6826040016.6.201692437gaziantepgunes

19 Haziran’da yapılacak MHP Olağanüstü Kongresi öncesi Gaziantep’i ziyaret eden Akşener, Ülkücü İrade Platformu’nun Gaziantep temsilcileriyle birlikte oldukça coşkulu bir toplantıya imza attı. Şehitkamil Kongre ve Kültür Merkezi’ni hıncahınç dolduran partililere yaklaşık 45 dakika seslenen Akşener, rakiplerinin genel merkez değil, iktidar olduğunu dile getirirken, konuşması sırasında sık sık, “İktidar olacağız ve acelemiz var” dedi. Gaziantep’te partililerin büyük sevgisi ile karşılanan Akşener, konuşma yaptığı salona giriş ve çıkış yaparken adeta izdiham yaşandı.

MHP (Milliyetçi Hareket Partisi) Genel Başkan Adayı Meral Akşener, 19 Haziran’da yapılacak olan MHP Olağanüstü Kongresi öncesinde dün Gaziantep’i ziyaret etti. Şehitkamil Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen toplantıda salonu tıklım tıklım dolduran MHP’liler Akşener’i büyük bir sevgi seli ile karşıladı. Çok sayıda partilinin katıldığı Akşener Gaziantep buluşmasına Ülkücüm İrade Platformu Gaziantep Temsilcisi Yahya Efe de katılırken, MHP’nin Gaziantep teşkilatında daha önceleri görev yapmış çok sayıda isim de yer aldı.

“BAŞBAKAN MERAL” SLOGANLARIYLA KARŞILANDI

Konuşma yapacağı salona girerken “Başbakan Meral” sloganları ile karşılanan Meral Akşener Yahya Efe ile yan yana oturduğu salonda partililerle yaptığı kısa konuşması sonrasında sahneye çıkarak eline aldığı mikrofonla partililere yönelik yaklaşık 45 dakikalık bir konuşma yaptı. Kongre kararının alınmasında yaşanan sorunları ve zorlukları anlatan Akşener, “Yaklaşık 6 aydan beri her türlü engel, tuzak, iftira ve hakaretle mücadele ederek bugüne geldik. Türkiye’de yaşayan her kimsesiz insanın, bu milletin çaresiz her kulunun, bu millete mensup işkence gören ve şiddete uğrayan her kadının, istismara uğrayan her çocuğun umudu, geleceği olduk. Mutfak masrafından artırarak dershanelere gönderilen ve yüksek başarılar elde den bir Türkiye ortamındayız. İktidar yanlısı olmayan hiç kimsenin yönetici kadrosuna tayin edilmediği bir Türkiye, okul müdürleri içinde bir tane ülkücünün kalmadığı bir Türkiye’deyiz. Böyle bir Türkiye’de umut ışığı olan milletimizin, gençlerimizin, kadınlarımızın umut ışığı olan bir MHP var. Çatlasalar da patlasalar da biz iktidar olacağız” ifadelerinde bulundu.

“KOLTUK DEĞİL, AYAKKABI ESKİTECEĞİZ”

Partililerin ülkücü hareket engellenemez sloganları nedeniyle zaman zaman konuşmasına ara veren ve sloganlara kulak veren Akşener, iktidar olacaklarını ve bunun için oldukça aceleci davrandıklarını da her fırsatta yineleyerek, “Biz ilk olarak Denizli’ye gittik. Orada bize başbakan Meral demeye başladılar. Sonra bu ses büyüye büyüye 20 dakikada başbakan değişti. Demem o ki, başbakan Meral diye diye iktidar yıktınız. Şimdi de yeni başbakan yerine ısınmadan gidecek gibi görünüyor. Allah’ın izniyle, milletin kararıyla en yakın zamanda 19 Haziran’da bir şeyi değiştireceğiz, sonra sizin dediğinizi gerçekleştirmek için her şeyi değiştireceğiz. Bu yolculuk her adımında önce ülküdaşlarımızın, sonra aziz milletimizin kararı ve desteği ile büyüyen bir yolculuk oldu. Biz koltukları eskitmeyeceğiz. Biz ayakkabıları eskiteceğiz. Nitekim öyle de yapıyoruz. Bizler her yere gideceğiz” şeklinde konuştu.

O SLOGANIN ATILMASINA ENGEL OLDU

Salonda zaman zaman yükselen “Bahçeli istifa” sloganlarına da müdahale eden ve asla olumsuz cümleler duymak istemediğini vurgulayan Akşener, “Olumsuz bir şey yok. Biz kimsesizlerin kimiyiz, biz gençlerin, kadınların gözündeki ışığız. İçi titreyen kadınların umudu, gençlerin geleceğiyiz. Biz geleceğiz ve geleceğiz. Olumsuzluk yok. Ama tespitleri dile getireceğiz. 15 Mayıs Türk tarihinde altın harflerle yarın tarihçiler tarafından yazılacak. 15 Mayıs’ta her türlü provokasyonun olabileceğini bilerek Ankara’daydık. Sadece iki slogan atıldı. Birisi ülkücü hareket engellenemez, diğeri de şehitler ölmez vatan bölünmez. O gün 2 şey yıkıldı. Birincisi 14 yıldan beri artarak devam eden, üzerimize kabus gibi çöken korku duvarını yıktınız. Herkes bir nedenle korkutuldu bu ülkede. 15 Mayıs’ta o korku duvarını yıktık ve yıktınız. Adalet istemenin, hak verilmez alınır şiarını el birliği ile ortaya koydunuz. Ülkemizde başına bir iş gelmedikçe genel başkanların değiştirilmesi bugünkü siyasi partiler yasası içinde mümkün değildir. Ülkücüler ilk defa Türkiye’de demokratik tavırlarını ortaya koyarak bir değişimi sağladılar. Bunu da tarih yazacak. İşte ikinci yıkılan şey de buydu” diye konuştu.

GAZİANTEP’İN ÜLKÜCÜ ŞEHİTLERİNİ ANDI

Ülkücü şehitler olarak bilinen Gaziantepli önemli isimlere de rahmet temennisinde bulunan Akşener, “Tırnakları sökülmüş ama fikrinden vazgeçmemiş Başbuğ’un kurduğu bu partinin menzile yürümesinde pek çok engel olabilir ama hiçbiri bizi durduramaz. Bugün Gaziantep’te öğretmen Cemil Doğan ve il başkanımız Mehmet Çapar’ı rahmet, şükran ve minnetle anıyorum. Ülkücü hareketi engellemeye çalışanlar olacaktır. Temel mesele ülkücü hareketi engellemek isteyenlere elimizin tersiyle hadi oradan diyebilmektir. Biz iktidar olacağız. Allah’ın izni ile başbakan Meral olarak Ülkücü hareketi iktidar yapacağız” dedi.

NEDİR BU ACELE?

İktidar olmak konusu da aceleci davranmalarının sebepleri hakkında da konuşan Akşener, “Bize diyorlar ki aceleniz nedir? Ağır ağır yapın kongrenizi diyorlar. Bizim acelemiz var. Tek adam suntasına götürecek, başkanlık sisteminin sadece Cumhurbaşkanı üzerinden tartışılan Türkiye’de parlamenter sistemin 93 yılda oluşturduğu müktesebatın bir gecede çöpe atıldığı bir rejim değişikliğine geçit vermeyeceğiz. Onun için iktidara geleceğiz, onun için acelemiz var. Rejimler genel olarak bir savaştan sonra tercih edilir. Biz istiklal mücadelesinden sonra parlamenter sistemi tercih ettik. Bugün ne olduğu belirsiz bir tartışmanın neticesinde başkanlık sistemi tartışılırken ülkemizin demografisi değişti, hukukun üstünlüğü rafa kalktı, ekonomi dibe vurdu. Gaziantep’teyiz. Sanayinin kalbi olan şehirdeyiz. Nevşehir turizm öldü diyor. Gaziantep Havalimanı’na füzeler düşüyor. Kilis’te vatandaşımız füzelerle sokakta ölüyor. 39 milyon turist gelen ülkemizde bu sezonda 30 milyon turistin zor geleceği düşünülüyor. Bunun kaybı 7 ile 12 milyar dolar olacak. Ortadan kaldırılan sanayi mantığı için de bu durum geçerli. Sanayicimizin dünya ile rekabet şartları ortadan kalktı. Fabrikalar, oteller satılır hale geldi. Biz bunları düzeltecek bakış açısına sahibiz ve onun için iktidar olacağız ve bizim bunun için acelemiz var” açıklamalarına yer verdi.

“YARDIM VE YATAKÇILARA HESAP SORACAĞIZ”

Güneydoğu’dan gelen şehit haberleri konusunda da vurgulu söylemlerde bulunan Akşener, şu ifadelere yer verdi: “Güneydoğu’dan şehitler geliyor. Terör mücadelesini yapan evlatlarımızın, polisimizin, korucumuzun hukuki bir çerçevenin ve zeminin iççinde mücadele etmediklerini sizlerle paylaşmak isterim. İktidar meclisi toplayıp Güneydoğu’da mücadele eden evlatlarımız için kanun çıkarmalıdır. Nerede bir yanlış olsa birileri tarafından aldatılıyorlar ve ellerini yıkayıp işin içinden çıkıyorlar. O şehit kanlarının hepsinin ellerinde olduğu Oslo görüşmecileri şu anda makamlarında. Biz terör mücadelesini en iyi şekilde yapacak, aynı zamanda çözüm süreci döneminde bürokrasiye kafasını çevirten o siyasi iradenin mensupları, şehidin vebalini boynunda taşımaktadır. Onun için de biz PKK terör örgütüne yardım ve yatakçılıktan hepsine hesap sormak için iktidar olacağız acelemiz var.”

“GÖKKUBBE ONLARIN BAŞINA İNMELİYDİ”

Almanya’nın sözde Ermeni soykırımı yasa tasarısını kabul etmesi ile ilgili de açıklamalarda bulunan Akşener, bu bölümde yoğun alkış aldığı konuşmasında, “Almanya’da sözde Ermeni soykırımı yasa tasarısı meclisten geçti. Bir ülkenin, bir devletin dış politikada itibarı iki paralık edilemez. Kimse oraya gidip bir lobi faaliyeti yapmadı. Herkes Almanya’ya bağırıyor. Ben tarihçiyim, Almanya tarihi hakkında en ağır şeyleri burada söyleyebilirim. Ama bunun kime ne faydası olacak. Hiçbir faydası olmayacak. Almanya’da yaşayan Türkler harekete geçirilmeliydi ve o gökkubbe onların başına indirilmeliydi” ifadelerine yer verdi.

“TÜRKİYE’Yİ BAYRAM SOFRASI YAPACAĞIZ”

Türkiye’nin, tıpkı bayram sofralarını andıran bir ülke olması için aceleyle iktidar olmaları gerektiğini belirten Akşener, “3,5 milyon Suriyeli bu ülkede. O insanlara da yazık bize de yazık. Bir an evvel ülkenin bu işçinde bulunduğu kaotik durumdan dışarı çıkarılması için iktidar olacağız ve acelemiz var. Kadınlar bilir. Türkiye’de bayram sofrası olur. O evde Diyarbakırlı gelinden Edirneli enişteye kadar vardır. Sofraya her türden yemekler herkesin rahatça ve eşitçe ulaşabileceği şekilde dizilir. İşte biz Türkiye’yi biz bu bayram sofrasına dönüştürmek için iktidar olacağız ve acelemiz var” şeklinde konuştu.

“KORKUNUN ECELE FAYDASI YOK”

Akşener, konuşmasının son kısmında iktidarı hedef aldı ve sözlerini şöyle sonlandırdı: “Annem benim için zor karar verir, traktör gibidir, zor ısınır ama durmaz derdi. Şimdi siz başbakan Meral diyorsunuz, sonra durduran olamayacak. Zaten bizim rakibimiz genel merkezimiz değil, mevcut iktidardır. Yukardakiler korkuyor ama korkunun ecele faydası yok. Tarzan zorda, Abbas yolcu olacak.”

ADETA İZDİHAM YAŞANDI

Konuşması boyunca sloganlar ve alkışlarla partililerin sevgi gösterisi ile karşılaşan Akşener, konuşmasını tamamladıktan sonra kendisi ile fotoğraf çektirmek isteyen partililer nedeniyle uzun süre sahneden inemedi. Partililerin sevgi gösterisi nedeniyle ve Akşener’e ısrarla yaklaşmaya çalışması üzerine adeta izdiham yaşanan salondan Akşener güçlükle çıkartıldı.

Mahmut ÖZKILIÇ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here