sahin_529_balina_olseydi_yine_sessiz_mi_kalirdiniz_h19197

Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Toplantısı için Brüksel’de bulunan AK Parti Gaziantep Milletvekili Ali Şahin, burada Avrupa Komisyonu Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stephan Fule’nin de hazır bulunduğu toplantıda, Mısırda yaşanan olaylarda Avrupa Birliği’nin duyarsızlığını yüzlerine vurdu.
Milletvekili Ali Şahin, Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Toplantısı’nda yaptığı konuşmasında, Mısır’da geçtiğimiz yıl seçimlerle gelmiş Mursi yönetimine karşı gerçekleşen askeri darbe sonrası demokrasi, insan hakları, ifade özgürlüğü, seçme ve seçilme özgürlüğü ve hukukun üstünlüğü bağlamında bir cinnet ve cinayet süreci yaşandığını vurguladı. Şahin, toplantıya katılan Avrupa Birliği temsilcilerine şöyle hitap etti:
“Afganistan’a Irak’a demokrasi savaşları açarken Mısır’da 1 yaşındaki demokrasiye karşı gerçekleştirilen darbeye karşı Avrupa’nın suskunluğunu neyle ve nasıl açıklayacağız. Yeryüzüne sizin sunduğunuz demokrasi ülkeden ülkeye toplumdan topluma değişen ikiyüzlü bir yönetim biçimi midir? Yoksa saygın bir evrensel değer midir? Coğrafyanızdan binlerce kilometre uzakta, Myanmar’da cuntaya karşı seneler boyu demokrasi hareketini desteklerken, Aung San Suukyi’ye demokrasi mücadelesinden dolayı nobel barış ödüllerini sunarken, kapı komşunuz Mısır ve Mursi’ye karşı suskunluğunuzu neyle açıklayacaksınız? Mısır’ın ve Mursi’nin Müslüman olmasıyla mı? Karaya vurmak üzere olan 529 balina olduğunu duysaydınız bugünkü sessizliğinizi aynen sürdürür müydünüz? Mısırdaki idamlara sessiz kalarak Batı sadece kişiliğini kaybetmiyor, insanlığını da kaybediyor. Değerlerimizi, kişiliğimizi ve insanlığımızı kaybettiğimizde geriye neyimiz kalır ki? Mısır bir gün mutlaka özgürleşecek. Ve o gün Mısır’ın özgür çocuklarının bakışları gözlerinizde olacak. Bugünkü Müslüman Kardeşler hareketinin 529 üyesinin idam kararına olan suskunluğunuzla O gün Mısır’ın özgür çocuklarının gözlerine bakabilme cesaretiniz olacak mı?”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here