2016 BİR DAHA GELMESİN

2016 yılında terör, çirkin yüzünü Gaziantep’te de gösterdi. Düzenlenen bombalı saldırılarda onlarca polisimiz, sivil vatandaşımız şehit oldu.

 Bu saldırılardan en büyüğü şüphesiz 20 Ağustos Cumartesi günü Nurettin-Besna Akdoğan çiftinin kına gecesine yapılan intihar saldırısıydı. Hain saldırıda 57 vatandaşımız hayatını kaybederken 93 kişi de yaralandı.

1 Mayıs’ta Emniyet Müdürlüğü’ne yapılan saldırıda iki polisimizi, 500 Evlerde hücre evine yapılan baskın sırasında 3 özel harekat polisimizi kaybettik. Terör örgütü PKK hain eylemlerini sürdürürken, Fırat Kalkanı’ndan gelen şehit haberleri de acımıza acı kattı. Başarısız 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Gaziantep’te sağcısı solcusu Alevisi, Kürdü, Türkü, adeta tek vücut oldu. 27 gün boyunca Demokrasi Meydanı’ndan ayrılmayan darbe karşıtları Gaziantep’in farkını bir kez daha gösterdi. Ardından başlayan FETÖ operasyonlarında kentimizin tanınmış işadamlarının yanısıra, sağlık, eğitim, kamudan binlerce kişi açığa alındı, ihraç edildi.

1 MAYIS’TA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ ÖNÜNDE PATLAMA

1 Mayıs’ta Şehitkamil ilçesi İncili Pınar Mahallesi 4 Nolu Cadde üzerinde saat 09.30 sıralarında İl Emniyet Müdürlüğüne 27 ANM 29 plakalı bomba yüklü araçla saldırı düzenlendi. Araç içerisindeki IŞİD militanı İsmail Güneş, olay yerinde ölürken, Serdar Şakır ve polis memuru Yusuf Erin şehit oldu, 28 polis ve 7 sivil yaralandı. Patlama sonrası, İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince yapılan operasyonlarda saldırısıyla irtibatlı olduğu değerlendirilen 52 şüpheli yakalanarak adli makamlara sevk edilmişti. Nöbetçi mahkemeye çıkarılan şüphelilerden 32’si tutuklanırken, 19’u adli kontrol kararı ile biri ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Patlamada bomba yüklü araç ile araçtaki eylemcinin paramparça olduğu belirlendi. Patlamayla birlikte aracın parçaları ise 150 metrelik alana savruldu. İsmail Güneş’in cesedinin parçaları ise toplanarak ceset torbasına ve ardından tabuta konuldu.

YUNUS DURMAZ KENDİNİ PATLATTI

Diyarbakır’da HDP mitingine, Suruç’ta Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) üyelerinin basın açıklamasına, Ankara Gar Meydanı’ndaki mitinge, İstanbul Beyoğlu’nda turistlere ve Gaziantep Emniyet Müdürlüğü’ne yönelik düzenlenen bombalı saldırıların planlayıcısı olarak aranan Terör örgütü DAEŞ’in sözde Türkiye emiri Yunus Durmaz, 19 Mayıs’ta Gaziantep Çağlayan Mahallesi’ndeki hücre evine yapılan baskında yakalanacağını anlayınca  üzerinde bulunan bomba düzeneğini patlatıp parçalanarak öldü.

DÜĞÜNÜ KANA BULADILAR

20 Ağustos’ta, Beybahçe Mahallesinde Nurettin-Besna Akdoğan çiftinin kına gecesinde terör örgütü DAEŞ mensuplarınca intihar saldırısı gerçekleştirildi, saldırıda 57 kişi hayatını kaybederken,  93 kişi de yaralandı.

ÖZEL HAREKATÇILAR ŞEHİT OLDU

16 Ekim 2016 tarihinde Şahinbey ilçesi Beşyüzevler Mahallesinde bulunan bir stüdyo dairede DAEŞ terör örgütü mensubu Abu Yusuf (kod) M.Ş. isimli Suriye uyruklu şahıs, canlı bomba intihar saldırısı eylemini gerçekleştirerek, operasyon yapılan hücre evinde kendisini patlattı. Meydana gelen patlamada Yaşar Polat, İlhan Güleç ve Hüseyin Cengiz şehit olurken, (9) polis ve (4) Suriyeli uyruklu şahıs yaralandı. Aynı gün içerisinde, Ankara ilinde meydana gelen Gar Saldırısı olayının faillerinden, terör nitelikli arananlar listesinde “turuncu bülten” ile aranan DAEŞ terör örgütü sorumlularından Mehmet Kadir Cabael, kobra aracından açılan ateşle etkisiz hale getirildi. Cebael’in kına gecesi saldırısı ile bağlantısı ortaya çıktı.

ROKETLER SON DAMLA OLDU

Roket Kilis’e düşen roketler yüzünden onlarca vatandaş hayatını kaybetti.  Mayıs ayı içerisinde roketlerden Gaziantep’te nasibini aldı. Suriye’de bulunan DAEŞ Terör Örgütü tarafından Oğuzeli ilçe sınırları içerisindeki boş araziye 2 adet roket atıldı. Yapılan incelemede atılan roketlerden birinin havada patladığı, diğerinin ise patlamadığı tespit edildi. Kilis’e atılan roketler ve kına gecesine yapılan saldırı, hükümet için Fırat Kalkanı operasyonu için bardağı taşıran son damla oldu.

OZANCAN ANKARA GAR SALDIRISINDA ŞEHİT OLDU

10 Ekim 2015’te Ankara’da düzenlenen mitingde yaşanan bombalı saldırı sonucunda 103 vatandaşımız hayatını kaybetti.

Gaziantepli Ozancan Akkuş da onlardan biriydi. Gaziantep, Üniversite öğrencisi Ozancan Akkuş ve saldırıda ölenlere ağladı. Akkuş’un ismi Gaziantep Kolej Vakfı Özel Okulları’nda yer alan spor salonuna verildi.

ÜLKE GENELİNDE SALDIRILAR

İstanbul Atatürk Havalimanı’nda gerçekleşen intihar saldırısı sonrasında 41 kişi hayatını kaybetti, 239 kişi yaralandı. Beşiktaş Bursaspor maçından bir saat sonra, Vodafone Arena yakınlarında gerçekleştirilen çifte terör saldırısında 45 masum vatandaş hayatını kaybetti. Henüz saldırının yaraları sarılmadan teröristler, Kayseri’de çarşı iznine çıkan askerleri hedef aldı. Halk otobüsünün geçişi sırasında bombalı araçla gerçekleştirilen saldırıda 14 askerimiz şehit oldu.

ŞİMDİ GAZİANTEP’E GİTME ZAMANI

Gaziantep, terör örgütlerine karşı düzenlenen başarılı operasyonlarla da gündemden düşmedi. Özellikle IŞİD’a yönelik operasyonlarda örgütün hücre evleri tek tek belirlendi, elebaşları ya intihar etti, ya da ölü ele geçirildi. Amerika’nın güvenli değil diye kendi vatandaşlarına gitmeyin uyarısında bulunduğu Gaziantep, yaralarını çabucak sararak kalkınma yolculuğuna devam etti. Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in ‘Şimdi Gaziantep’e gitme zamanı’ kampanyasına gösterilen ilgi bunun en büyük göstergesi oldu. İhracatı az bir düşüşle kapatan Gaziantep’e özellikle yurt içinden gelen turist sayısında gözle görülür artış olduğu gözlendi.

BAŞKA NELER OLDU?

Güvenlik algısını bertaraf etmek için kentimizde etkinliklere ara verilmedi. Fuarları, festival etkinlikleri izledi.

GTO’DA BÜYÜK DEĞİŞİM

2016 yılı, Gaziantep Ticaret Odası açısından büyük çalkantıların ve değişimlerin yaşandığı bir yıl oldu. Eyüp Bartık’ın istifasını, yönetim kurulunun istifası, kayyum ve 23 Aralık’ta yapılan ve Beyhan Hıdıroğlu’nun yönetiminin iş başına geçtiği seçimler izledi.

 

Meral KINACILAR

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here