8956973131.03.201443542gaziantepgunes

 

Gaziantep’i dün kenti etkisi altına alan sert rüzgar, sandıkların açılmasıyla Ak Parti rüzgarına dönüştü. Sadece Oğuzel’ine fire veren Ak Parti, Büyükşehir Belediyesi ile birlikte 8 ilçede de zaferle ayrıldı. Seçime yüzde 80 oranında yüksek bir katılım oldu. Bölgenin ilk kadın vekili ve bakanı olan Fatma Şahin ise, ilk kadın Büyükşehir Belediye Başkanı olarak bir kez daha tarihe geçti.

30 Mart yerel seçimlerinde Ak Parti yeni bir zafere imza attı.  Gaziantep’te  yapılan seçimlerde AK Parti belediye başkan adayları büyük bir oy farkıyla rekor kırdılar.

ŞAHİN AÇIK ARA ÖNDE GÖTÜRDÜ

AK Parti  Büyükşehir belediye başkan adayı Fatma Şahin,  yüzde 55 oy alırken, CHP Adayı Akif Ekici yüzde 22, MHP adayı Mustafa Erzin yüzde 12 ve BDP adayı Abdullah Demirbaş’ta yüzde 6 oy aldılar.

İLÇELERDE DE AK PARTİ

AK Parti Şahinbey Belediye Başkan adayı Mehmet Tahmazoğlu yüzde 55, Şehitkamil Belediye Başkan adayı  Rıdvan Fadıloğlu yüzde 53 oy aldı. Oğuzeli’nde ise MHP adayı Mehmet Sait Kılıç kazandı.  İslahiye’de AK Parti adayı Kemal Vural, Karkamış’ta AK Parti adayı Nuh Kocaaslan, Nizip’te AK Parti adayı Fevzi Akdoğan, Nurdağı’nda AK Parti adayı Mehmet Yıldırır, Yavuzeli’nde AK Parti adayı Mustafa Kemal Sakaroğlu ve Araban’da da AK Parti adayı Mehmet Özdemir kazandılar.

OĞUZELİ’NDE MHP KAZANDI

30 Mart yerel seçimlerinde Ak Parti’nin fire verdiği tek ilçe Oğuzeli oldu. Oğuzeli’nde MHP adayı Mehmet Sait Kılıç, Ak Parti adayı Süleyman Akgün’e 450 oy fark attı. Son ana kadar büyük bir çekişme içerisinde geçen Oğuzeli’nde MHP ilçe teşkilatı büyük bir coşkuyla zaferi kutladılar.

YÜZDE 80 KATILIM OLDU

Gaziantep’te dün sabah saatlerinde başlayan rüzgara rağmen seçimlere katılım beklenenin üzerinde oldu. Katılımın yüzde 80’i bulduğu seçimlerde 9 ilçe ve Büyükşehir’de yaklaşık 900 bin dolayında oy kullanıldı.

ŞAMİL TAYYAR HAKLI ÇIKTI

‘Seçim öncesi İslahiye ve Nurdağı’nda seçimleri kazanamazsam bölgede siyaset yapmam’ diyen AK Parti Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar’ın, açık destek verdiği İslahiye ve Nurdağı’ndaki adaylarda seçimlerden zaferle ayrılan isimler oldular.

MECLİS ÜYELİKLERİ DE ŞEKİLLENDİ

AK Parti Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkan adayı Fatma Şahin, oy oranını % 60’a taşırken, 53 belediye meclisi üyesinin 35’ini AK Parti alırken, CHP 10 ve 8’ini de MHP almış oldular.

TAHMAZOĞLU YANILTMADI

AK Parti’nin Şahinbey belediye başkan adayı Mehmet Tahmazoğlu seçimlerde beklenilen oyla ipi göğüsledi.  Şahinbey ilçesinde çıkan sonuca göre; Ak Partiden 29, CHP’den 11 ve MHP’den de 5 kişinin belediye meclis üyesi belediye meclisine girecek.

FADILOĞLU BÜYÜK FARK ATTI

AK Parti Şehitkamil Belediye başkan adayı Rıdvan Fadıloğlu ise, tüm tahminleri alt üst ederek büyük bir oy farkıyla rakiplerini geride bıraktı. Şehitkamil Belediyesi’nde oy oranlarına göre, Ak Parti’nin 28, CHP’nin 13 ve MHP’nin ise 4 meclis üyesi çıkartması bekleniyor

EKİCİ, YILMAZI GEÇEMEDİ

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkan adayı Akif Ekici, geçen yerel seçimde yüzde aday olan Mustafa Yılmaz’ın gerisinde kaldı.  Şahinbey ve Şehitkamil ile diğer taşra ilçelerinde büyük hayal kırıklığı yaşayan CHP’de büyük şk yaşanıyor. olması seçimlerde büyük sıkıntı olduğu öne sürüldü. CHP’nin Büyükşehir Belediye Başkan adayı Akif Ekici, genel seçimlerde aldığı % 19 oy oranına göre oyunu % 5 arttırmasına rağmen, 2009 yerel seçimlerinde ise Mustafa Yılmaz’ın aldığı yüzde 30 oy oranının gerisinde kaldı.

MHP OYUNU YÜKSELTTİ

MHP Gaziantep’te yerel seçimlerde uzun yıllar aradan sonra büyük başarılar gösterirken, Büyükşehir adayı Mustafa Erzin, Şahinbey adayı Burdan Gündüz ve Şehitkamil adayı Mustafa Akdoğan’ın başarılı çalışmalarının sonunda Büyükşehir ve ilçe belediye meclislerinde temsil hakları kazanırken, Oğuzeli MHP Belediye başkanlığına Mehmet Sait Kılıç’ın seçilmesi de partinin Gaziantep’te başarılı olduğunu söylediler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here