Ağrı’da tekrarlanan yerel seçimde koltuğunu BDP’nin adayı Sırrı Sakık’a kaptıran Ak Parti’nin adayı Hasan Arslan, yenilginin nedenlerini ve seçim sürecinde yaşananları değerlendirdi.

“30 MART SEÇİMİ TAMAMEN BİR TİYATROYDU”

Milliyet gazetesinden Namık Durukan’a konuşan Arslan, Ak Parti Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar’ın, “Yanlış isim aday gösterildi” açıklamasına tepki göstererek, “30 Mart seçimi tamamen bir tiyatroydu. Baskılar o dönemde yapıldı. Şamil Bey, bunu hiç konuşmuyor. Kadınlar evlerine kilitlendi, oy vermesinler diye insanlar dağa kaçırıldı. Şamil Bey bunu niye konuşmuyor, sıkıyor mu? Masa başında ahkam kesmekten başka bir şey değil. Gelip burada kendisi bir aday olsaydı, onu da görürdük bakalım.” dedi.

“PARTİDE ALEYHTE ÇALIŞANLAR OLDU”

Bakanların tamamı ve milletvekillerinin büyük bölümünün kendisine destek için Ağrı’ya geldiğini ancak Ağrı’yı tanıyamadıkları için etkili olamadıklarını ifade eden Arslan, parti teşkilatında herkesin köşesine çekildiğini, aleyhte çalışanların bile olduğunu söyledi.

Arslan, propaganda dönemini ve yenilginin nedenini şöyle anlattı:

“AK PARTİ SEÇMENİNİ FİŞLEDİLER”

“30 Mart seçimi tamamen bir tiyatroydu. Baskılar o dönemde yapıldı. Şamil Bey, bunu hiç konuşmuyor. Kadınlar evlerine kilitlendi, oy vermesinler diye insanlar dağa kaçırıldı. Şamil Bey, bunu niye konuşmuyor, sıkıyor mu? Bunu bir konuşsun önce. ‘Kardeşim bu ilde biz 30 bin oy olmamız gerekirken adamları dağa kaçırdılar, iş adamlarından haraç aldılar, milleti bir bir fişlediler, Ak Parti seçmenini fişlediler, bunları tehdit ettiler ve biz de zayıf kaldık’ diyeceğine, günah keçisi olarak, ‘Tamam bitti, kaybetti gitti…’ Şamil beye yakıştıramadım.”

“GELİP KENDİSİ ADAY OLSAYDI, ONU DA GÖRÜRDÜK”

“30 Mart’ta aldığımız oy daha fazlaydı. Son süreçte tüm çabaya rağmen, maalesef tehditler, baskılar, kumpaslar, şantajlar halkı yıldırdı. Şamil Bey, buna bir eğilse, baksa; acaba bu ne? Bence daha objektif düşünmüş olacak. Masa başında ahkam kesmekten başka bir şey değil. Kusurabakmasın ben bunu kabul etmiyorum. Kendisini bu konuda araştırmaya davet ediyorum. Gelip burada kendisi bir aday olsaydı, onu da görürdük bakalım.”

“TEŞKİLAT ÇALIŞMADI”

“Teşkilata mensup insanların çok daha yoğun çalışması gerekiyordu, çok daha performans göstermesi gerekiyordu. Maalesef herkes köşesine çekildi nerdeyse, hatta ters çalışanlar bile oldu.”

“40-45 TRİLYON BORÇ VAR”

“Belediyeyi 2009’da devraldığımızda borç 36 trilyon (milyon) civarındaydı. Şu anda yaklaşık 40-45 trilyon borç var.”

ŞAMİL TAYYAR NE DEMİŞTİ?

Ak Parti Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar, Ak Parti’nin Ağrı’da adayı değiştirseydi seçimi kazanacağını belirterek, “Aday tespitlerinde teşkilatların çok fazla rolü olmadı. Eğri oturalım doğru konuşalım. Aday tespitinde söz sahibi olmayan teşkilatlara fatura çıkarmak ne kadar doğru? Bunu da bir sorgulamak gerekir. Ha çalışmadılarsa bunun hesabını sorun. Ama bir hesap daha soracağız. Aday tespiti yapa üst kuruldan hesap soracağız. Sayın Başbakanımızı kim kandırdı, kim yanlış yönlendirdi, aday tespitinde kimler söz sahibi… Mesela Ağrı adayının tespitini kim yaptı? Ağrıadayımızla ilgili partiden 10 kişiyle konuşun, iyi diyen tek kişiye ben rastlamadım. Bu adayı kim desteklediyse, sayın Başbakanımızı kim ikna ettiyse o hesabını verecek” diye konuşmuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here