AB VE ABD BU YANLIŞTAN DÖNMELİ

Avrupa Birliği (AB) Bakan Yardımcısı Ali Şahin, ilerleyen süreçte PYD’nin AB ve ABD için tehdit olmayacağını kimsenin garanti edemeyeceğini belirterek, “Bir pisliği bir başka pislikle temizlemeniz mümkün” değil.

Bunu başta Avrupa Birliği, stratejik müttefikimiz Amerika Birleşik Devletleri ve Rusya’nın çok iyi anlaması gerekiyor.” dedi.

TERÖR ÖRGÜTLERİYLE BU İŞİ ÇÖZEMEYİZ

Suriye krizinin baş gösterdiği günden bu yana güvenli bölge oluşturulması konusunda öneriler sunduklarını anımsatan Şahin, bu öneriler değerlendirilmedi. Çatışmasızlık, önemli bir karar. Bu karar, PYD gibi terör örgütü PKK’nın uzantısının olduğu bölgeleri kapsamıyor. Suriye’de barışı, istikrarı temin etmek istiyorsak terör örgütleriyle bu işi çözemeyeceğimizi anlamamız gerekiyor. Bir pisliği bir başka pislikle temizlemeniz mümkün değil. Bunu başta Avrupa Birliği, stratejik müttefikimiz Amerika Birleşik Devletleri ve Rusya’nın çok iyi anlaması gerekiyor” diye konuştu.

AB KAFA KARIŞIKLIĞI YAŞIYOR

Avrupalıların Suriye’de terörle mücadeleyi sürdürmek için Türkiye’ yi yanına alması gerektiğini vurgulayan Şahin, “AB, uzun süreden beri kafa karışıklığı yaşıyor. İngiltere’nin Avrupa Birliğini terk etmiş olması, Avro Bölgesi krizi,  Avrupa Birliği içerisinde ekonomik krizi tetiklemiş durumda. Mülteci ve terör tehditleriyle birlikte AB’nin psikolojisi bozulmuş. Suriye okumasını maalesef doğru okuyabilmiş değil”dedi. (AA)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here