Resim_1300487467GASAM Başkanı ve Ak Parti Milletvekili aday adayı Ali Şahin ANTEP PRESS`e konuştu: Ali Şahin: `Siyasetle ilişkim ruh beden ilişkisi mesabesinde`

ANTEP PRESS – Söyleşi

Okuyucularımıza kendinizi tanıtır mısınız?
1970 Yılında Gaziantep’in Nizip İlçesinde doğdum.  Nizip İmam Hatip Lisesi’nden mezun olmamı müteakip, Pakistan ile Türkiye arasındaki kültürel anlaşma ve öğrenci değişim programı çerçevesinde 1990-1997 yılları arasında Pakistan Karaçi ÜniversitesiUluslararası İlişkiler Bölümü’nde Lisans ve Yüksek Lisans yaptım.
Türkiye’ye dönüşümün hemen ardından Gaziantep Milletvekili Doç. Dr. Kahraman Emmioğlu’nun TBMM’de danışmanlığını yürüttüm.
1998 yılında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde Sayın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Kahraman Emmioğlu beyle birlikte kurmuş oldukları Fiziksel Engelliler Vakfı (FEV) ve bağlı şirketlerinde Genel Müdürlük görevlerinde bulundum.
Bu süreçte engellilerin istihdam yoluyla toplumla bütünleşmeleri, kendi kendilerine yeter hale gelmeleri, ekonomik, kültürel ve sosyal  yaşamdaki yerlerini almaları yönünde projeler geliştirerek 2700’ü aşkın engellinin toplum içinde onurlu bir biçimde yaşam sürmelerinde pay sahibi oldum.
Sosyal sorumluluk çalışmalarının yanı sıra uzmanlık alanım olan Uluslararası İlişkiler alanında çalışmalar yaptım. Pakistan İstanbul Başkonsolosluğu Fahri Danışmanlığı görevini yürüttüm. Uluslararası insan kaçakçılığı konularında adli makamlara bilirkişi olarak hizmetler verdim.
2005 yılında gelişmiş ülkelerin dış politikalarına yön veren ve dinamizm katan ancak ülkemizde sayıları yok denecek kadar az olan think tank konseptini hayata geçirerekGüney Asya Stratejik Araştırmalar Merkezi’ni (GASAM) yol arkadaşlarımla birlikte kurdum.
GASAM projesiyle ülkemizin bugüne kadar batı politikalarının gölgesinde kalmış doğu politikalarına projektör tutarak bu yönde politika ve stratejiler ürettim. Kamuoyunda ilgiyle karşılanan Sınırsız Ortadoğu Projesi (SOP) fikrini geliştirdim ve gazetelerde yazdım.  Projenin ekonomik, kültürel, sosyal ve siyasal aşamaları üzerinde çalışmalarımı sürdürmekteyim.
Ülkemizin doğu ilişkileri başta olmak üzere, Güney Asya, Ortadoğu bölgeleri, terör ve uluslararası güç dengeleri, uluslararası ilişkiler ve strateji içerikli çok sayıda analiz, yorum ve röportajlarım başta Yeni Şafak, Star, Sabah ve Taraf gazeteleri olmak üzere ulusal gazetelerde, Mostar, Aksiyon ve Kurtuba gibi dergilerde yayınlandı.
TRTTürk, CNNTürk,  SkyTürk,  TGRT,  Samanyolu Haber,  TVNet,  Kanal 7,  Ülke TV,  HaberTürk,  6 News,  Hilal TV, 24TV gibi haber  içerikli ulusal kanallarımızda çok sayıda haber programına konuk olarak Güney Asya, Afganistan, Pakistan, Hindistan, Sri Lanka, Ortadoğu ve dış politika konularında yorumlar yaptım.
Ağırlıklı olarak TRT Radyo 1 olmak üzere; Tahran Radyosu ve Avustralya Sydney Radyosunda 50’yi aşkın haber programına konuk olarak doğu ve Güney Asya meselelerine ilişkin yorumlarımı paylaştım.
Pakistan’ın içinden geçtiği zorlu süreci analiz ederek Pakistan için bir rol model olan Türkiye deneyiminin Pakistan’a transfer stratejisi ve  Pakistan’ın var olma hikayesini konu edinen “İkbalini Arayan Ülke: Pakistan” başlıklı bir kitap üzerinde çalışmalarımı sürdürmekteyim.
İngilizce, Urduca-Hintçe ve Arapça bilmekteyim. Evli ve iki çocuk babasıyım.
Bugüne kadar uluslararası meselelerle ilgili çok sayıda uluslararası toplantıya katıldım.Afganistan ve Pakistan konularıyla ilgili toplantıların yanı sıra Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi  AKPM ve Batı Avrupa Birliği (BAB) toplantılarına da katılarak çalışmaları yakından izledim.

Siyasi geçmişinizi ve siyasetle ilginizi anlatır mısınız?
Siyasi geçmişim çocukluk yıllarıma kadar uzanır. Babam Milli Selamet geleneğinden gelir. Çocukken Nizip’te Refah Partisi’nin gece yapılan yönetim kurulu toplantılarına katılır, yönetim kurulu üyelerine çay servisi yapardım.

Başbakan Erdoğan 1994 yılında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı kazandığında Pakistan Karaçi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde lisans yapıyordum. Seçim sonuçları Pakistan’da geniş yankı uyandırmıştı. Pakistan’ın kimi siyasi partileri ben ve birkaç arkadaşımı davet ederek Başbakan Erdoğan’ın İstanbul’da Melih Bey’in Ankara’da hangi stratejiyi izleyerek seçimleri kazandıklarına ilişkin brifing aldılar.
1997 yılında eğitimimi tamamlayıp ülkeme döndüğümde bende çok emekleri olan Gaziantep Milletvekilimiz Kahraman Emmioğlu Beyin TBMM’de danışmanlığını yapmaya başladım. Kahraman Beyin siyasi deneyimleri bende önemli izler bırakmıştır.
Özellikle Doğu’ya ilişkin politika ve strateji üretmek için 2004 yılında halen başkanlığını yürütmekte olduğum Güney Asya Stratejik Araştırmalar Merkezi GASAM’ı kurdum.
Günümüze geldiğimizde ise 2007 yılından buyana Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) ve Batı Avrupa Birliği (BAB) toplantılarına katılarak İstanbul Milletvekilimiz Lokman Ayva beye dolayısıyla üyesi olduğum Ak Parti’ye destek oluyorum.
Anlayacağınız siyasetle olan ilişkim, ruh beden ilişkisi mesabesindedir…Ak Parti sizi hangi özelliğiniz dolayısıyla milletvekili adayı olarak göstermeli?

Güzel bir soru. Ak Parti dönemiyle birlikte Türkiye Dış Politikası eksen zenginliği kazanmıştır. 100 yıldan bu yana izlediğimiz tek eksenli Batı Politikaları yer kürenin Doğusuna ilişkin menfaatlerimizi hep öteledi. Alternatifsiz dış politika stratejisi, küresel güç potansiyellerine sahip bir ülke olan Türkiye’nin uzak coğrafyalardaki nüfuz gücünü sıfırladı ve mahkum bir Batı Politikasına mecbur kıldı. GASAM’la 2004 yılından bu yana Doğu Politikalarımızı yeniden canlandırmaya yönelik çalışmalarımızla Ak Parti’nin son yıllardaki eksen zenginliğini hedefleyen Dış Politika strateji birbiriyle örtüşüyor. 2009 yılında Yeni Şafak’ta yayınlanan makalemin başlığı “Büyük Değil, Sınırsız Ortadoğu Projesi” idi. Takip eden günlerde Ortadoğu’da tek tek sınırların ortadan kalktığını gördük. Yine 1 Haziran 2010’da Yeni Şafak’ta yayınlanan bir başka makalemin başlığı ise “Ortadoğu’da Rejim Değişiklikleri Olacak” şeklindeydi. Bu yazının üzerinden altı ay geçtikten sonra Ortadoğu rejimlerinin Tunus, Mısır ve Libya’dan başlayarak tek tek değişmeye başladığını görüyoruz.
Ak Parti’nin geleceğinde kendimi konuşlandırdığım konum Türkiye’nin Doğu Politikaları merkezinde yer almaktadır. Bununla birlikte Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) ve Batı Avrupa Birliği (BAB ) deneyimlerimin de AK Parti’nin Batıya dair  projeksiyonları için önem arzettiği kanaatindeyim.
Seçmen içerisinde yer aldığınız bir milletvekili listesine sizin hangi özelliğiniz dolayısıyla oy vermeli?

Ben bir uluslararası ilişkiler uzmanı olmanın yanı sıra aynı zamanda çok özel sosyal sorumluluk çalışmaları yürüten bir engelli sivil toplum örgütünün de yöneticisiyim. Fiziksel Engelliler Vakfı ile özellikle engellilerimizin istihdamlarına yönelik önemli projeler hayata geçirdik. 2005 yılından buyana 2534 engellinin özel sektör kuruluşlarında istihdamlarını sağladık. 73 zihinsel engelliyi 2 ay süreli restoran eğitimlerinden geçirerek bir fast food restoranında istihdam ettik. Mutlu Engelli Hattı’nı kurduk ve 4446000 numarası üzerinden arayan engelli ve engelli yakınlarına engellilikle ilgili her konuda bilgi ve danışmanlık hizmeti vermeye başladık. Kısacası Dış Politika gibi nitelik gerektiren bir sahada hizmet vermenin yanı sıra insani yönlerimle de halkımızın içinden biriyim…

Doğu Politikaları üzerine kafa yormuş biri olmak da yine önemli tercih nedenlerimden biri olmalı.
Ben aynı zaman da bir dış politika yazarıyım. Gaziantep yerelinden uzak coğrafyalara uzanan yazılar kaleme aldım ve yazılar Star Gazetesi, Yeni Şafak ve Taraf gibi gazetelerde yer aldı. Yazarlık yönümde tercih edilmemde önemli bir gerekçedir sanırım.
İngilizce, Arapça, Urduca biliyor olmam, BAB, AKPM gibi Uluslararası Örgüt toplantı deneyimleri Gaziantepli hemşerilerimin şahsıma teveccüh göstermeleri için yeterli gerekçeler olsa gerek. Tercih Gaziantepli hemşerilerimin, takdir Rabbimin.Aday gösterilmezseniz bundan böyle siyasetle ilişkinizi ne düzeyde sürdürmeyi düşünüyorsunuz?
Siyasetle olan ilişkimin Ruh Beden ilişkisi olduğunu yukarı da belirtmiştim… Böyle olunca şartlar ne olursa olsun siyasetle olan ilişkimin kaldığı yerden aynı hızla devam edeceğini söyleyebilirim…

Anteppress

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here