Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Gaziantep temsilciliği, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu hakkında Gaziantep Adliyesine suç duyurusunda bulundu.
 KADEM’DEN KILIÇDAROĞLU HAKKINDA SUÇ DUYURUSU

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu hakkında sarf ettiği sözlere tepkiler büyüyor. Birçok ilde Kılıçdaroğlu’nu protesto eden kadınlar Kılıçdaroğlu’nun özür dilemesini istiyor. KADEM Gaziantep Temsilciliği üyeleri de Gaziantep Adliyesine gelerek Kılıçdaroğlu hakkında suç duyurusunda bulundu.

Adliye önünde Kadem üyesi kadınlarla beraber bir basın açıklaması yapan Av. Adalet Çıngı bugün Kılıçdaroğlu’nu kınamak için burada olduklarını belirterek, “Türkiye’nin ana muhalefet partisi CHP’nin Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 5 Nisan Salı günü partisinin gurup toplantısında yaptı konuşmasında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu’na ahlak dışı ve izansız ithamlarda bulunmuştur. Kamuoyunun tepkisini çeken bu kadın bakana yönelik saldırı İstanbul sözleşmesiyle dur denilen kadına yönelik şiddetin kadını cinsiyet sebebiyle itibarsızlaştırılmasının bir tezahürüdür. Cinsiyeti sebebiyle bir kadın siyasetçiye yapılan bu çirkin ithamları faili ne yazık ki bir siyasi partinin başkanıdır. Hala özür dilemeyen ve sözlerinin arkasında durduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu’nun bu çirkin sözleri bir nefret suçudur. Hiçbir gerekçeyle meşru gösterilemez. Bugünün Türkiye’sinde siyaset bu tür hakaret ve nefret kıskacından kurtarılmalıdır. Kılıçdaroğlu’nun tecavüz karşıtı bir konuşma yaptığı sırada bir kadın bakana atfen kullandığı bu sözler dünyanın hiçbir yerinde bir ahlaki kıstasa sığmamaktadır. Kılıçdaroğlu diğer erkek siyasetçilere herhangi bir cinsiyetçi ve ahlaksız ithamlarda bulunmayıp, kadın bakandan bahsederken doğrudan cinselliği çağrıştıran ahlaksız bir itham yöneltmesi siyasi tarihimizde benzerine rastlanmamış bir seviyesizliktir. Bu ithamlar CHP grubunca alkışlamıştır. Cinsiyetçi nefret söyleminin sahiplenildiğini göstermektedir. Böyle bir cinsiyetçi dil kabul edilemez. Bu tutumsuz hal toplumsal şiddeti körüklemektedir. Toplumun bu şiddet diline artık yeter demek için bugün Kılıçdaroğlu hakkında suç duyurusunda bulunduk. Sözel şiddet fiziksel şiddet kadar suçtur. Kadınlar olarak kadınlara yönelik ahlaksız politik dili reddediyoruz. Kamuoyunu toplumsal değerlerimize sahip çıkmaya davet ediyoruz” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here