1384106_645636815467808_629672540_nAnteppress:      Bize kısaca kendinizden bahseder misiniz?

Ahmet Koyuncu:     1979 İslahiye Doğumluyum, Muş Alparslan Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde Araştırma Görevlisiyim. Türkiye’deki İslamcıların Demokrasi Algısı üzerine doktora tezi hazırlıyorum. Anteppress sitesinde köşe yazarlığı yapıyorum.

 

Anteppress:     Sizce “Eğitim” nedir? Bize bir “Eğitim” tanımı yapabilir misiniz?

Ahmet Koyuncu:   Eğitim, insanın doğumundan ölümüne kadar devam eden bir süreçtir. İnsan için önemli bir olgudur. Eğitimi sadece hocanın anlatıp, öğrencinin dinlediği bir süreç gibi algılamamak gerekir. Kişide önceden belirlenmiş ilkeler çerçevesinde istendik davranışlar geliştirmesi amaçlanır. Modern dönemde ise devletin ve iktidarın istediği tipte insan yetiştirmek üzere kullandığı ideolojik bir aygıttır.

 

Anteppress:     Bir “Eğitim Paradigması” oluşturacak olsanız nasıl bir değerler dizisi oluşturursunuz?

Ahmet Koyuncu:  İçinde yaşadığımız dünyada yeni bir paradigma inşa etmediğimiz sürece ne yaparsak yapalım Batılı anlayışa hizmet etmiş olacağız. Bu yüzden yeni bir paradigma gerekmektedir. Daha doğrusu daha önceden var olan paradigmanın yeniden yorumlanması gerekmektedir. Eğitimin devlet tekelinden kurtarılarak, bir ideolojik aygıt olmaktan çıkartılıp, daha sivil bir hale, asli haline döndürülmesi gerekmektedir. Bu paradigma öğrencinin yetenekleri çerçevesinde müfredatların oluşturulduğu bir paradigma olmalıdır. Medrese sisteminde sınıf sistemi yok, ders sistemi vardır. Kişinin potansiyeline göre mezuniyet süresi uzar ve kısalır. Dolayısıyla kitlesel eğitim sistemleri ortalama tipler yetiştirir, ortalamanın altında olanları üste çıkarmaya çalışır, üstünde olanları ise aşağıya çeker. Bu yüzden kitlesel ve devlet kontrolünün dışında, kendi kültürel dinamiklerinden beslenen yeni bir eğitim paradigması gerekmektedir.

1378240_647356658629157_1529348923_n

 

Anteppress:    Değerlendirme ölçütlerini (DGS, YGS, LYS, KPSS vs) sağlıklı buluyor musunuz?

Ahmet Koyuncu:    Değerlendirme ölçütleri tam bir rezalet. Hindistan’ı işgal eden İngilizlerin isyanı engellemek için ülkenin en zeki tiplerine logaritma ezberletmeleri gibi bir durum. Geçenlerde bir KPSS hazırlık metninde güncel bilgiler kısmına baktım. Sınav için faydalı (!) bilgilerden bir demet şöyle:

  • Dünya Ekonomik Forumu Bakü’de yapıldı (2013).
  • Kayagazı için ilk kuyu Diyarbakır’da açıldı (2013).
  • Dünya Petrol kongresi 2017’de İstanbul’da yapılacak.
  • İran Parlamentosu Başkentin değiştirilmesi kararı aldı, yeni yer belirlenmedi.

Örnek sorulara ve çıkmış sorulara baktığımızda ise şunlarla karşılaşıyoruz:

  • Türkiye’de istihdam yaratmanın en pahalı olduğu sektör aşağıdakilerden hangisidir?
  • Aşağıdakilerden (üretim birimleri) hangilerinin kuruluşunda hammaddeye yakınlık göz önünde bulundurulmamıştır.
  • Aşağıdaki enerji santrallerinden hangilerinin yıllık üretim miktarları üzerinde iklim koşullarının etkili olduğu söylenebilir.

Bu ve buna benzer soruları gördüğümde insanları nasıl saçma sapan sorularla karşılaştıklarını ve bu saçmalıkları öğrenmek için nasıl bir çaba sarf ettiklerini düşünüyorum.

Bana ne İran’ın başkentini değiştirmesinden, eğer özel bir çalışma gerçekleştirmeyeceksem bunu bilmemin bana ve çalışacağım kuruma ne faydası var? Dünya Petrol Kongresinin nerede yapılacağı bir öğretmen için, bir maliye memuru için, bir bankacı için ne işe yarar? Kuran’ın tabiri ile bizi “bilgi yüklü eşekler” olmanın ötesine taşır mı? Eskilerin malumatfuruş dedikleri tipten insan yaratmaya yarayan bir sistem. Malumatı hikmete çeviremeyen bir sistem hiçbir zaman bir şey üretemez. Yetenek ve alan bilgisinin yani yararlı bilginin peşine düşmeliyiz. Bu sözlerim yanlış anlaşılmasın. Yararcılık Amerikan felsefesidir ve doğru bilginin yararlı bilgi olduğunu savunur. Ben böyle demiyorum, ama “Faydasız ilimden Allah’a sığınırım” diyen bir peygamberim ümmeti olduğum için bilgide yararı gözetmeliyim.

1385052_647359035295586_341446513_n

Anteppress:       Bölge ve Gaziantep’in eğitim seviyesini nasıl buluyorsunuz?

Ahmet Koyuncu:   Bölge ve Gaziantep’in eğitim seviyesi, verilere baktığımızda pek iç açıcı değil. Birkaç yıl önce 81 il içinde 80. Sıradaydı. Şimdi sanırım veriler açıklanmıyor.

 

Anteppress:            Eğer düşük olduğunu düşünüyorsanız çözüm öneriniz ne olur?

Ahmet Koyuncu:   Mevcut paradigma üzerinden bakılırsa geçici çözümler üretilir. Ancak paradigmanın değişmesi gerekiyor. Ayrıca Gaziantep’teki öğrenci, öğretmen ve eğitimle ilgili diğer alanlarda çok ayrıntılı rapor ve analizler gerekmektedir. Bir envanter çıkartılırsa ve bu envantere uygun bir program yapılırsa belki bir çözüm olabilir.

Jpeg

Anteppress:      Bütün eğitim taraflarını (bakanlık, müdürlük, okul idaresi, öğretmen, öğrenci, veli) eğitime dâhil etmek için nasıl çalışmalar yapılmalıdır?

Ahmet Koyuncu:  Bu soru konunun uzmanları, yani eğitim bilimciler tarafından cevaplandırılmalıdır. Bu olay çok boyutlu bir sorundur ve bu yüzden uzmanlık ister.

 

Anteppress:       Bir “Eğitim Hayali”niz var mı? Ve son olarak eklemek istediğiniz başka bir şey var mı?

Ahmet Koyuncu:   Eğitime dair hayalim, insanların yeteneklerini keşfeden, o doğrultuda yetişmesini sağlayan, alanında en verimli olmasının önünü açan bir sistem. Ama modern paradigmada olduğu gibi uzmanlaşmayı abartmadan. Bugün bir doktor sizi tek başına muayene edemiyor. Bir kurula girmeniz gerekiyor. Bir doktorun verdiği ilaç uzmanlık yaptığı alan için, örneğin dahiliye için faydalıyken, cildiye açısından sakıncalı olabiliyor. Bu yüzden günümüz kavramları ile ifade edersek, inter-disipliner (disiplinler arası) bir çerçevede olmalı. Bu yaklaşım, Müslümanlar açısından en önemli kavramın, Tevhid’in ilme ve bilgiye yansıması olarak değerlendirilebilir.

1383025_647358571962299_12670129_n

Anteppress:       Katıldığınız için teşekkürler

Ahmet Koyuncu:   Ben teşekkür ederim bu önemli konuyu gündeme getirdiğiniz için.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here