Turizm firması yetkilisi Şerif Anar, Güneydoğu illerinde yaşanan olumsuz gelişmeler ve sınırlarımız çevresinde süregelen iç savaşın Gaziantep Turizmi’ni olumsuz etkilediğini söyledi.

turizm-olumsuz-etkilendi-1455108506-17225773087

Gaziantep’e gelen turist turlarının 7 Haziran seçimleri sonrasında iptal edildiğini kaydeden Turizm Firma yetkilisi Şerif Anar, “7 Haziran seçimlerinin ardında başlayan terör ve şiddet olayları Gaziantep Turizmi’ni olumsuz yönde etkiledi. Geçtiğimiz yıllarda ortaya konan ‘Barış Süreci’ Güneydoğu ve Gaziantep Turizmi’ni olumlu yönde etkilemiş bununla birlikte bölge turizminde bir canlanma yaşanmıştı. Genel anlamda bahar aylarında Gaziantep ve diğer bölge illerine gelen turist turları için Ocak ayından itibaren rezervasyonlar yapıyorduk. Güneydoğu turların yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgisini çekiyordu. Ancak geçtiğimiz yıl 7 Haziran Genel Seçimleri sırasında birçok sektörde olduğu gibi turizm sektöründe de bir durgunluk meydana geldi” dedi.

“GAZİANTEP TURİZMİNE DARBE VURULDU”

7 Haziran Seçimleri sonrasında işlerin canlanacağını yönünde beklenti içerisine girdiklerini kaydeden Anar, “Yapılacak seçimler sonrasında işlerin yeniden canlanacağı düşüncesinde iken seçim sonrasında meydana gelen hükümet belirsizliği, terör ve şiddet olayları bölge turizmini olumsuz yönde etkiledi. Barış Süreci sırasında yoğun ilgi gören Güneydoğu turları ne yazık ki şiddet ve terör olayları nedeniyle iptal edildi. Öte yandan sınırlarımız çevresinde yaşanan iç savaş nedeniyle Gaziantep, Kilis ve Şanlıurfa gibi sınır kentlerine yapılan turlar güvenlik gerekçesiyle iptal edildi. Bölgede yaşanan terör olayları ve sınırlarımız çevresinde süregelen savaş nedeniyle yerli ve yabancı turistler Gaziantep’e gelmeye çekiniyorlar. Gaziantep’i bilen sınırlı sayıda insan kente geliyor. Meydana gelen olumsuz olaylar ne yazık ki Gaziantep ve bölge turizmine darbe vurdu. Ülkemiz sınırları içerisinde ve dışında meydana gelen olayların bir an önce sona ermesini ve işlerin açılmasını umut ediyoruz” şeklinde konuştu.

 

AYHAN DUMAN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here