Gaziantep Sanko Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Sınav, Üniversite Tercih Fuarı’nda “Tıp Eğitiminde Yeni Teknolojiler” konulu sunum gerçekleştirdi. Rektör Prof. Dr. Sınav, üniversite tercihleri konusunda öğrencilere, ‘Bundan sonra hangi mesleği yapacağını git seç!’ demenin akıllı bir sistem olmadığını belirtti.

Gaziantep Sanko Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Sınav, İstanbul Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde, Üniversite Tercih Fuarı’nda “Tıp Eğitiminde Yeni Teknolojiler” konulu sunum gerçekleştirdi. Seminere katılanlara Sanko Üniversitesi hakkında açıklamalarda bulunan Rektör Prof. Dr. Ahmet Sınav, tıp bölümüm önemli olduğunu belirterek, üniversitedeki bölümlerin tıp ve tıpla ilgili konular olduğunu belirtti. Sunumunda sıkça tıp eğitiminin zor olduğunu vurgulayan Rektör Prof. Dr. Sınav, tıp bilgisinin ezberle öğrenilemeyeceğini ve tıbbın görselle pekiştirilmesi gerektiğini ifade etti.prof_dr_ahmet_sinav

“‘HANGİ MESLEĞİ YAPACAĞINI GİT SEÇ!’ DEMEK ÇOK AKILLI BİR SİSTEM DEĞİLDİR”

 

Sunumunun ardından Sanko Üniversitesi ve tercih döneminde olan öğrenciler hakkında açıklamalarda bulunan Rektör Prof. Dr. Ahmet Sınav, öncelikle meslek seçiminde en önce yapılması gereken şeyin, ‘O işi seviyor muyum? Sevmiyor muyum? Sevebilir miyim? Sevemez miyim?’ sorularının cevabının verilmesini gerektiğini belirtti. Rektör Prof. Dr. Sınav, “Şimdi maalesef 18 yaşındaki bir delikanlıya veya hanım kıza, ‘Hadi bakalım bundan sonra hangi mesleği yapacaksın? Git bunu seç!’ demek böyle bir şeye zorlamak aslında çok akıllı bir sistem değil. 17 yaşında daha kendini tanımaya yeni başlamış. Henüz meslekleri ve dünyayı tanımaya yeni başlamış bir insana bunu demek aslında bizim sistemimizin handikaptır. Maalesef bizim bu sistemi yenilememiz gerekir. Ancak şu anda öğrencilerimizin üniversitesi tercihlerinde bizim birazda bunu aşmaya çalışıyoruz, bu yüzden buradayız. Sadece üniversitemize daha çok öğrenci gelsin diye değil” dedi.

 

Tematik bir tıp üniversitesi olduklarını yineleyen Rektör Prof. Dr. Ahmet Sınav, “Tıp profesörleri, doktor, hemşire, fizyo terapist ve bilim adamı yetiştireceğiz. Önce öğrencinin, ‘Ben bunları yapmaktan hoşlanıyor muyum?’, ‘Ben bir hekim, doktor olmak istiyor muyum?’, ‘7 gün 24 saatimi hastalar, insanlar için ayırabilecek miyim?’ diye sorması gerekir. Onu düşünmesi gerekir. Kendinde doğru cevabı bulabiliyorsa buna evet diyebilirse o zaman gelmesi gerekir. Çünkü tıp eğitimi aman canım 6 sene okudum, doktor olmak hoşuma gitmedi, gideyim birazda fotoğrafçılık, kameramanlık yapayım denecek kadar ucuz bir şey değildir. 6 yılınızı veriyorsunuz kolay değil” diye konuştu.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here