23998903

Fıstık ağaçlarını yer yer soğuk ve dolunun vurması ayrıca kışın kurak geçmesi bahar yağmurlarının ise gelmemesi fıstık üreticilerini zora soktu. Fıstığın merkezi olan Nizip’teki fıstık üreticileri, fıstığı soğuk ve dolunun vurduğunu belirterek rekoltenin düştüğünü vurguladı.

Birçok üreticinin sadece geçim kaynağı olan fıstığın soğuktan ve doludan etkilenmesi fıstığa ümidini bağlayan çiftçileri düşündürüyor. Kışın kurak geçtiğini belirten fıstık üreticileri yağmurun bu aylarda da yağmazsa eğer fıstığın daha da etkileneceğini vurguladı.

Birçok üretici borçlarını, çocuklarının evlendirmesi gibi konularda fıstığa güvenip de hasat zamanını bekleyenlerinin ümidini azaldığını, fıstıkta verimin her yıl düştüğünü belirtti.

Özellikle fıstığın en çok gelen yerlerden birisi olan Barak’ta çukur alanları etkilediğini belirten Fıstık üreticileri soğuk vurmayan yerlerde ise fıstığın fazla olmadığını söylediler. Bilek’te ise fıstık ağaçları adeta yanmış durumda.

Soğuğun sadece bölgemizi vurmadığını belirten üreticiler, diğer bölgelerde bulunan meyve ağaçlarının da soğuktan nasibini aldığını, halkım geçim kaynağı olan çiftçilerin bu durumdan dolayı dua etmekten başka çarelerinin olmadığını dile getirdiler.

Fıstık üreticileri, “ Fıstık ağaçlarının bakımı oldukça meşakkatli bir iş olup yıl boyunca 4-5 kez sürülmesi, ilaçlanması, çapalanması, budanması gibi masraflar doğuruyor. Verilen emeğin karşılığı alınmayınca bu sefer borçlanma kaçınılmaz oluyor. Yani fıstığın bakımı için para harcıyoruz fakat bunun karşılığını alamıyoruz. Fıstıkta ürün alamadığımız zaman bekleyen borçları ödeyemiyoruz. Çocuğunu fıstığa güvenip evlendirmek isteyen çiftçilerimiz fıstık olmadığı zaman sıkıntılar yaşıyor. Ya borçlanıyor, ya da çocuğunu evlendiremiyor. Çukur olan bölgeleri soğuk vurdu. Bazı bölgeleri dolu vurdu. Ne gelirse Allah’tan gelir. Dua etmekten başka çaremiz yok. Allah her şeyin hayırlısını versin”  şeklinde ifadelerde bulundular.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here