Resim_1300354305ANTEP PRESS Ak Parti aday adaylarından MTA Genel Müdür Yardımcısı Abdullah Tombul ile konuştu.

ANTEP PRESS – Söyleşi

Abdullah Tombul: “Ak Parti`nin taşıdığı misyona uygun birisiyim”

Özgeçmişinizden bahseder misiniz?

1956 İslâhiye doğumluyum. Lise tahsilimi tamamladıktan sonra üniversite tahsilimi yapmak üzere Ankara’ya gittim. Bu arada da Gaziantep Sanayi ve Ticaret İl Müdürlüğünde işe başlamıştım. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi fiziki coğrafya ve jeoloji bölümünden mezun oldum. 1985 yılın da kendi mesleğim de çalışmama devam edebilmek için Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğüne geçtim. Refah Yol hükümetinin kurulmasıyla birlikte MTA da Genel Müdür Yardımcılığına atandım. Aynı zamanda madencilikten sorumlu Devlet Bakanı Rıza Güneri Bey’in danışmanı olarak çalışmaya başladım. Halen bu göreve devam ederken aday adaylığı için istifa ettim.

``Siyasi geçmişinizi ve siyasi ilginizden bahseder misiniz
?

MTTB’den itibaren gençlik yıllarımdan beri hep siyasetle iç içe oldum. Devlet memurluğu görevine başladıktan sonra resmi olarak siyasetle ilgilenme imkânı kalmadı. Ama her zaman siyasi çalışmalar içinde bulundum. Bu nedenle daha çok sivil toplum kuruluşların da yönetici olarak çalıştım.

1999-2002 yıları arasında Memur-Sen Konfederasyonuna bağlı Enerji bir-Sen Sendikasının Genel Başkanlığını yaptım. Aynı zaman bu süreler içerisinde Memur Sen Konfederasyonun Genel Başkan Yardımcılığını yaptım. En son Kamu İşverenleri Sendikası Denetim Kurulu Başkanlığı yaptım. Bu görevden adaylık sürecinde ayrıldım.

1999 yılında GAZİANTEP’ten çevremin ve büyüklerimin teşviki ve teveccühleriyle Fazilet Partisinden Milletvekili adayı olarak siyasete başladım. Milletvekili seçilmesem de benim için siyaset devam etti ve Sayın Recai KUTAN’ın meclis danışmanı olarak Fazilet Partisi Genel Merkez Teşkilat Başkanlığında 8 ilden sorumlu koordinatör olarak çalıştım. 2007 seçimlerin de AK PARTİ GAZİANTEP aday adayı idim ama sıralamaya girmek kısmet olmadı.

Ak Parti ve seçmen sizi hangi özelliğinizden dolayı aday olarak seçmeli.

``Benim kendi adıma üç özelliğim var.

Birincisi, ben yıllarca gençlik kollarında görev yaptığımdan dolayı gençlerin beklentilerini, duygu ve düşüncelerini çok iyi anlayabileceğimi düşünüyorum.

İkincisi; sivil toplum örgütlerinde ve parti teşkilatlarında görev yapmam dolayısıyla tabandan gelen bir adayım. Bu nedenle teşkilatlarımızın ve sivil toplum örgütlerin duygu ve düşüncelerini yaşayan bir insan olarak onların duyarlılıklarına ve taleplerini en iyi şekilde anlayabilirim.

Üçüncü olarak; bürokrasiden gelen bir kardeşinizim. Yapmış olduğum üst düzey yöneticilik görevlerimle bürokrasinin ne olduğunu ve nasıl işlediğini çok iyi biliyorum. Bu anlamda Gaziantep’imize ve halkımıza bu anlamda nasıl hizmet götürüleceğini çok iyi bilirim.Bu nedenlerle hem AK partinin hem de seçmenin beklentilerine cevap verecek bir adayım.

          Ayrıca AK PARTİ’nin bir misyonu var. Bu misyonu taşıyan ve misyona uygun birisi olduğumu düşünüyorum. Geçmişimize baktığınız zaman sayın başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’la aynı çizgide olan ve aynı değerleri savunan birisi olduğumu göreceksiniz.

``İnsan arkasında bıraktıkları ve yaptıkları ile anılır. 34 yıllık bürokrasi ve devlet tecrübem, siyaseti bilen siyaseti siyasetin belirlendiği merkezde yapmış, teşkilatların nasıl çalıştığını, bir milletvekilinden neler beklenildiğini, milletvekili ve teşkilat ilişkilerinin nasıl olması gerektiğini bilen, sivil toplum kuruluşlarıyla arası iyi olan, Genel başkanlık yapmış birisi olarak geçmişe baktığımda memleketimize güzel hizmetler yaptığımı görüyorum ama bunlarla anılmak mutluluğumu bir kat daha artırıyor. Devleti bilen, siyaseti bilen ama öğrenmenin yaşı yoktur deyip memleketine faydalı şeyler öğrenmeye çalışmaya devam eden ve edecek tüm toplumla ilişkileri iyi olan, çözüm üreten bir kişi olarak değerlendirileceğimi düşünüyorum.

Aday gösterilmeseniz bundan sonra siyasetle ilişkinizi ne düzeyde sürdürmeyi düşünüyorsunuz.

Aday gösterilsem de gösterilmesem de siyasi düşüncem ve tavrım değişmez. 2007 yılında aday adayı olduğumda listeye giremediğim halde kırgınlık ve küskünlük göstermeden tüm gayretimle çalışmış olmam bunun en güzel örneğidir. Bu bir hizmet yarışıdır. Her makamda hizmet etmek kutsaldır. Görev verilirse tüm tecrübelerimi siyasi olarak da halkımın ve partimin hizmetine sunmak isterim. Adaylık için değerlendirme yapan arkadaşlarımızın adil olacağından şüphem yok. Sayın Başbakanımızın verdiği karara saygımız sonsuz. Partimizin başarısı için vatanım için şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonrada tüm gücümle çalışmaya devam edeceğim.

``

AbdullahTOMBUL Kimdir ? 

 

Genel Bilgiler
02.02.1956  Gaziantep doğumlu
Evli ve bir çocuk babası
 
Eğitim
1977 Lise öğrenimini tamamladı.
1984 A.Ü.D.T.C.F Fiziki Coğrafya ve Jeoloji Bölümünden mezun oldu.
 
   
Çalışma Hayatı
1977–1985 Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Gaziantep ve Ankara
İl Müdürlüklerinde memur ve şeflik,
1985-1996 MTA Genel Müdürlüğü, Fizibilite Etütleri Dairesinde Jeomorfolog,
1996-1997 MTA Genel Müdür Yardımcısı,
1998-2002 MTA Genel Müdürlüğü, Jeoloji Etütleri Dairesinde Jeomorfolog,
1999-2002 TBMM’de Danışman (Sayın R. KUTAN),
2003 Yılından bu yana MTA Genel Müdür Yardımcısı.
Siyasi Faaliyetleri
– Fazilet Partisi Genel Merkez Teşkilat Başkanlığında
8 İlden sorumlu Koordinatör olarak görev yapmıştır.
(Kayseri, Sivas, Çorum, Tokat, Yozgat, Nevşehir, Kırşehir, Aksaray)
– 1999 Milletvekili seçimlerinde Gaziantep Milletvekili Adayı
– 2007 Yılı genel seçimlerinde Ak Parti Milletvekili aday adayı.
Sportif Faaliyetleri
Türkiye Güreş Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi
MTA Spor Kulübü Başkanı
Sendika ve Sivil Toplum Örgütleri ile  İlişkileri
MTTB (Milli Türk Talebe Birliği) İlçe Başkanı
TEK-DER (Teknik Elemanlar Derneği) Yöneticisi
YÖR-TÜRK (Yörük Türkmen Vakfı) Kuruculuğu ve Denetim Kurulu Başkanı
MEMUR-SEN Konfederasyonu Kurucusu ve Genel Başkan Yardımcısı
ENERJİ BİR-SEN Sendikası Kurucusu ve Genel Başkanı
KAMU-İŞ İşveren Sendikaları Konfederasyonu Denetim Kurulu Başkanı

 

www.anteppress.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here