gkv-de-aile-ici-iletisim-semineri-1432730694

GKV Özel Liselerinde düzenlenen Aile içi İletişim seminerine yoğun ilgi gösteren veliler çocuklarıyla ilgili yaşadıkları sorunları dile getirerek Psikoloğ İpek Kundak’ı soru yağmuruna tuttular.
Günümüzün en önemli sorunları arasında yer alan ve gelişen teknolojiye bağlı olarak aile içi iletişimin bitme noktasına geldiği dünyada bireyler aile içi iletişimin gelişmesi ve arttırılmasına yönelik çözümler ararken GKV Özel Liselerinde düzenlenen Aile içi İletişim konulu söyleşide ebeveynler ve çocuklar arasındaki ilişkiler masaya yatırıldı. Evlerde yoğun olarak teknolojinin kullanılmasıyla herkesin kendi kabuğuna çekildiği günümüzde ebeveynler ve çocuklar arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi ergen çağdaki gençlerin anne ve baba tarafında daha iyi anlaşılabilmesi ve sorunlara ortak çözümler bulunabilmesi yönünde görüş alışverişinde bulunuldu.
Birçok konuda bireyselleşmenin ailelere kadar indiğine dikkat çeken veliler Türk aile yapısının güçlü olduğuna dikkat çekerek çocuklar ve anne babalar arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesi için düzenlenen bu tür etkinliklere katılmaktan dolayı mutlu olduklarını ifade ettiler.
Psikolog İpek Kundak ergenlik dönemindeki gençlerle sağlıklı ilişkiler kurulması gerektiğinin altını çizerek bu dönemin iyi geçmesi için gerekirse dışarıdan destek alınması gerektiğini vurgulayarak gençlerin internet ve sosyal medya ya bağımlı olmaması yönünde telkinlerde de bulunmak gerektiğini aksi halde aile içi iletişimde kopukluk yaşanacağı ve çocukların bu kopukluktan kaynaklanan eksikliği internet üzerinden sosyal medyalarla giderme yolunu seçeceğini belirterek, bunun gelecek için büyük tehlike oluşturduğunu ifade etti. Kundak karşılıklı anlayış ve hoşgörü ile gençlerle sık iletişim içerisinde olmak gerektiğini anne ve baba rollerinin gerektiğinde arkadaş rolleriyle değiştirilmesinde büyük faydalar olduğunun altını çizdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here