20150420_171732

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Gaziantep Milletvekili Adayı Abdülhamit Gül, beraberinde Gaziantep Milletvekili Halil Mazıcıoğlu, Milletvekili adayı Hakan Tanrıöver ve kalabalık partili bir grup olduğu halde Mazlumder Gaziantep Şubesini ziyaret etti. Mazlumder’de GYK Üyesi Mehmet Alkış, GYK Üyesi Abdurrahim Çelik, Şube Başkanı Sabri Sayan ve yönetim kurulu üyeleri tarafından karşılandı.

Samimi bir ortamda geçen ziyaret sırasında Abdülhamit Gül; kendisinin de eski bir Mazlumder yöneticisi olduğunu, Mazlumder’in ülke içinde ve dışında önemli bir misyona sahip olduğunu, önemli konularda ufuk açıcı ve yol gösterici çalışmalara imza attığını ifade etti.

Sivil Toplum Kuruluşlarının muhalif, öncü ve yol gösterici bir duruşa sahip olmaları gerekirken Türkiye’de STK’lar toplumun gerisinde kalmışlardır. Siyasete yön verecekleri yerde siyaset onlara yön vermektedir. Bu zaafa düşmeyen nadir kuruluşlardan birinin Mazlumder olduğunu, bu yüzden Mazlumder’in uyarı ve eleştirilerini önemsediklerini dile getirdi.

Mazlumder adına konuşan GYK Üyesi Mehmet Alkış çeşitli konulara dair görüş ve düşüncelerini özetle şöyle açıkladı:

Ak Partinin Türkiye’nin öncelikli konusunun yeni bir anayasa olması dolayısıyla “Toplumsal Sözleşme” ana sloganıyla seçime gitmesi son derece önemlidir. Birçok toplum kesiminin sorunlarını çözmeye yönelik açılımlar yapılmasının memnuniyet vericidir. Ancak en yaygın kitle olarak Müslüman kimliğine sahip kesimin sorunlarına yönelik doyurucu bir açılımın yapılmamış olması büyük bir eksikliktir. Zira en çok hak gaspına uğramış kitlelerin başında Müslümanlar bulunmaktadır. O kadar ki; Müslümanlar kendi dinlerine ait konularda söz hakkını devlet ellerinden almıştır. Dini resmi ideolojinin tahakkümü altında tutmaktadır. Aynı şekilde devlet, el koyduğu Müslüman vakıflarını amaçları dışında kullanmaktadır. Gayrimüslim vakıfları için gösterdiği duyarlığı ülkenin en büyük kitlesine ait vakıflardan esirgemektedir.

Bir gurubun davranışları bahane edilerek Çözüm Süreci için gerekli düzenlemeleri ertelemek doğru değildir. Asıl olan Kürt ve Türk halkının toplumsal barış talebinin karşılanmasıdır. Bunun için; yapılacaklar belli olduğundan, hiç kimsenin onayı beklenmeden gerekli adımlar tek taraflı da olsa atılmalıdır. Çözümü sağlayacak taraf devlettir, diğerleri talep ve beklentilerini ortaya koyarlar. Beklemeden bir an önce gerekli düzenlemeler yapılmalıdır.

Mehmet Alkış şöyle devam etti: “2023 vizyonunun sadece ekonomik hedeflere göre belirlenmesi yeterli değildir. Adalet, İlim, Kültür ve Medeniyet gibi alanlarda oluşan tarihi birikimi öne çıkaran unsurlara da yer verilmelidir. Suriye meselesinin çözümü için özellikle İslam Dünyasını harekete geçirecek çabaların arttırılması şarttır. Bu ülke ve halkının yok olmasına daha fazla göz yumulmasını engellemek için yeni inisiyatiflerin geliştirilmesi kaçınılmaz bir hal almıştır. Bu insanların mağduriyetini önlemek için Türkiye politikalarından geri adım atabilmelidir.

Ülke genelindeki uygulamaların esaslarını belirleyecek bir şehir felsefesinin oluşturulmamış olması önemli bir eksikliktir. Şehirlerin çarpık yapılaşması değişik açılardan devam etmektedir.  Gaziantep özelinde de şehircilik ve imar açısından acil ve önemli sorunlar bulunmaktadır. Halkın ihtiyaçları, talep ve beklentileri karşılanmamaktadır. Bu duygu ve düşüncelerle seçimin, yeni dönemin hayırlar getirmesini, adayların da başarılı olmasını dilerim” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here