İnsanlık tarihi kadar eskilere dayanan Bakır işçiliği Gaziantep’te 400 yıllık geçmişi olan bir el sanatı olarak kent turizmine hizmet ediyor.

TARİHİ KENTLER BİRLİĞİ BÜYÜK ÖDÜLÜ

Büyükşehir Belediyesi tarafından 2006 yılında restore edilen Bakırcılar Çarşısı, bakırcı esnafının daha kaliteli hizmet vermesine olanak sağlarken çok sayıda yerli ve yabancı turistin de Gaziantep seyahatinde vazgeçilmez bir mekân haline geldi. Bakırdan ve pirinç diye tabir edilen bakır ve çinkonun karışımından elde edilen maddeden işlenerek yapılan bakır süs eşyaları alın terinin ve işçiliğin en çok kullanıldığı sanatlardan birisi olarak ön plana çıkıyor.

Nesilden nesile devam etmesi ve geliştirilmesi adına Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve Çekül Vakfı’nın ortak hazırladığı Bakırcılar Çarşısı Sokak Sağlıklaştırma Projesi ile yerli ve yabancı turistlerin çarşıda kalma süreleri arttırdı. Kentsel sit alanı içerisinde bulunan çarşı, kaderine terk edilmekten kurtarıldı. Bakırcılar Çarşısı’nın restorasyon projesiyle Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, 2007 yılı Tarihi Kentler Birliği büyük ödülünü kazanmıştı.

Yusuf Büyükçepe: “43 yıldan beri bakırcılık yapıyorum. Eskiden Bakırcılar Çarşısı’nda dükkânlar harabe şeklindeydi. Büyükşehir Belediyesi’nin restore etmesiyle çok güzel bir hale geldi. Geçmişte çarşımıza ilgi bu kadar çok değildi ama şu anda yerli ve yabancı turistlerin ilk uğrak yeri. Büyükşehir Belediyesi’ni tebrik ediyorum.”

Orhan Duymaz: “Babamda bakırcıydı ben 25 yıldır sektörün içindeyim. Bakırcılar Çarşısı’nın 150 yıllık bir geçmişi var. 2006 yılına kadar buraya hiç bakım yapılmamış. Bakırcılar Çarşısı normal vasat bir çarşı görünümündeydi. Turistik bir yer olduğu için 2006 yılında Büyükşehir Belediyesi tarafından restorasyon yapıldıktan sonra Bakırcılar Çarşısı çok güzel bir hale geldi. Turistler geliyor ama son 3-5 yıldır ticaret çok düşük.”

Murat Kasılan: “1962 yılından beri bakırcılık yapıyorum. Bakırcılar Çarşısında eskiden sadece mutfak eşyası vardı, burası harap bir haldeydi. 2006 yılında Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edildikten sonra çok nezih bir ortam oluştu, bu nedenle Belediye Başkanına çok teşekkür ediyoruz. Daha önce çarşımıza kadınlar giremezdi ama şu anda herkesin gezebileceği bir yer haline geldi. Turistler daha çok gelmeye başladı.”

Şerif Kasılan: “40 yıldır bakırcılık yapıyorum. Bakırcılar Çarşısı eskiye göre daha güzel oldu. Büyükşehir Belediyesi’nin restorasyon yapmasından sonra daha çok turizme yönelik üretim yapmaya başladık. Eskiden Bakırcılar Çarşısı’nın durumu çok kötüydü ve pislikten geçilmiyordu. Ama şimdi giriş-çıkış çok güzel oldu, dükkânların dış cephesi yenilendi. Daha önce çekiç seslerinden kimse duramazdı, şimdi turistler çok geliyor.”

Mehmet Kasılan: “40 yıldır bakırcılık sektörünün içindeyim. Bakırcılıkta daha önce sadece mutfak eşyası yapılıyordu ama şuanda ağırlıklı olarak turistik bakır işleme üretiyoruz. Eskiden Bakırcılar Çarşısı çok kötü durumdaydı. Büyükşehir Belediyesi’nin restorasyonundan sonra düzene girdi. Bunda eski Başkan Asım Güzelbey’in çok gayreti oldu. Çarşımıza gelen yerli ve yabancı turist sayısı çoğaldı.”

Salman Çarlı: “64 yıldan beri bakırcılık yapıyorum, 1980 yılından beri Bakırcılar Çarşısı’ndayım. Geçmişte buranın haliç çok kötü ve harabe bir haldeydi ve turistler fazla gelmezdi. 2006 yılında Büyükşehir Belediyesi, Bakırcılar Çarşısı’nda restorasyon yaptıktan sonra burası daha çok hareketlendi ve turistler gelmeye başladı. Bakırın mutfak eşyası olarak kullanılmaması nedeniyle esnaf turistik eşya üretimini seçti.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here