Gaziantep’te Cumartesi günü etkili olan sel ve dolu yağışının arından selin izleri silinmeye çalışılıyor. Ancak selden etkilenen birçok yerde selin izlerini silmek uzunca bir süre alacak gibi görünüyor. Bunlardan biri de Balıklı’da  Küçük Hafız Torunu Selim Efendi Mescidi. Mescidin avlusu ve içerisine kadar giren sel suları mescidi kullanılamayacak hale getirdi. Ekipler temizlik çalışmalarına devam ediyor.

Selim Efendi Mescidi’nin çukurda olduğunun dikkatini çeken bir esnaf, Eyüpoğlu ve Bey Mahallelerinden gelen sel sularının Balıklı Meydanına girdiğinin dikkatini çekerek, sel olaylarına karşı daha dayanıklı projelerin yapılması gerektiğini vurguladı.

“Önlemlerin ve çalışmaların daha dayanıklı olması gerekir”

Yağışın şiddetine dikkat çeken bir esnaf,  “ Selim Efendi Mescidi Çukur Mahallesi’nde bulunuyor. Burası adı üstünde çukur bir yer. Eyüpoğlu ve Bey Mahallelerinden gelen sel suları da direk Balıklı Meydanı’na girdi. Bütün sular ve çamurlar mescidin içine girdi. Yağmurun şiddeti çok fazlaydı. Yağmur 10 dakika daha devam etseydi bırakıp gidecektik. Bu yağmur şunu gösteriyor ki yeterli çalışmalar yapılmıyor. Sadece bu mescidi değil şehrin birçok yerinde su baskınları oldu. Özellikle bazı noktalar belirlenip bu noktalarda daha önceden tedbirler almak gerekir. Sel olaylarına karşı daha dayanaklı projeler yapılmalı. Ne gelirse Allahtan gelir. Fakat bizim hazırlığımızı önceden yapmamız gerekir. Önlemler alındıktan sonra geriye bir şey yapamayız. Ama bu önlemlerin ve çalışmaların daha dayanıklı olması gerekir. Şehrimiz çok yağış almıyor. Yağışın uzun süreli yağdığını düşünürsek şehir içinden çıkılmaz bir hal alırdı” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here