Nevzat_OZKAYA_2Teyzelerimizin, annelerimizin ve anne adaylarımızın “her” günü kutlu olsun

Bugün işe gelmek için evden çıktım ve otobüs durağına geldim. Birkaç dakika sonra bineceğim otobüs geldi. Durakta benimle birlikte bir teyzemiz var. Ben ona yol verdim, otobüse bindi. Teyzemiz otobüsün şoförüne; “sizde ücretsiz geçiş geçerli mi oğlum.”dedi. Otobüsün şoförü nazik ve kibar bir şekilde; “teyzeciğim, kimliğini gösterir misin?” dedi. Teyzemiz kimliğini çıkardı gösterdi. Şoför; “teşekkür ederim, hayırlı yolculuklar.”dedi.

Yani görünüz beyler. Hani ikide bir Avrupa’yı öven, kendi halkımızı yerden yere vuran kişi ve şahıslar bu manzarayı bir görün. Bu fotoğrafı bir görün. Ha diğer yandan da 119 yıldır bağışlarıyla en üst düzeyde yaşlı ve kimsesizlere hizmetine devam eden Darülaceze’yi gidin görün de halkımızın ne mükemmel bir halk olduğunu anlayın. Bu halk övgüyü mü, yergiyi mi hak ediyor karar verin.

Ben kararımı verdim çoktan. Benim halkım, sözde medeni denen o Avrupa “düşkünleri”ni diri diri fırınlarına atar iken, benim ecdadim “düşkün”leri için zamanının beş yıldızlı yaşam merkezi oluşturuyor.

Bu gün Dünya kadınlar günü. Ve bu günde ben şahit olduğum bir tabloyu iletmek istedim. Bilmeyelere öğretmek, bilenlere de hatırlatmak istedim.

Biz yaşlımıza anne deriz. Kimin öz annesi olduğunu sormadan hemde. Ve biraz daha genç olanlara da teyze deriz. Teyzeye ise yarı anne derler bizim kültürümüzde. Yani o da annemizdir.

Hani o bahsettiğim otobüsle Eyüp’e geldim ve oradan da bugün gerçekleşmesi planlanan “Kadınlar günü”ne yetişmeye çalışıyorum.

Saat 13:00’de Dünya Kadınlar Günü, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Darülaceze Başkanlığı’nda ünlü ses sanatçımız Kamuran Akkor’un da sahne aldığı muhteşem bir etkinlik…

Mayadroom ve Castroom Ajansları ‘nın Ana Sponsorluğunda Türkiye’de Tüm Sanatçılarımızın Sosyal Haklarını koruyan 39 yıllık en eski kuruluş olma özelliğine sahip olan Film-San Vakfı, Aznavur Sanat Neslihan Yazıcılar’ın da desteğiyle görkemli bir proğramla bir araya geliyor.

Darülaceze Başkanlığı Sanat Merkezi’nde düzenlenen programa, Darülaceze Başkanı Sayın Nevzat Bayhan’ın yanı sıra,  Darülacezemizin İdare Meclisi Üyelerinden Sayın Hamza Cebeci abimiz, Sayın Zehra Sevingen Sağır, Darülaceze sakinleri ile birlikte birçok ünlü isim katılıyor.

Başkanım güzel insan Sayın Nevzat Bayhan açılışı konuşması yapıyor.

Kadın denince annelerin ilk önce akla geldiğini, her kız çocuğunun da bir anne adayı olduğunu, insanlığın en az yarısını temsil eden bu güzide insanların, hanımefendilerin sadece bir günde anılıyor olmasının yeterli olmadığına dikkat çeken sevgili Başkanım, “gönül denince, sevgi denince, şefkat denince akla ilk gelen kişi annemizdir. Onların her gün anılması, her gün baş tacı edilmesi gerekir. Dolayısıyla incelik denince, zarafet denince insanı insan yapma yolunda bir erdem denince aklımıza O hanımefendiler gelir. İşte o hanım efendilerin dünya gününü kutluyoruz.”diyor.

Evet, bugün Dünya Kadınlar Günü…

Dünya kadınlarının mîrleri; Hz. Havva, Hz. Asiye,  Hz. Hatice, Hz. Aişe, Hz. Fatıma’ın zat-ı alilerine hürmeten, tüm teyzelerimizin, tüm annelerimizin ve anne adaylarımızın kadınlar gününü tebrik ediyorum.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here