Şahinbey Belediyesi, tarihi yapıya sahip Ahmet Çelebi İlkokulu’nun restorasyon ve yenileme çalışmalarını üstlendi.

Eğitime sağladığı katkılara bir yenisini ekleyen Şahinbey Belediyesi, Ahmet Çelebi İlkokulu’nun iç-dış restorasyon ve yenileme çalışmalarını gerçekleştiriyor. Ahmet Çelebi İlkokulu’nda başlatılan yenileme çalışmalarını yerinde inceleyen Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, yürütülen çalışmalara ilişkin son durum hakkında okul yetkililerinden bilgi aldı.

İlköğretim eğitimini Ahmet Çelebi İlkokulu’nda tamamladığını belirten BaşkanMehmet Tahmazoğlu, okulda yaptığı incelemeler sırasında geçmişteki anılarını hatırladığını ifade etti. Ahde vefa duygusuyla Ahmet Çelebiİlkokulu’nda çalışma başlattıklarını belirten Başkan Mehmet Tahmazoğlu, daha önce de ortaokul ve lise eğitimini tamamladığı Atatürk Lisesi’nde tamir ve tadilat işlemi gerçekleştirdiklerini dile getirdi.

Okulda yapılan çalışmalara ilişkin bilgi veren Başkan Mehmet Tahmazoğlu, şunları söyledi:

“Ahmet Çelebi Okulumuz, tarihi bir yapı. 1942 yılında tek kat taş olarak yapılmış ve sonra 1960 yıllarının başında okul kifayet etmediği için üst kat betonarme olarak ilave yapılmış. Şimdi biz Şahinbey Belediyesi olarak alttaki taş yapı daha önce sıvanmıştı, kapatılmıştı. Onun sıvasını kaldırdık ve okulumuzu komple restorasyona aldık. O taşları tekrar meydana çıkarıyoruz. Okulun ilk yapıldığı gündeki görüntüsüne kavuşturuyoruz. Üst kat ve alt kat bütün sınıflar, kapılar, pencereler, tavan boya, döşeme hepsi yenileniyor.Şahinbey Belediyesi olarak burayı 2 hafta içinde yenileyip tekrar eğitim ve öğretime alacağız.”

Ahde vefa duygusuyla çalışmaları takip ettiğini aktaran Tahmazoğlu, şöyle konuştu:

“Buranın benim açımdan ayrıca bir önemi bulunmaktadır. Ben, ilkokulu 5 yıl burada okudum. Ahmet Çelebi Okulu’nda buranın her noktasında ayrı ayrı hatıralarımız var. Buraya geldiğimiz zaman o hatıralarımız canlanmış oluyor. Kendi okuduğumuz ortaokul ve liseyi Atatürk Lisesi’nde okudum. Oranın da yine büyük tadilat ve tamiratını yaparak okulumuzu yenilemiştik. Okulumuzu yenilemekle bir de böyle ahde vefa anlamında okullarımızı yenilemiş olacağız.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here