Resim_1322478304Anteppress – Gaziantep

AK Parti`de Şehitkamil kongresi ile ilgili belirsizlik devam ederken, başkan adayı üzerinde uzlaşma sağlanamaması nedeniyle, kongre tarihi de henüz netleşmedi.
Ahmet Uzer tarafından ismi gündeme getirilen Fikret Tural başkanlık için ağır basıyor ancak, Av. Mehmet Budak`ın, Büyükşehir Belediyesi`ndeki danışmanlık görevinden istifa etmesi, aday olacağı iddialarını güçlendirdi.

AK Parti`de bir yandan ilçe kongreleri tek tek yapılıyor ancak, herkesin gözü Şehitkamil kongresinde. Kongrenin tarihinin de, başkan adayının da hala netleşmemesi, sıkıntıları da su yüzüne çıkarıyor.

 

SIKINTILI SÜREÇ

AK Parti`de 20 Kasım`da yapılması gereken Şehitkamil ilçe kongresi, koordinatör milletvekili Harun Tüfekçi`nin denetiminde yapılan temayülün yönlendirmeli olarak gerçekleştirildiği iddiaları üzerine, genel merkez tarafından ertelenmişti. Kongreye 3 günü kala yapılan erteleme, partide şok etkisi yaratmış, hemen arkasından da İlçe Başkanı Memik Terlemez iddialar üzerine adaylıktan çekildiğini açıklamıştı.

HALA ADAY BELİRLENEMEDİ

Kongrenin ertelenmesinden sonra geride kalan 20 gün içerisinde,  ilçe başkan adayı arayışları yoğun şekilde yapıldı ancak, hala bundan bir sonuç alınabilmiş değil. Kongrenin ertelenmesiyle birlikte ismi gündeme gelen Av. Mutlu Kasapoğlu, Av. Hüseyin Çolak, Av. Mehmet Budak, Mehmet Yılmaz gibi isimlere ilave olarak, son olarak İl Başkanı Ahmet Uzer`in önerisiyle Fikret Tural ilçe başkan adayı olarak lanse edilmeye başlandı. Uzer tarafından teşkilata önerilen Fikret Tural`ın ismi adaylıkta bir adım öne çıktı. Ancak, hem il delegelerinin belirlenmesi, hem de yönetim kurulunun oluşturulması için, Şehitkamil teşkilatı ile Tural arasında sorun yaşandığı öğrenildi.

ÇİFTÇİ AĞIRLIĞI

Şehitkamil eski ilçe başkanı M. Ali Çiftçi`nin, yeni başkanın belirlenecek olmasında önemli bir rol üstlendiği ifade ediliyor. Özellikle Çiftçi`nin başını çektiği grubun, yönetim kurulunun kendileri tarafından oluşturulması yönünde hem Ahmet Uzer`e, hem de Fikret Tural`a baskı yaptıkları öğrenilirken, şu ana kadar bir orta yolun bulunamadığı iddia edildi.

Bu arada Çiftçi ekibine yakın bir isim olarak bilinen Av. Mehmet Budak, Büyükşehir Belediyesi`ndeki danışmanlık görevinden istifa etti. Budak`ın istifası, ilçe başkan adayı olacağı iddialarını güçlendirdi.

Şahin ne yapacak?

Şehitkamil`de hala ilçe başkan adayının belirlenememesi nedeniyle, kongre için net bir tarihte belirlenemiyor. Bu durumun, özellikle genel merkezde sıkıntı yarattığı belirtilirken, kongrenin yapılmamasının partide dedikoduları artırdığı dile getiriliyor. Şehitkamil tabanının da aday ve kongre tarihinin belirlenememesi nedeniyle huzursuz olduğu iddiaları da iyice ayyuka çıktı. Yaşanan belirsizliğin partiye zarar verdiğini dile getiren partililer, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin`in bu soruna çözüm bulması çağrısında bulundular.

Bakan Şahin`in, kendisine bu yönde fikir danışan partililere, “Tabandan ve teşkilattan gelen bir adayı herkes kabul eder. Yine de ben Ahmet Başkanın işine karışmak istemiyorum” şeklinde cevap vererek, topu il yönetimine attığı öğrenildi.

Pusula

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here