Fatih Evyapan Gaziantep Şube Başkanı

Değerli Basın Mensupları,

Öncelikle Soma’da yaşamını yitiren 301 işçi kardeşimize bir kez daha Cenab-ı Allah’tan rahmet diliyoruz. Mekânları cennet olsun. Yakınlarına tekrar tekrar sabırlar diliyoruz. Milletimizin başı sağ olsun. Anadolu Gençlik Derneği mensupları olarak bizler bilindiği üzere tüm hazırlıklarını bitirdiğimiz ve 17 Mayıs Cumartesi günü Diyarbakır Yenişehir Stadyumunda icra edeceğimiz Diyarbakır’ın Fethi programını Soma Faciası sonrasında iptal etmiştik. Bu iptal hem yaşanan acılara ortak oluşumuzun bir gereğidir hem de tüm yetkilileri böyle acıların bir daha yaşanmaması için gereken önlemleri almaya davet etmek içindir. Burada tekrar belirtiyoruz ki insanın yaşamı her türlü üretimin ya da kar marjının ötesindedir. İş güvenliği, işçi sağlığı ve emeğin karşılığını bulması sosyal devlet oluşun bir gereğidir.

Anadolu Gençlik Derneği mensuplarımız Soma’da yaşamını yitiren işçi kardeşlerimizin yakınlarının acılarını paylaşmak, onlara bu zor günlerinde yardımcı olabilmek için maddi açıdan seferber olmuşlardır. Yine aynı şekilde kalplerin teskin olması ve işçi kardeşlerimizin maneviyatları için de ülke genelinde mensuplarımız tarafından hatimler okunmuştur. İşte bu hatimlerin duası 31 Mayıs Cumartesi Günü Fethin sembolü Ayasofya’mızda sabah namazını eda etmemizin ardından Kâbe İmamlarından Abdullah Basfar tarafından yapılacaktır.

Tarihin kaydettiği üzere hicretin beşinci yılında gerçekleşen Hendek Savaşı öncesi Medine’nin etrafına hendekler kazılırken kimsenin kaldıramayacağı bir büyük taşa rastlanıldı. Müminler dediler ki: ‘’Ya Resulullah! Biz bu taşı kaldıramıyoruz.’’ Bunun üzerine Efendimiz (sas) besmele çekti ve balyozla taşa vurunca taş parçalandı ve üç ayrı taş parçası üç ayrı istikamete gitti. Bu taşlar üç fethi simgeliyordu. Biri Mısır’ın fethini, biri İran’ın fethini, bir diğeri de İstanbul’un fethini.

Ayrıca Efendimiz (sas)  ‘’İstanbul mutlaka fethedilecektir. O’nu fetheden kumandan ne güzel kumandandır. O’nu fetheden asker ne güzel askerdir.’’ buyurmuşlardı. İşte o günden sonra İstanbul için sayısız seferler yapıldı. İslam orduları bu güzel övgüye nail olabilmek için üstün gayretler içerisine girdiler. Nihayetinde İstanbul’un Fethi 29 Mayıs 1453 tarihinde Fatih Sultan Mehmet Han’a nasip oldu.

Başta İstanbul’umuz olmak üzere bu coğrafyayı İslam’a açan inancımızın temel şiarlarından olan fütuhat anlayışıdır. Elbette İslam’ın bu coğrafyada varlığının teminatı da genç neslin yüreklerine yerleştirilmiş fütuhat anlayışı olacaktır. Fetih şuurundan yoksun bir gençlik kardeşleri için yaşamanın ve ölmenin ne demek olduğunun da çok uzağında kalacaktır.

Bu yıl İstanbul’un Fethi’nin 561. Yıldönümüdür. Anadolu Gençlik Derneği mensupları olarak bizler her sene olduğu gibi bu sene de en güzel şekilde İslam Ülkelerinden katılacak misafirlerimizle ve ülkemizin dört bir yanından gelecek gençlerimizle İstanbul’umuzun Fethi’ni en güzel şekilde kutlayacağız.

Değerli Basın Mensupları,

561 yıl önce gerçekleşen İstanbul’un Fethi, öncelikle İslam’ın yani hakkın batıla galibiyetine en güzel bir timsaldir. İstanbul’un Fethi ikinci olarak yeryüzünde adaletin zulüm karşısında hâkimiyetini perçinlemiştir. Bu muhteşem fetih üçüncü olarak İslam’ın Avrupa’daki varlığına teminat olmuştur. İstanbul’un Fethi ile birlikte dördüncü olarak asırlarca insanlara kan kusturan Bizans ortadan kaldırılmıştır. İstanbul’un Fethi beşinci olarak inanmış bir kumandanın ve onun inanmış askerlerinin karşısında hiçbir engelin dayanamayacağını göstermiştir. Aynı şekilde bu fetih inancın emrindeki teknolojinin kana, gözyaşına ve katliama sebep değil, bilakis insanlığın hayrına vesile olacağının da bir göstergesi olmuştur.

Fetih ile birlikte Efendimiz (sas)’in yaklaşık sekiz yüz elli yıl önce verdiği bir haber gerçekleşmiştir. Henüz yirmi bir yaşında bir genç olan Fatih Sultan Mehmet Han Efendimiz (sas)’in ‘’ne güzel kumadan’’ övgüsüne mahzar olmuştur. Fatih’in emrindeki İslam Ordusunun her bir mensubu da yine Efendimiz (sas)’in ‘’ne güzel asker’’ övgüsünü hak etmiştir. Anadolu Gençlik Derneği’mizin İstanbul’un Fethine dair her sene düzenlediği bu kutlamalar aynı zamanda Efendimiz (sas)’den bir mübarek haberi ve müjdeyi yeniden hatırlatmaktır. Anadolu Gençlik Derneği mensupları olarak yaptığımız tüm çalışmalar fütuhat bilincine sahip bir gençlik yetiştirmek üzeredir.

Değerli Basın Mensupları,

İstanbul modern zamanların ortaya çıkardığı herhangi bir metropol kent değildir. İstanbul, dünyanın gidişatına yön vermiş, İslam âlemine payitahtlık yapmış, İslam birliğinin ve İslam kardeşliğinin timsali olmuş bir şehirdir. İstanbul, Mekke’nin, Medine’nin ve Kudüs’ün teminatı olmuş bir beldedir. İstanbul, Endonezya’dan Fas’a İslam coğrafyasının bağımsızlığının garantörü olmuş bir merkezdir. Nitekim İstanbul’un zayıfladığı bir dönemde de tüm İslam dünyası emperyalist işgallere açılmıştır. Filistin, Bosna, Çeçenistan, Afganistan, Eritre, Moro, Arakan başta olmak üzere dünyanın birçok mazlum halkı ve ülkesi hep İstanbul’a dair bir umut beslemişlerdir. Çünkü yeryüzünde akan kanın durması, huzur ve barışın tesis edilmesi İstanbul’umuzun yeniden dünyaya yön vermesi ile mümkündür. İşte böyle bir öneme haiz İstanbul’umuzun fethinin yıldönümünde düzenlediğimiz bu kutlamalar tüm İslam âlemi için yeni bir kutlu yürüyüşün ayak sesleridir.

Değerli Basın Mensupları,

İstanbul’umuz nasıl hakkın batıla üstünlüğünün timsali olmuş bir şehirdir. Aynı şekilde Ayasofya Camii de İstanbul’umuzun fethinin sembolüdür. Ayasofya Camii hakkın batılı kuşatmasıdır. İlay-ı kelimetullah aşkının remzidir. İslam’ın Avrupa’daki varlığının tacıdır. İstanbul’un İslam şehri oluşunun en kadim nişanesidir. Fatih Sultan Mehmet’in vakfıdır. 1934 yılında hukuksuz bir şekilde Bakanlar Kurulu kararı müze haline getirilen Ayasofya yıllardır mahzun bir haldedir. Ayasofya’nın müzeye dönüştürülmüş olması kendini bu coğrafyaya, bu coğrafyayı da kadim bir medeniyetin fütuhat anlayışına bağlayan herkes bu mahzunluğu yüreğinde hissetmektedir. Ayasofya Camii’nin açılması talebinin ne Sultan Ahmet Camii’nin ne de Firuz Ağa Camii’nin cemaate yetip yetmemesiyle bir ilgisinin olmadığını bu coğrafyanın tarihine duyarlı olan herkes bilmektedir. Ayasofya’nın gerçek hükmü şahsiyetine kavuşturulması, hem Fatih’e bir vefadır, hem de İslam’ın bu coğrafyadaki belirleyiciliğinin bir teminatıdır. Aynı zamanda milletimizin iradesinin tecellisidir. Ayasofya Camii meselesi aynen Mescid-i Aksa gibi ümmete şümul bir meseledir. Ayasofya Camii’nin minarelerinden okunacak ezanların şehadetleri tüm Müslümanların yüreklerinde bir sürur oluşturacaktır. Anadolu Gençlik Derneği olarak bizler dün olduğu gibi, bugün de bütün gücümüzle Ayasofya Camii için mücahedemize devam ediyoruz. İstanbul’un Fethi’nin 561. Yıldönümünde de Ayasofya Camii’nin açılması konusundaki gayretlerimiz sürmektedir. Bu yıl ki Fetih kutlamalarına 31 Mayıs Cumartesi günü Ayasofya’mızda kırk bin kadar AGD’li gencin katılımı ile kılacağımız sabah namazı ile başlayacağız.  Anadolu Gençlik mensubu olsun ya da olmasın tüm kardeşlerimizi 31 Mayıs Cumartesi günü sabah namazı için Ayasofya’mıza davet ediyoruz.

 

Değerli Basın Mensupları,

Anadolu Gençlik Derneği olarak milletimizle birlikte her yıl büyük bir heyecan ve coşkuyla kutladığımız İstanbul’un Fethini bu yıl da fethin otağı olmuş şehirlerimizden biri olan Kocaeli İlimizde İsmet Paşa Stadyumunda geçmişte olduğu gibi aynı heyecan ve şevkle kutlayacağız. İnancımıza ve tarihimize uygun bir organizasyon için tüm şube ve temsilciliklerimize birlikte olağan üstü bir gayretle çalışıyoruz. İslam Dünyasının yakından tanıdığı birçok ismin de onur konuğumuz olacağı kutlamalarımızda Güney Afrika’dan Abdurrahman Sadien’in Kuran-ı Kerim tilavetleri vahyi genç nesilleri yüreğine işleyecek. Yusuf Karaburç, Harun Beyaz ve Grup Genç ezgi ve marşları ile hepimize duygu yüklü zamanlar yaşatacak. Elbette Mehteran fetih coşkusunun ritmini hepimize yeniden tattıracak. Hazırlanan sinevizyonlarımız fetih kutlamalarına ayrı bir renk katacak. Lazer ve havai fişek gösterileri heyecanımızı kutlama alanından dışarıya taşıracak.  Liseli gençlerimiz kutlamalarda etkin bir rol alacaklar ve fethi canlandıracaklar. Netice itibari ile Kocaeli İsmet Paşa Stadyumu tarihi bir ana şahitlik edecektir.

31 Mayıs 2013 Cumartesi Günü saat 17.00’de başlayacak olan kutlamalara yüreğinde kadim medeniyetimize, dünya payitahtı şehrimiz İstanbul’a, fethin sembolü Ayasofya Camii’mize dair bir aidiyet duygusu bulunan herkesi bu kutlamalara davet ediyoruz.

Hepinize teşekkür ederiz.

.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here