Resim_1300054216ANTEP PRESS – Kulis

Yaklaşan 12 Haziran Milletvekilliği genel seçimleri için partilere aday adaylığı süreci başlamış bulunuyor.
Bu konuda başvuru kapısını en erken açan parti Adalet ve Kalkınma Partisi (AK PARTİ) oldu.
Şu ana kadar çok sayıda aday adayı İl başkanlığına müracaat etti. Bu isimleri sitemizde tek tek ve topluca yayınladık; yayınlamaya da devam edeceğiz. Genel merkezleri tarafından henüz müracaatların başlamadığı CHP ve MHP başta olmak üzere diğer partilerde de Aday adaylık süreci hızlandıkça elbette sizleri onlardan da haberdar edeceğiz.
Aday adaylık başvurularını en erken başlatmış olması ve 19-20 Mart tarihlerinde teşkilat temayül yoklamasına gidecek olan Ak Parti aday adayları ile ilgili olarak kulislerde konuşulan bazı duyumları sizlerle paylaşalım istedik.
Şamil Tayyar Gaziantep’ten mi aday?
28 Şubat döneminde DSP’den aday olan, ama kazanacağı bir sıradan aday gösterilmediği için listeden istifa ederek gazeteciliğe geri dönen Şamil Tayyar bu kez de şansını Ak Parti’de deneyecek.
Daha önce milletvekili olamayan Şamil Tayyar bu kez öncekine nazaran bir hayli güçlü bir aday adayı görülüyor. Bu yüzden Şamil Tayyar’ın aday adaylığı genelde Gaziantep’teki özelde ise memleketi İslahiye’deki rakipleri arasında rahatsızlığa yol açtı.
Öte yandan kulislere yansıdığı kadarıyla İslahiye İlçe Teşkilatının da Şamil Tayyar’ın adaylığından rahatsız olduğu konuşuluyor. Buna rağmen Tayyar’ın Başbakan tarafından gönderildiği söylentisi Şamil Tayyar’ı güçlü bir aday kılmaya yetiyor.
Ayrıca kulislerde; Şamil Tayyar’ın İstanbul’dan aday olmak istediği, ama Genel Merkez tarafından birinci tercih olarak Gaziantep, ikinci tercih olarak İstanbul’u yazmasını telkin edildiği; ancak Şamil Tayyar’ın Gaziantep’e sıcak bakmadığı konuşulanlar arasında.
Bir başka duyum ise Ergenekon davasından Silivri’de tutuklu bulunan Gazeteci Mustafa Balbay’ın nereden aday konulursa onun karşısına Şamil Tayyar’ın aday konularak rekabetin üst düzeyde tutulacağı yönünde.
Nejat Koçer söz alarak mı adaylığa soyundu ?
Gaziantep Sanayi Odası başkanlığından istifa ederek Ak Parti’den aday adayı olan Nejat Koçer’e yakın isimlerin dillendirdiğine göre Parti üst yönetimden aldığı sinyallere göre siyasete soyunduğu ve hatta Sanayi Bakanlığı beklentisi içinde olduğu kulislerde konuşulanlar arasında.
Diğer taraftan Koçer’e verilmiş bir söz olmadığı, Sanayi odasında son dönem başkanlığını yapan Koçer’in vitrinden silinmeden siyasete yatay geçiş yapma teşebbüsünden başka bir şey olmadığı yönünde de değerlendirmeler yapılmakta.
Nejat Koçer için bir başka iddia; İl başkanı Ahmet Uzer’in Koçer’in adaylığına çok sıcak baktığı yönünde.
Eski Başkan Ökkeş Eruslu’nun kendisi aday mı? Değilse desteklediği adaylar kimler ?
 Ak Parti Genel Başkanı ve Başbakan Tayip Erdoğan’la özel bir yakınlığı olduğu herkesçe bilinen ve Gaziantep Ak Parti’de halen etkin siyasi aktörlerden olan Ökkeş Eruslu’nun kendisine Milletvekili olması yönünde başbakan’dan gelecek bir teklife hayır demeyeceği, ancak kendisinin de aday olmayacağı biliniyor.
Kendisinin milletvekili adayı olarak listede adının görülmesi gerçek bir sürpriz olarak herkesi şaşırtacaktır.
Ökkeş Eruslu kendisi olmasa bile en az iki milletvekilini listeye sokmaya çalıştığı kulis bilgileri arasında.
Eruslu’nun desteklediği adaylar olarak Nizip eski ilçe başkanı ve son il kongresinin güçlü başkan adayı Ahmet Cengiz ve henüz aday adaylığı müracatı olmasa bile Muhaddis Fedaioğlu gibi isimlere destek vereceği gelen duyumlar arasında.
Asım Güzelbey niçin aday değil ve destek verdiği söylenen aday adayları kimler ?
Henüz ikinci dönemi olmasına karşın Büyükşehir belediye başkanı Asım Güzelbey’in Ankara’ya gitme konusunda istekli olduğu, ancak bu konuda Genel merkezden ve Başbakandan destek bulamadığı için sessiz kaldığı konuşulanlar arasında.
Asım Güzelbey desteği ile yürüdüğü kulislerde konuşulan isimlerin başında Necati Binici geliyor. Ayrıca destekleyeceği söylenen isimler Mehmet Er, Mehmet Budak ve Hakan Aslansoy.

İl Başkanı Ahmet Uzer’in Aday adayları arasında öncelikli tercihleri kimler ?
Kurucu il başkanlığı, sonrasında Milletvekilliği ve nihayet tekrar il başkanı olan Ahmet Uzer’in nev-i şahsına münhasır bir politik duruşunun olduğu bilinmekte. Kendisi kökten teşkilatçı olması sebebiyle teşkilat içinden çıkan adaylara daha sıcak görünse de geçen dönem Ökkeş Eruslu’nun tavrına benzer net tavırlar koymayacağı konuşulmakta. (Ökkeş Eruslu geçen seçimlerde Mazıcıoğlu, Tahmazoğlu ve Mehmet Erdoğan’a açık destek vermişti. Mehmet Şimşek’in gelmesi ve Kürşat Tüzmen’in gitmesi adına da açık tavır almıştı )
Bu görüntüye rağmen Ahmet Uzer’in, Hakan Aslansoy’a hissedilir derecede destek verdiği ve Nejat Koçer’e de sıcak baktığı gelen duyumlar arasında.
Kulis olarak konuşulan ve yazılabilecek çok şey var. Ancak daha önümüzde bunların konuşulacağı epeyce bir zaman var. Mesela Aday adaylığı sürecinde “Umreciler” ya da “Partiden önce cemaate uğrayanlar”. Veya cemaat destekli olarak aday adayı olanlar…
Bunları ve kulislerde konuşulanları sizlere ulaştırmaya devam edeceğiz.

Anteppress

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here