri gösteriyor. Çünkü ‘İnsanı yaşat ki, devlet yaşasın’ felsefesi bu sağlıkta dönüşümün ana unsurlarından birisidir” dedi.

Yapılan yatırımlar sayesinde vakalara ulaşma süresinin de kısaldığını hatırlatan Prof. Dr. Karakök, “Gaziantep’te ambulans sayısı, personel sayısı özellikle kırsal noktalara ulaşmamızı sağlayan bir düzeye geldi. Kent içinde olaylara varış süremiz 8,5 dakikadan 6,6 dakikaya düştü. Kırsalda ise 16,5 dakikadan 14,7 dakikaya düştü. Yani olaylara daha kısa sürede müdahale ediliyor. Bu da can kaybını daha aza indiriyor. Bu normal standartlarda olan bir süredir. Yüzde yüz oranında da bu başarıyı sağlamış durumdayız. İlk göreve başladığımızda toplamda 25 istasyon varken, şu anda 34 istasyona çıktı. Ambulans filomuza 26 tane ambulans ilave oldu. Ekiplerimizin müdahale ettiği vakalarda da önemli bir artış var. 2013 yılının ilk 9 ayında 74 bin 973 vakaya müdahale edilirken, 2014’te bu rakam 84 bin 31’e yükseldi. Bu artışa rağmen araç ve ekip sayımızdaki artışla olaylara varış süremiz kısaldı” diye konuştu.

Prof. Dr. Karakök, Türkiye geneli Gaziantep 112 Acil Servisi’nin ilk sırada yer aldığını ve kalite puanının 100 üzerinden 98 olduğunu sözlerine ekledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here