mazlumder-den-said-nursi-yi-anma-toreni-3461924_o

 

28 ŞUBAT SÜRECİNDEN GÜNÜMÜZE NE DEĞİŞTİ??

Birilerinin bin yıl sürecek dediği bir 28 şubat sürecinin daha yıldönümüne gelmiş bulunmaktayız. Hatırlanacağı üzere 28 Şubat 1997 yılında dönemin Başbakanı merhum Necmettin Erbakan 28 Şubat’ta alınan MGK kararları doğrultusunda ve sonrasında post modern bir darbe ile iktidardan uzaklaştırılmıştı.

Her darbede olduğu gibi 28 şubat post modern darbesinde de Türkiye bir on yıl geriye gitmiştir. Darbeciler kendilerince sakıncalı gördükleri kişileri iktidardan uzaklaştırdığı gibi, bu ”sakıncalı ” insanlara destek verenleri de devlet kadrolarından tasfiye etmiştir. 28 şubat sürecinin siyasi etkisi olduğu gibi halk üzerinde ekonomik etkisi de olmuştur.

Bu süreçte yapılan olağanüstü yargılamalar sonunda Salih Mirzabeyoğlu gibi düşünce adamları yargılanmış ve sonucu başından belli olan bir yargılama ile cezalandırılmıştır. 28 şubat sürecinde alınmış olan kararlar halen devam etmektedir. 28 şubat sürecinde alınmış olan kararların iptali için Mazlumder’in başlatmış olduğu kampanya ise devam etmektedir.

Ankara’da devam eden 28 şubat  davası halen Türkiye kamuoyunda büyük bir ilgisizlik ile devam etmektedir. Kamuoyundaki bu ilgisizlikten olacaktır ki sanıklarda büyük bir ciddiyetsizlik ile yargılanmayı sürdürmektedirler. Bir yandan 28 şubat post modern darbeyi yapanları yargılarken, diğer taraftan bu süreçte yargı üzerinde kurulan baskı sonucu ceza alan insanların ve kanaat önderlerinin içeride olması cevabı verilmemiş büyük bir çelişkiyi içinde barındırmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here