Bakanlığın yeni uygulaması ile alternatif enerji konusunda yeni bir dönem başlıyor. Bu konuda girişimcilerin önünü açan bakanlık, kurulan kooparatifler aracılığı ile enerji satın alacak. Bu konuda Türkiye’de ilk kooparatif ise Gaziantep’te kuruldu. İşadamı Ümit Saraçoğlu tarafından Gaziantep’te kurulan Enerji Üretim Tüketim ve Satış Kooparatifi (TESKOP) çalışmalarına başladı. Türkiye’de uygulanabilir enerji projesi ile Amerika’nın girişim desteği verdiği güneş enerji panellerine yatırımcılardan yoğun ilgi geldi. Enerji yatırım uzmanı ve işadamı Ümit Saraçoğlu, enerji üretmek isteyen vatandaşlara Çin tuzaklarına düşülmemesi ve devletin beklediği kriterler konusunda önemli açıklamalarda bulundu. Saraçoğlu, bu konuda yeni nesil kooparatif anlayışı ile yatırımcıları bekliyor.

Eski nesil kooparatif anlayışında çok sayıda usulsüzlüklerin var olduğunu ve hükümetin bu usülsüzlüklerin önüne geçmek için kanunlarla desteklediği bir kooparatif anlayışına geçildini söyleyen Saraçoğlu, “Türkiye’de 2002’den sonra herkese elektrik üretme izni çıkartıldı. 2013’de de kooparatifler kanuna göre Ticaret ve Gümrük Bakanlığı ilgili kooparatiflerle ilgili bir yasa maddesi çıkarttı. Bakanlık alt bünyesinde bir kurum oluşturuldu. Eski nesil kooparatifler silinsin diye uzmanlara kooparatif  maddelerini ya kanun çerçevelerinde yazdırdılar. Ticaret odalarının veya mali müşavirlerin yazmış olduğu kooparatifler hükümsüz hale getirildi. Kanuna göre kooparatif kurabilmek için devlet birçok şart sunmuş durumda. Yasal olarak usulsüzlüklerin önüne geçilmiştir” açıklamalarında bulundu. 

106198360716.11.201585918gaziantepgunes

ÇİN TUZAĞINA DÜŞMEYİN

Enerji üretmek için Çin ürünü güneş panellerinin satın alınması ile çoğu vatandaşın zarara girdiğini bunlarla mücadele için resmi bir kuruluş olarak kooparatifleşme yoluna gidileceğini aktaran Saraçoğlu, “Şu anki yasaya görev herkes 1 megabayta kadar herkes kendi enerjisini üretebiliyor. Köylüler arazilerinden ekinlerin gelirinden kazanamayacakları parayı enerji üreterek kazanmak için Çin ürünü olan enerji panellerini satın alıyor. Alınan ürünler kalitesiz olduğu için ucuz yollu satılıyor. Ortalama 1 megabayt için 3 milyon yatırım yapmak lazım. Vatandaşlar ucuz yollu Çin panellerini alarak devlete elektrik enerjisi satmak istediğini belirtiyor. Devlet enerji alırken iş garantisini istiyor. Çin malları arıza verdiği an şehirlerde enerji duruyor. Hastaneler, sanayiler elektriksiz kalıyor. Devlet bu garantiyi istiyor. Bu konuda bilinçsiz şekilde enerji yatırımı yapıp zarara giren vatandaşlar var. Bizim kooparatifimize göre lisanssız kooparatif kurulabiliyor. Ancak dünya standartlarında tesislerin kurulması gerekiyor” dedi.

VATANDAŞ DEVASAL PARALAR KAZANABİLİR

Amerikan destekli projenin karşılığında vatandaşların toprağını enerji üretimi için kullandırdığı takdirde devasal paralar kazanabileceğini belirten Saraçoğlu, “Amerikan danışmanlık  kurumu ile iletişime girdik ve dünya genelinde büyük firmalarla görüşmeler yaptık. Amerikan enerji üreticilerinin açıklamalarına göre herhangi bir toprağa ipotek, haciz konulmayacak. Teminat da istenmeyecek. Tek istenilen şey arazi sahibi ile sözleşme imzalanması. Toparağın kullanılması sonrası her ay arazi sahibi kar payı alacaktır. Vatandaş araziyi istediği kişiye mülkü olduğu için satabilir. Tek istenilen üzerindeki satılmak istenilen toprağın ekspertizlere fiyat analizini yaptırıp çıplak arazi olarak satışlarının gerçekleştirilmesi. Vatandaş satmak istediği toprağı ekspertizlere yaptırması gerekiyor. Toprağı kime kaç paraya satarsa o kişinin kooparatifte de o kadarlık hissesi oluyor” şeklinde açıklamalarda bulundu.

DEVLET RESMİ BİR MUHATAP İSTİYOR

Devletin enerji üretimine destek verdiğini ancak karşısında muhatap olarak resmi bir kurum beklediğini söyleyen Saraçoğlu, “Devlet vatandaşın enerji üretmesini destekliyor. Bu konuda gerekli birçok desteği de sağlıyor. Ancak devlet enerji üretecek vatandaşlardan bağlı bulundukları bir kooparatif istiyor. Devlet hesap sorabileceği, denetim yapabileceği bir kuruluş istiyor. Çünkü 3 kuruş parası olan vatandaşlar Çin’den ucuz yollu cihaz getirip enerji üretip devlete satabileceğini düşünüyor. Devlet destek vereceği alan için 5. Sınıf topraf istiyor. Tarım arazisi, ev arazisi olmayacak. Çorak ve taşlık alanlara destek veriyor” ifadelerinde bulundu.

EN UYGUN İLLER BU SINIRDA 

Enerji panellerinden üretilebilecek elektrik için en uygun illerin Gaziantep, Şanlıurfa, Karaman, Mersin, Osmaniye olduğunu dile getiren Saraçoğlu, “Amerikanlar neden Türkiye’yi seçiyor. Çünkü Türkiye’nin pazar payı sıfır. Enirji sistemlerimiz çok pahalı. İnsanlar pahalı olduğu için sistemleri alamıyor. Çin ve Almanya’nın birleşerek ürettiği sistemler çok pahalı ve çevreyi de batırıyor. Dünyayı mahvediyor. 2005’de üretilen barajların kullanım izinleri bu yıl bitiyor. Tüm dünya yenilenebilir enerji istiyor. Türkiye için Adana, Gaziantep, Şanlıurfa, Karaman en uygun noktalar. Amerikan şirketlerinin bu desteği varken kaçırmamak gerekiyor.  Enerji üretme projelerimizin içerisine rüzgar güllerini de katmayı düşünüyoruz. Gaziantep’te Yavuzeli’nde rüzgarın kuvvetli olmasından dolayı rüzgar gülleri yerleştirebiliriz. Panellerin üzerine de rüzgar gülleri yerleştirebiliriz” açıklamalarına yer verdi.

ÜNİVERSİTE İŞBİRLİĞİ BEKLİYORUZ

Gaziantep’te devletin uygun bulacağı bir üniversite ile işbirliği yaparak enerji üretiminde atak yapabileceklerini ve elde edilen gelirden burslu öğrenciler yetiştirileceğini vurgulayan Saraçoğlu, “Gaziantep’te üniversiteler ile işbirliği yapmak istiyoruz. Maddi destek beklemiyoruz. Yenilenebilir enerji ile ilgili bir kulüp oluşturacağız. Orda öğrenciler yetiştirilecek. Ve ordaki tüm öğrencilere burs bağlanacak. Kesinlikle geri dönüşü olmayan burs vereceği. Belediyelerin ya da devletimizin uygun bulduğu bir üniversite ile işbirliği yapmak istiyoruz. Amacımız sıfırdan bir üniversite kurmak değil. Üniversitelerin bünyesi altında yenilenebilir enerji kaynaklarını tartışalım ve enerji üretimine destek çıkalım. Şanlıurfa, Gaziantep, Adana, Antakya, Osmaniye ve Mersin’de şubelerimiz açılması durumunda Amerika 1 milyar dolara kadar destek sunacak. Devletimiz izin verirse 10 bin megabaytakadar enerji üretmeyi planlıyoruz” dedi.

AHMET ATMACA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here