TBMM Genel Kurulu’nda Dış İşleri Bakanlığı 2015 yılı bütçesi üzerinde AK Parti adına konuşan, AK Parti Dış İlişkiler Başkan Yardımcısı ve Gaziantep Milletvekili Ali Şahin, son 10 yıldan bu yana izlenen ilkeli, etkin ve şahsiyetli dış politikaların bir sonucu olarak TBMM’nin adı mazlum olan herkesin ”acaba ne konuşulacak” diye kulak kesildiği umut beslediği bir parlamento haline geldiğini belirtti.

Türk Dış politikasının AK Parti iktidarıyla birlikte önemli dönüşümler yaşadığını belirten Şahin, AK Parti İktidarı ile Türkiye’deki militar, tek eksenli, pasif ve teslimiyetçi dış politika anlayışı yerini sivil, çok eksenli, proaktif ve meydan okuyabilen samimi bir dış politika anlayışına bırakmıştır.

Türk Dış Politikasının yeryüzünde yeni bir medeniyet tasavvuru ortaya koyan evrensel bir dış politika kimliğine büründüğünü belirten Şahin şunları kaydetti;

 “Yeryüzünde hakim olan Makyavelist sömürgeci dış politika anlayışına karşı ilkeli, değerler merkezli ve paylaşımcı bir dış politika modelini yeni yüz yıla sunmaktayız. Yeryüzün yeniden şekillendiği bu süreçte Türk dış politikası insan ve değerler, haklar ve ilkeler merkezli bir dış politika felsefesi ile yeryüzündeki sömürü ve kaba kuvvet çağını sorgulayan ve değişime zorlayan bir dış politikadır. Bunun içindir ki Türk Dış Politikası;  “One Minute “ ve “Dünya 5 ten büyüktür “ meydan okumalarını korkusuzca yeryüzüne sergileyebilmektedir. Bu nedenledir ki daha önce tiz sesi 780 bin km ötesinde duyulmayan Türk dış politikasının nüfuz coğrafyası bugün yerküreyi kuşatmış ve gür sesiyle yerkürenin her bir noktasında aksi sedalar yaratmaktadır. Dış Politikamızın genişleyen nüfuz coğrafyası ile birlikte Dış temsilciliklerimizin sayısı 2002 yılında 163 iken bugün Asya’nın en ücra noktalarından Afrika’nın tenha ve terkedilmiş ülkelerine kadar dış temsilcilik sayımız 228’e yükselmiştir. Bu sayılarla Türkiye dünya üzerinde en çok temsil edilen 7. Ülkedir. Türkiye Son 5 yılda Afrika’da 29, Asya’da 12, Güney Amerika’da 7, Avrupa’da 6, Kuzey Amerika’da 3 olmak üzere toplam 57 büyükelçilik ve başkonsolosluk açarak nüfuz coğrafyasını genişletmiştir.”

Türk Dış Politikasının ayrıştıran ve parçalayan değil birleştiren ve bütünleştiren bir anlayışla yürütüldüğünü savunan Şahin, ülkemizin bulunduğu coğrafyaya huzurun ve barışın çizilmiş suni sınırların kaldırılması ile yani sınırsız bir Ortadoğu ile geleceğini belirterek şunları söyledi: ”Onurlu, ilkeli ve değerler merkezli Türk dış politikasının mimarı olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ve  Başbakan Ahmet Davutoğlu’na millet, ümmet ve insanlık adına teşekkür eder, 2015 yılı bütçesinin millet ve ümmet için hayırlara vesile olmasını dilerim”

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here