Resim_1300524453Anteppress – Kulis

 

Ak Parti temayülü üzerinden tam bir hafta geçti. Geçen bu süre içerinde temayülün oluş süreci ve sonuçlarına etki etki eden faktörler ve sonuçları üzerinde konuşulanları sizin adınıza derledik. İşte kulislerde konuşulanlar:
Ak Parti 2002 Milletvekilliği seçimlerinde de ilk temayül yoklamasına yapmıştı. O gün yeni kurulmuş bir parti aday olanların tanınması ya da teşkilatın tasvibi anlamında yapılan iş anlamlı idi. Sonuçlar o zamanda salonda açıklanmıştı. 2002 temayülünde 45 civarında aday adayı vardı.
 

2007 Seçimlerinde yapılan temayül yoklaması salonda ve sonrasında resmen açıklanmadı. Sadece temayülde oy kullanan teşkilat mensuplarının fikri Genel Merkez’e yansımış oldu. Edilen bilgilere göre de o temayülde ilk beşte olan hiç kimse ilk yediye giremedi. 2007 seçimlerinde 65 civarında aday adayı vardı.

 

Derken 2011 Milletvekilliği seçimleri için temayülü yaşadık. 110 isim yarışmaya girdi. Buna 7 tane milletvekili dahil değil.
Bu arada iki yerel seçim öncesi yapılmış olan iki temayül yoklaması daha var tabii.

 

2001 yılında Ak Parti kurulurken kendisi ile görüşmek isteyen kuruculara randevu vermekten kaçınan bazı isimler, 2011 yılında yapılan temayül yoklamasında ilk beşe girmeyi nasıl başardılar?

 

İlk olarak en çok konuşulan sözü aktaralım: Şamil Tayyar ve Nejat Koçer temayülde teşkilattan değil Başbakan’ın gölgesinden oy almıştır.

 

 

 

Gaziantep’te ekonomi ve idare üzerinde etkin olan ekibin bu seçimde bir dayatma ortamı oluşturarak milletvekili listesini belirlemeyi amaçladığı öteden beri konuşulmakta idi.

 

 

 

Geçmişte yapılan temayül yoklamalarında da teşkilat içerisinde ilçeler ve merkezdeki aday adayları arasında karşılıklı destekleme pazarlıkları yapılmıştır, yapılır. Ancak İl Yönetimi ve özellikle İl Başkanı tarafından il başkanının tarafsızlığını, kuşatıcılığını etkileyecek telkin ve baskı olmamıştır.
Bu anlamda soruyu daha anlaşılır hale getirip soralım.
Daha önce yapılan dört temayül yoklamasında eski il başkanı Ökkeş Eruslu’nun hiçbir teşkilat mensubuna “şunlara verilecek” şeklinde sözlü yada yazılı liste tarzında bir dayatması, telkini olmuş mudur?

 

 

 

Ahmet Uzer ve kendine yakın ekibin bu yönüyle “ayrımcı-tarafgir” bir politika izlediği temayül sırasında ve sonrasında konuşulmaya devam etmektedir. Normal zamanda alabildiğine sessiz, kamuoyunda görünmeyen, uzlaşmacı “uyumlu” bir görüntü çizen Ahmet Uzer’in bu yaklaşım tarzına sadece kapalı kapılar ardında değil basında da açık tepkiler gösterilmiştir. Bunlara örnek olarak  Hâkimiyet Gazetesi yazarlarından Murat Güneş’in son yazısından şu pasajları aktaralım:
Cumartesi günü AK Parti’de kelimenin tam manası ile bir temayül yoklaması skandalı yaşandı.

 

 

Koltuğuna zembille oturan, seçime girmeyen İl Başkanı Ahmet Uzer ve ihaleye fesat karıştırmaktan yargılanan teşkilat başkanının hazırladığı anahtar liste, parti içi demokrasinin vicdanını ağır şekilde yaraladı.

Kendi nefsine gücü yetmeyenler ve Ahmet Başkan, önderliğindeki siyaset dükâları, film içinde film çevirdiler…

Kişisel hırsları için anahtar liste hazırlayanlar, kilit, pardon maymuncuk işindeki uzmanlıkları nedeniyle belirttiğim gibi mahkemelik olanlar, o listenin dışında bıraktıkları aday adaylarını adeta anahtarlığa çevirdiler, alay ettiler, ötekileştirdiler…

Bu tarafgirliğin ardından, büyük bir şaşkınlık ve şok yaşanıyor….

Madem anahtar liste hazırlayacaktınız Sn. Başkan, soruyorum size:

Bu insanların, paralarını, zamanlarını neden aldınız?

Bu insanların, görevlerinden istifa etmelerine neden göz yumdunuz?

Bu insanları, neden AK Parti’nin zencileri haline getirdiniz?

Kişisel siyasetinizin konu mankeni, bu ucuz filmin figüranı yaptınız bu insanları! Siyasetin en büyük senaristi siz oldunuz!

Sizin il başkanı olarak tarafsız davranmanız gerekmez miydi?

Bu hesabı, kime ve neye göre yaptınız?

Vicdanınız rahat mı?”
….
Temayül sonuçlarının açıklanma şekli de çok önemli bir hesabın sonucu olarak belirlenmiş ve ilçe, ilçe sandıkların oluşturulması ve sayımların ayrı, ayrı açıklanmasının psikolojik bir baskının hazırlığı olarak tasarlandığı da konuşulanlar arasında yerini almıştır.

 

 

 

Daha anlaşılır şekilde ifade edecek olursak; önceki temayüllerden farklı olarak sandıklardan çıkan oy pusuluları birleştirilerek sayılmak yerine, kasten ayrı, ayrı, hangi ilçeden kime ne çıktığının rakamlarla anlaşılması sağlanarak ilçeler üzerinde açık bir baskı oluşturulmuştur.

 

 

Seçimlerde hakkaniyet açısından gizli oy açık tasnif ilkesini zedeleyecek tarzda açık oylamanın farklı bir versiyonu olarak hangi ilçeden kime ne çıktığının anlaşılması sağlanarak açık, açık psikolojik bir baskı oluşturulmuştur.

Ayrıca oy verme alanında belirli teşkilat elemanlarının oy verenlere yardımcı olmak ve denetlemek adına bulunma şekilleri ve oluşturdukları açık baskı içerde gazeteci bulunmasa da objektif değerlendirme yapan herkesin rahatsızlığını ifade ettiği başka bir husus olarak kayıtlara geçti.

Hatta okuma yazma bilmeyen ya da oy kullanmakta güçlük çekenlere yardımcı olma adına belirli elemanlarca birçok kişi adına oy kullananlar olduğu da bu temayülde dışarı sızan bilgiler arasında zikredilmekte.

 

 

 

Milletvekili temayülünden Belediye Başkanlığı için yapılan hesaplara dair konuşulanlar

 

 

 

 

 

Ahmet Uzer ve ekibinin temayülde bu kadar müdahil olmaları gerçekten Milletvekili olmasını istedikleri ve faydalı olacağını düşündükleri insanlara destek olmak mı, yoksa başka bir hesabın parçası mı sorusunu sormadan edemiyoruz?

 

 

Bu soruya cevap olarak öncelikle karşımıza çıkan husus; Ahmet Uzer ve Nejat Koçer arasında bir anlaşmanın olduğu yönünde. Ahmet Uzer Nejat Koçer’i güçlü bir şekilde Ankara’ya göndererek kendisi için düşündüğü Büyükşehir Belediye Başkanlığı hususunda önünü açmak ve kendisine destek olacak isimlerin milletvekili olmasını sağlamak olduğu konuşulan derin kulis söylentileri arasında. Üstelik olay sadece Büyükşehir’le de sınırlı tutulmayıp, metropol ilçe belediyeleri noktasında da paylaşımların söz konusu olduğu duyumlar arasında.

 

 

 

Ahmet Uzer, desteğini Nejat Koçer, Hakan Aslansoy, Ayşen Durucu ve Mehmet Budak üzerine yoğunlaşırken Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey Necati Binici üzerine çalışıyor.

 

 

Nejat Koçer isminin belediye seçimlerinde Büyükşehir için vurgulu biçimde konuşulmuş olması Asım Güzelbey’le Nejat Koçer arasında görünmeyen bir rekabete sebep olduğu, bu nedenle Asım Güzelbey’in Ankara ayağında kendisine destek olmak üzere Necati Binici üzerine tüm gücüyle abanacağı, buna ilave olarak Mehmet Budak ve Akif Bindal isimlerine de destek aradığı kulislerde konuşulanlar arasında.

 

 

 

Kuruluşundan itibaren teşkilatta bulunan Mehmet Budak, Cuma Güzel ve Ali Sakar’a destek verilirken yine teşkilatın ta en başından beri içinde olan, emektar yöneticilerinden  Nizip (eski) ilçe başkanı Ahmet Cengiz, il yönetiminden M. Emin Hafif, Mehmet Demirbaş ve Kadın Kolları Başkanı Ümmü Gülsüm Avcı isimleri Ahmet Uzer ekibinin desteğinden mahrum kalmıştır. Kalmıştır da neden ?
Konuşulanlar, sorulanlar çok, ama yayınlanabilir bulduklarımız bunlar. Takdirlerinize sunuyoruz.

 

 

Anteppress

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here