Gaziantep Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ilgar Cemiloğlu İmamverdiyev, Soma’daki maden faciasında hayatını kaybeden işçiler için enstrümantal ağıt besteledi.

Prof. Dr. İmamverdiyev, facianın ardından yaşadığı duygularını notaya dökerek  “Soma ağlıyor” adında 3 enstrümantal ağıt besteledi. Ağıtlar ise öğretim görevlisi Murat Demirhan tarafından bilgisayar ortamında seslendirildi.

Hicaz, nihavent ve kürdi makamında bestelenen ağıtlar, facianın ardından yaşanan duyguları yansıtıyor.

İmamverdiyev, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Soma’da yaşanan olayınTürkiye tarihinin en büyük facialardan biri olduğunu söyledi.

Soma’daki olaydan çok etkilendiğini ifade eden İmamverdiyev, şöyle konuştu:

“Bu olay olduğunda Soma’ya özel bir beste yapma düşüncem yoktu. Evden okula giderken birden ilham geldi ve duygularımı notaya döktüm. Baktım ki üzüntülü ve gamlı bir müzik. Önce ismini  ‘düşünceler alemi’ koydum. Yazdığım ezgiyi dinledikçe anladım ki bu başka bir şey. Sonra Soma’daki faciadan etkilendiğimi fark ettim. Ardından bu besteye ‘Soma ağlıyor’ adını verdim.”

İmamverdiyev, eserlerinde, insanların facianın ilk anlarında yaşadığı hissiyatı müziğe yansıttığını belirtti.

Daha sonra 2 ağıt daha bestelediğini aktaran İmamverdiyev, “Allah’ın bana verdiği müzik ruhu bu ezgileri yazdırdı. Şehitlerin ruhları şad olsun. Bu ağıtları onların aziz hatırasına armağan ediyorum. Bu müzik artık tümTürkiye’de o gamı ve üzüntüyü çeken insanların oldu” dedi.

Demirhan ise İmamverdiyev’in notalara döktüğü ağıtları bilgisayar ortamında seslendirdiğini kaydetti

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here