GAZİANTEP GAZETELER CEMİYETİ'Nİ ZİYARET EDEN AK PARTİ GENEL BAŞKAN YARDIMCISI ABDÜLHAMİT GÜL, GÜNDEME İLİŞKİN AÇIKLAMALARA DEĞİNEREK, “CELAL DOĞAN, AÇIKLAMASININ GEREĞİNİ YAPMALIDIR” DEDİ. (HALİL DAĞ - LİDER OLGUN/GAZİANTEP-İHA)
GAZİANTEP GAZETELER CEMİYETİ’Nİ ZİYARET EDEN AK PARTİ GENEL BAŞKAN YARDIMCISI ABDÜLHAMİT GÜL, GÜNDEME İLİŞKİN AÇIKLAMALARA DEĞİNEREK, “CELAL DOĞAN, AÇIKLAMASININ GEREĞİNİ YAPMALIDIR” DEDİ. (HALİL DAĞ – LİDER OLGUN/GAZİANTEP-İHA)

90’LARA DÖNMEYE İZİN VERMEYECEĞİZ

Gaziantep Gazeteler Cemiyeti’ni ziyaret eden AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Abdülhamit Gül, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.
Çözüm Süreci bağlamında verilen sözlerin tutulmadığını ifade eden Gül, “HDP’nin silahların gölgesinde yapmış olduğu siyaset bölgeyi 1990’lara tekrar geri götürüyor. Bölge halkını tehdit, şantaj, faili meçhullerle anılan bir hale getiren bir anlayış olduğunu görüyoruz. Türkiye 90’lara dönmeyecekse yine AK Parti’nin vizyonu ile ve siyaset tarzıyla dönmeyecektir. Maalesef HDP’nin yaptığı da Türkiye’nin ve bölgenin 90’lı yıllara tekrar dönmesi yönünde yapmış olduğu bir siyaset tarzıdır” dedi.
“TÜRKİYE’NİN BİR SANİYE BİLE KAYBEDECEK ZAMANI YOK”Gül, Celal Doğan’ında daha önce yapmış olduğu açıklamalarda ‘eğer devlete Türk ordusuna kurşun sıkılırsa ben burada olmam, mesafe koyarım’ yönündeki açıklamalarıyla ilgili, “Celal Doğan Gaziantep’e hizmet etmiş bir siyasetçidir. Ama bugün Kandil vesayetiyle siyaset yapan HDP’nin bu tavrına karşı çıkmasını da bekleriz Celal Doğan’ın bu konuda tavrını ortaya koyması Gaziantep’e yakışır bir tavır olacaktır” dedi. Hükümet kurma çalışmalarıyla alakalı da “Bizim birinci arzumuz koalisyonun bir an önce kurulmasıdır. Çünkü Türkiye’nin bir saniye bile kaybedecek zamanı yok” ifadelerini kullandı. 

“PARTİLERİN KAPATILMASINA PRENSİP OLARAK KARŞIYIZ”

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, AK Parti İl Başkanı Eyüp Özkeçeci, Büyükşehir Belediyesi Başkan Yardımcısı Osman Toprak ve Ak Parti Şahinbey İlçe Başkanı Hakan Kurt’tan oluşan bir heyeti Gaziantep Gazeteciler Cemiyetini ziyaret eden Gül, “Parti kapatmanın demokrasiye hiçbir faydasının olmayacağını söyledi.  Gül, “Her ne olursa olsun biz, demokrasilerde parti kapatmanın doğru olmadığının kanaatindeyiz. Partilerin ancak uygulamalarını millet tartar ve partileri millet kapatır. Geçmişte Türkiye’yi yöneten onlarca parti vardır ama tarihin sayfalarında yerlerini aldılar. Bizde siyasi partilerin kapatılmasına prensip olarak karşıyız ama bu konuda yargı suçlularla ilgili, suç işleyen partilerle ilgili kendi sürecini başlatır” şeklinde konuştu.

 

“TÜRKİYE’NİN BİR SANİYE BİLE KAYBEDECEK ZAMANI YOK”

HDP’nin 7 Haziran seçimlerinden sonra koalisyona yönelik tavrının açık olduğunu söyleyen Abdülhamit Gül, sürecin bütün yönleriyle masaya konulduğunu söyleyerek, “Bizim birinci arzumuz koalisyonun bir an önce kurulmasıdır. Çünkü Türkiye’nin bir saniye bile kaybedecek zamanı yok. Ak Parti’nin bu konuda sergilediği tutum gerçekten Türkiye’ye yakışan bir tavırdır. Bu konuda MHP ile bir görüşme yapıldı. Bu konuda ilk arzumuz hükümetin bir an önce kurulmasıdır. Bu konuda bir ortaklık şeklinde bir hükümet kurulacak. Koalisyon MHP ile kurulabilir CHP ile kurulabilir ama bu konudaki ilk arzumuz koalisyonun kurulmasıdır” ifadelerini kullandı.

 

“VATANDAŞININ YAŞAM HAKKINI KORUMAK DEVLETİN GÖREVİDİR”

Ağrı’da iki ton bomba ile karakola girildiğini ve 2 askerin şehit olduğunu, her iki şehidin de Kürt olduğunu kaydeden Gül,  “Birisi Adıyamanlı birisi Siirtli yani kendi halkının yaşam hakkına tehdit oluşturan bir örgütün ve bu konuda bu örgüte hiçbir şekilde bir ses çıkarmayan bir siyasi yapının Türkiye’ye verebileceği bir şey yoktur. Bu başta Türk olsun Kürt olsun kendi vatandaşının yaşam hakkını korumak devletin görevidir. Celal Doğan hemşehrimiz Gaziantep Milletvekili Celal Doğan’ında daha önce yapmış olduğu açıklamalarda ‘eğer devlete Türk ordusuna kurşun sıkılırsa ben burada olmam, mesafe koyarım’ yönündeki açıklamaları gerçekten takdirle karşılanmalı Celal Doğan Gaziantep’e hizmet etmiş bir siyasetçidir” dedi.

 

“DOĞAN’IN TERÖRE GEREKLİ TEPKİYİ VERMESİNİ BEKLİYORUZ”

Gül, “Ama bugün Celal Doğan’dan Kandil vesayetiyle siyaset yapan HDP’nin bu tavrına karşı çıkmasını da bekleriz Celal Doğan’ın bu konuda tavrını ortaya koyması Gaziantep’e yakışır bir tavır olacaktır. Bu geçtiğimiz günlerde Zergele kampına Türk Silahlı Kuvvetlerinin operasyonu vardı, orada da Twitter hesabından yapmış olduğu açıklamada, Kobani’deki bir görüntüyü paylaşarak, işte ‘hamile bir kadını TSK vuruyor’ şeklinde, ‘Siviller öldürülüyor’ şeklinde bir manipülasyona alet olması da bizi gerçekten üzmüştür. Oysa TSK’nın yaptığı açıklamada ve Uluslararası toplumun yapmış olduğu açıklamada asla siviller vurulmamış bu konuda Sayın Doğan’ın gerekli tepkiyi vermesini bekliyoruz” ifadelerini kullandı.
BAŞKAN AY: “TERÖRÜ KINIYORUZ”

Ziyarette ülkede yaşanan son gelişmelere değinen Başkan Ay: “Ülkemiz son derece hassas bir dönemden geçiyor. Ülke genelinde yaşanan siyasi  gelişmeler ve terör olayları sınır kenti olan Gaziantep’te de ciddi şekilde hissedilmektedir. Hala devam eden koalisyon görüşmelerinin gölgesinde yaşanan terör olayları bütün kesimlerde özellikle sınır kentlerinde büyük endişe oluşturmaktadır. Gaziantep Gazeteciler Cemiyeti olarak bu önemli süreçte Valimiz, kentimizin milletvekilleri ve siyasi parti temsilcilerinin sağduyu çağrılarına destek vermeye büyük özen gösteriyoruz ve terörü kınıyoruz” ifadelerini kullandı.

“GAZETECİLER CEMİYETİYLE BİRLİKTE ÇALIŞMAYA  HAZIRIZ”

Gaziantep Gazeteciler Cemiyeti ile kentin vizyonuna katkıda bulunacak her çalışmada birlikte yer alınabileceğini belirten AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Gaziantep Milletvekili Abdülhamit Gül ise; “Gazeteciler Cemiyeti emeğiyle, alın teriyle, bir kamu hizmeti yapan basın emekçilerinin örgütlendiği bir sivil toplum kuruluşu.  Gaziantep nezdinde çok önemli ve saygın bir yere sahip. Bizim ortak çizgimiz Gaziantep’tir. Bu çerçevede Gaziantep’i daha iyi bir noktaya getirmeyi amaçlayan her projede birlikte çalışmaya hazırız” dedi.

 

“SİLAHLARI BIRAKMA VAATLERİ YERİNE GETİRİLMEDİ”

Gül; “Çözüm süreci bağlamında hükümetimizin attığı adımlar çok önemliydi.  2013 Mart Ayında silahların gömülmesi adına verilen sözler tutulmadı. Çözüm süreci sadece hükümetin vermiş olduğu bir takım demokratik haklarla sağlanacak bir süreç değildir. Aynı zamanda kamu düzeninin de sağlanması  ve silahların bırakılması anlamında bir süreci içeren bir dönemdi. Ama bu silahların bırakılması gerekirken Gezi’yle birlikte bir anlamda bu vaatlerin yerine getirilmediğini ve gerekli adımların atılmadığını hepimiz yaşadık” şeklinde konuştu.

“HDP ORTAYA KOYDUĞU SİYASET TARZI 90’LI YILLARA BENZİYOR”

Çözüm sürecine ilişkin değerlendirmelerini yapan ve gündemi yorumlayan Gül; “HDP’nin silahların gölgesinde yapmış olduğu siyaset bölgeyi 1990’lara tekrar geri götürüyor. Bölge halkını tehdit, şantaj, faili meçhullerle anılan bir hale getiren bir anlayış olduğunu görüyoruz. Türkiye 90’lara dönmeyecekse yine Ak Parti’nin vizyonu ile ve siyaset tarzıyla dönmeyecektir. Maalesef HDP’nin yaptığı da Türkiye’nin ve bölgenin 90’lı yıllara tekrar dönmesi yönünde yapmış olduğu bir siyaset tarzıdır” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here