Neden torpil yapalım?

Neden torpil yapalım?

Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz Mete, adrese teslim ve torpilli yöneticilik sınavı yapıldığı iddialarıyla ilgili Gaziantep27 Gazetesine açıklamalarda bulundu.

Müdürlük ve müdür yardımcılığı sınavında şeffaf bir mülakat yaptıklarını belirten Mete, “Müdürlükte sadece alan bilgisini ölçmüyoruz, iyi bir sosyal çevresi var mı, okulun fiziki imkanlarını iyileştirmeye yönelik nasıl çevresini kullanacak, herşeyi devlettenmi bekleyecek, öğretmenlerle, velilerle  ilişkisi nasıl olacak bunların hepsini ölçüyoruz. İşi biraz magazinleştiriyorlar. Vicdanen çok rahatım, vicdanen rahat olmadığım hiç bir işe imza atmam. Babamın oğlu olsa tanımam” dedi.

4 SORU SORULDU

Şeffaf bir mülakat sistemi yaptıklarını anlatan Cengiz Mete, “Mülakatta aynen şöyle yaptık. Mülakat komisyonuna adaylar geliyor ve komisyonunun karşısına oturuyor. Daha önce komisyon tarafından hazırlanmış kapalı zar içerisindeki kutulardan sorularını çekiyorlar. 4 tane soru cevaplıyorlar. Bu 4 tane sorunun her birinin değeri 15 puan. 4 sorunun tamamını doğru yazan arkadaşımız 60 puan alıyor. 40 puanda ise komisyon kişinin genel kapasitesine, kendine olan güvenine, kabiliyetine bakılarak veriliyor” diye konuştu.

3 KOMİSYON GÖREV YAPTI

130 müdür, 600 kişi müdür yardımcısı atanacağını belirten Mete, “Toplamda 2 bin kişi mülakata girdi. Kolay bir iş değil. 2 bin kişinin mülakatını yapıyorsunuz, 9 kişide maddi hata gözüküyor. Ben arkadaşlarımı gerçekten tebrik ediyorum. Yaz sıcağında tek tek hem soruları cevaplandırdılar, cevap aldılar, tek tek onlara sorular sordular. 3 komisyon vardı her biri 5’şer kişiden oluşuyordu. Tekrar söylüyorum, torpil olamaz. İddia şu falanca kişileri eliyorlar. Bu atama değil, bu görevlendirme. İllaki 60 puan soruyu her bilen kişinin müdür veya müdür yardımcısı olacak diye bir kaide yok” dedi.

YETKİM YOK

‘İddia şuysa buyursunlar tek tek bütün cevap anahtarlarını inceleyelim, isim isim, hiç farketmez’ diyen Cengiz Mete, “İddia şuysa bu iddiayı inceleyelim. Resmi evrakta sahtecilik yaptılar diyorlarsa, falanca kişinin mülakat cevaplarında sahtecilik var, eksik puan verdiler, düşük puan verdiler diyorlarsa, buyursunlar gereğini yapalım. İl milli eğitim müdürü olarak komisyonlarda hiç bir müdahalem olamaz. Yetkimde yok, hiç bir yerde puan takdirimde yok. Komisyonları Valilik onayıyla oluşturuyoruz, komisyonlar değerlendiriyor, puanları onlar veriyorlar. İtirazları onlar değelendiriyorlar ve o itirazlar neticesindede bir puan oluşuyor. Ben bu kadar netim” dedi.

İTİRAZLAR DEĞERLENDİRİLDİ

Hata riskinin illaki olacağını, 40 kişinin mülakat sonucuna itiraz ettiğini de söyleyen Mete şöyle konuştu: “Mülakat komisyonu tekrar toplandı, toplanan komisyonda puanlar yeniden incelendi. Maddi bir hata üzerinden değerlendirildi, toplarken yanlış varmı diye ve 9 kişide yanlışlık tesbit edildi. Bunların 4 tanesi bir sendikaya ait, 2 tanesi bir sendakiya ait 3 tanesi de sendikasız olmak üzere 9 kişinin mülakındaki toplamada hata olduğu görüldü ve onlar tekrar düzeltildi, hakları iade edildi. Bunlardan birine 2, birine 3, birine 5 puan verildi. Birinde ise 85 yazılacakken 55 yazılmış. Şu anda atama yok. Puanlar açıklanıyor daha sonra tercihlerini yapacaklar. Eylül’ün ilk haftası gibi atamalar bitmiş olacak. ”

İŞİ MAGAZİNLEŞTİRİYORLAR

Vicdanen rahat olduğunu beliren Mete sözlerini şöyle tamamladı: “Biz müdürlükte sadece alan bilgisini ölçmüyoruz, iyi bir sosyal çevresi varmı, okulun fiziki imkanlarını iyileştirmeye yönelik nasıl çevresini kullanacak, herşeyi devletten mi bekleyecek, çevreyle ilişkisi nasıl olacak bunların hepsini ölçüyoruz. Yani öğretmenin kıdemi, başarısı, disiplin cezası, yüksek lisans, doktorası gibi kriterlere bakılarak puan veriliyor, farklı özelliklerine bakılıyor. Genel kabiliyetleri, mesleki tecbüreleri ölçülüyor. Kendini ifade edebilme becerisi var mı, bir veli geldiği zaman, bir kriz esnasında o krizi aşabilme beceresi var mı, yoksa odasını kapatıp içeri mi kaçacak, öğretmenlerle nasıl, niye müdür müdür yardımcısı olmak istiyor. Komisyon bunları sorguluyor. 40 puan komisyonun takdir hakkı boşuna mı verilmiş?  İyi o zaman öyle olsaydı yazılı bir sınav yapılırdı, en yüksek puandan başlardınız. İşi biraz magazinleştiriyorlar, biz o kısıma karşıyız. Vicdanen çok rahatım, vicdanen rahat olmadığım hiç bir işe imza atmam, babamın oğlu olsa tanımam.”

 

Meral KINACILAR

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here