NAKBA'NIN 65'INCI YIL DONUMU

NAKBA YANİ FELAKET GÜNÜ

Filistinliler açısından felaket olarak olarak görülen İsrail Devleti’nin bağımsızlık ilanını ve ardından gelişen olayları nitelemek için kullanılır. Bu nedenle İsrail’in bağımsızlığını ilan ettiği tarih olan 14 Mayıs 1948 tarihini takip eden gün olan 15 Mayıs 1948 Nekbe Günü olarak sembolleşmiştir.

İsrail 14 Mayıs 1948 tarihinde kuruluşunun ilanından beş saat sonra Filistinlilere yönelik bir etnik temizliğe girişmiş 15 Mayıs günü gerçekleşen etnik temizlik sonucu 15.000 Filistinli hayatını kaybetmiş ve birçok Filistinli sürgün edilmiş yurtlarından olmuş bu böyle günümüze kadar devam etmiştir. 15 Mayıs İsrail bağımsızlığını kutlarken, Filistinliler ve bütün duyarlı Müslümanlar, şehit edilen Filistinlileri anmak, yaşanan sürgünlerin sonucunda yurtlarından edilen Filistinliler yeniden dönüşü için protesto gösterileri yapmaktadır.
800.000 Filistinli İsrail’in zulmünden komşu ülkelere sığınmış hakları, toprakları, vatanları, canları, malları gasp edilen Filistinliler takvimlerin 15 Mayıs 1948’i gösterdiği günü büyük felaket anlamına gelen “en-Nakba” olarak adlandırmaktadırlar. 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here