Kongrede Afrin’i yönetecek toplamda 30 kişilik Kent Yerel Meclisi oluşturuldu, 17 maddelik karar alındı. Kongre Sözcüsü Afrinli Kürt muhalif Hasan Şindi, kentin yeniden inşası ve halkın evlerine dönüşüyle ilgili meclis olarak aldıkları kararları uygulayacaklarını söyledi.

HER KESİM TEMSİL EDİLİYOR

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Özgür Suriye Ordusunun (ÖSO) yürüttüğü Zeytin Dalı Harekatı kapsamında Afrin’in kaderini belirleyecek “Afrin Kurtuluş Kongresi”Gaziantep’te toplandı. Basına kapalı gerçekleşen kongreye, terör örgütü YPG/PKK’nın zulmünden kaçan Kürt, Arap, Alevi ve Ezidi 100’e yakın Afrinli katıldı.

ALDIĞIMIZ KARARLARI UYGULAYACAĞIZ

Kongre Sözcüsü Afrinli Kürt muhalif Hasan Şindi, kongrenin, Afrin’i yeniden inşa etmek ve halkın köylerine dönmesini sağlamak için toplandığını söyledi. Afrin halkının, Türkiye’nin desteğiyle daha iyi yaşamasını sağlamak istediklerini dile getiren Şindi, “Bu şekilde bizler yolumuza devam edeceğiz. Afrin’de yaşayan her kesimden kişiler bu toplantıda yer aldı. 30 kişilik yerel meclis olarak aldığımız kararları uygulayacağız.” şeklinde konuştu.

YOLLARIMIZ AÇILMALI

Terör örgütü PKK’nın Afrin’de çok fazla olumsuzluk yaptığını belirten Şindi, “Afrin’de bizim çok fazla problemimiz var. Bunları temizleyeceğiz. Yolların açılması lazım. Yardımların gitmesi lazım.” dedi.

İŞTE ALINAN KARARLAR

Kongrenin sonuç beyannamesi Azad Osman okudu. İşte alınan kararlar:

“1 – Afrin ve köylerinde barışın ve güvenliğin sağlanması.

2 – Afrin’e tuzaklanan mayınların temizlenerek giriş-çıkışların güvenli şekilde sağlanması.

3 – Tüm toplumsal oluşumları (dinsel-ırksal ve mezhepsel) saygı ile karşılamak.

4 – Eğitim, sağlık ve adaletin düzenli şekilde sağlanması.

5 – Kadın haklarının korunması ve eşitliği.

6 – Halkta bulunan silahları arındırmak. 

7 – Afrin’de cezaevinde bulunan parti ve fikir mensuplarının bırakılması ve ulusal barışa davet edilmesi.

8 – Şehir ve ilçelerin tüm idaresini Afrin’i oluşturan topluma, aynı zamanda uzman ve akademisyenler ile yeterlilik durumu bulunanlara verilmesi.

9 – Afrin halkı tarafından yerel meclisin seçilmesi, seçimlerin hukuki ve medeni sivil toplum kuruluşları tarafından gözetlenmesi ve düzenli şekilde yapılması.

10 – Son olaylardan sonra Afrin şehrinde heyetler oluşturarak mağdur olanların tespit edilerek yardım yapılması.

11- Hiçbir partiye mensup olmayan Afrin halkından, yerel emniyet güçlerinin oluşturulması, Afrin’in koruması ve emniyetin gerçekleşmesi.

12- Zorunlu askerlik olmaksızın yerel meclisin sandığından oluşan ücretler ile gönüllü emniyeti güçlerinin oluşturulması.

13- İntikam, nefret ve şiddetin ortadan kaldırılması, iç ve dış barışın gerçekleştirilmesi, saygı ve sevgi kültürünün ekilmesi ve tüm çevrenin Afrin’de emniyetin ve huzurun bulunduğunu ve terörden arındığını yaymak.

14- Tüm kuruluşların temiz ve teknokrat bir şekilde etkinleştirilmesi.

15- Medya özgürlüğü, demokratik eylemler ve fikir özgürlüğü.

16- Yakıt, elektrik ve su gibi ihtiyaçların temin edilmesi

17- Türkiye-Afrin arasında kapıların açılması, giriş ve çıkışların kolaylaştırılması.” (AA)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here