Gaziantep’te, açık alanda toplantı ve basın açıklamalarına 10 günlük yasak

Gaziantep Valili tarafından yapılan yazılı açıklamada, Kobani olaylarının ve Ankara saldırısının yıl dönümünde terör saldırıları olabileceği yönündeki istihbarati bilgiler üzerine, 7-16 Ekim 2016 tarihleri arasında il genelinde açık alanda toplantı…

Gaziantep'te, açık alanda toplantı ve basın açıklamalarına 10 günlük yasak

Gaziantep Valili tarafından yapılan yazılı açıklamada, Kobani olaylarının ve Ankara saldırısının yıl dönümünde terör saldırıları olabileceği yönündeki istihbarati bilgiler üzerine, 7-16 Ekim 2016 tarihleri arasında il genelinde açık alanda toplantı, basın açıklaması ve eylem gibi etkinlikler yasaklandı.
Gaziantep Valiliği’nden yapılan yazılı açıklamada, Kobani olayları ve Ankara’daki patlamanın yıldönümü, anma etkinliklerine katılacak vatandaşlara yönelik DAEŞ ve PKK gibi terör örgütleri tarafından terör saldırısı gerçekleştirileceği yönündeki istihbarati bilgiler nedeniyle 7-16 Ekim tarihleri arasında Gaziantep genelinde açık alanlarda yapılması düşünülen ‘açık yer toplantısı, basın açıklaması, stant kurma, imza kampanyası, bildiri dağıtma, oturma eylemi gibi etkinliklerin tamamının yasaklandığı duyuruldu.
Açıklamada, karar ile sadece KESK’in organizesinde gerçekleştirilecek bildiri dağıtılması ve oturma eylemleri ile Kobani olayları ve Ankara patlamasının yıl dönümü etkinliklerinin değil aynı dönemde gerçekleştirilecek Muharrem Ayı 9. ve 10. günlerine denk gelen Tasua ile Aşure günleri nedeniyle gerçekleştirilmesi düşünülen etkinliklere de izin verilmeyeceği duyuruldu. Açıklamada, “Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) organizesinde 29 Eylül-15 Ekim 2016 tarihleri arasında ülkemiz genelinde işyerleri ve meydanlarda “İşimize ve geleceğimize sahip çıkıyoruz, bu ağır saldırıyı püskürteceğiz” başlıklı bildiriler dağıtılacağı, basın açıklaması ve oturma eylemleri yapılacağı açıklanmıştır. 06-07 Ekim 2014 tarihlerinde meydana gelen ve kamuoyunda Kobani olayları olarak bilinen toplumsal olaylarda birçok vatandaşımız hayatını kaybetmiş veya yaralanmış, ilimizde 09 Ekim 2014 tarihinde yaşanan olayda (5) vatandaşımız ateşli silah yaralanması sonucu vefat etmiştir. Geçtiğimiz yıl Ankara’da meydana gelen patlamanın yıldönümü nedeniyle 10 Ekim 2016 tarihinde ülke genelinde anma etkinlikleri düzenleneceği, Muharrem ayının 9 ve 10. günlerine denk gelen 10 Ekim ‘Tasua’ ve 11 Ekim ‘aşure’ günlerinde düzenlenecek etkinliklere, çok sayıda vatandaşımızın katılım sağlayacağı değerlendirilmektedir. Söz konusu olayların yıldönümü ve anma etkinliklerine katılacak vatandaşlarımıza yönelik; başta DAEŞ ve PKK terör örgütleri olmak üzere, diğer terör örgütlerince mezhep temelli toplumsal hassasiyetler üzerinden gerilim ve kaos oluşturmaya yönelik, terör amaçlı provakatif girişimler olabileceği yönünde istihbari bilgiler elde edilmiştir. Yukarıda belirtilen konularla ilgili olarak; 2935 sayılı Olağanüstü Hal Kanununun 11/m ve 14/c maddeleri ile 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 11/C maddesi gereğince 7-16 Ekim 2016 tarihleri arasında, il genelinde açık alanlarda yapılacak, ‘açık yer toplantısı, basın açıklaması, stant kurma, imza kampanyası, bildiri dağıtma, oturma eylemi gibi etkinlikler, genel asayiş ve kamu düzenin korunması amacıyla yasaklanmıştır” denildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here