Gaziantep İli Arı Yetiştiricileri Birliği ile Orman Müdürlüğü  ortaklaşa hareket ederek arı yetiştiriciliğinde büyük adım atıldı. Arı Yetiştiriciliği Birliği tarafından başlatılan proje kapsamında 200 bin ballı ağaç dikimi gerçekleştirildi. Çam balı üretiminde baş aktör olan Basra Böcekleri iklime uyum sağlaması durumunda Gaziantep’teki tüm çam ormanlarına aşılanacak.
Gaziantep İli Arı Yetiştiricileri Birliği Orman Müdürlüğü ile yeni projelere adım atıyor. Proje kapsamında arı yetiştiriciliği desteklenerek bal üretimi arttırılacak. Sürdürülen projelerle Gaziantep genelinde birçok orman alanına yeni bitki türleri dikilerek arıların bal yapma süreci hızlandırılacak. Bu kapsamda çam ormanlarının bulunduğu bölgelere Basra Böcekleri enjekte edilecek. Basra Böceklerinin nem oranı fazla bölgelerde yaşayabilen organizmalar olması ihtimalleri de beraberinde getiriyor. Basra Böcekleri iklime uyum sağlayabilirse tüm çam ormanları bu böcek türüyle donatılacak. İklime bağlı olarak bal üretimindeki değerleri ve yapılacak projeleri Gaziantep İli Arı Yetiştiricileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Nebi Koca, değerlendirdi.
AGAÇLANDIRMA ÇALIŞMALARI BAŞLADI
Arı yetiştiriciliği ve bal üretimi konusunda kısa, orta ve uzun vadeli projelere imzalar atıldığını açıklayan Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Nebi Koca, “Kısa, orta ve uzun vadeli projeler gerçekleştirdik. Kısa vadeli projelerimiz bitti. Orta vadeli projelerimiz yüzde 80 oranında tamamlandı. Uzun vadeli projeler içerisinde ise ağaçlandırma çalışmaları stat aldı. Bu kapsamda Orman Müdürlüğü çevre yollara ve bazı kasabalara giden yol kenarlarına 200 bin ballı ağaç dediğimiz ağaç türünden dikti. Nektar akımı olan bu bitki arıların bal yapmasında yardımcı olan bir ağaç türüdür. Bunlara ek olarak devlet arazisi birçok alana zahter, kekik ve benzeri bitkilerin ekimini hızlandırıyoruz. Bilecik Barajı kenarında 800 hektarlık alanın varlığından söz eden Orman Müdürlüğü bu alanlara tamamen ballı ağaç dikimi gerçekleştirecek” dedi. 
BASRA BÖCEKLERİ BAL ÜRETİMİNİ ARTTIRACAK
Gaziantep iklimine uyum sağlaması durumunda Basra Böceklerinin bal üretimini arttırmak için tüm çam ormanlarına konuşlandırılacağını bildiren Koca, “Çam ağaçlarına da Basra böceği dediğimiz bir böceği çam ağaçlarına aşılayacağız. Bu böceğin aşılaması öncelikle iklimin uyum sağlaması gerekiyor. Bu böceğin bölge iklimine uyum sağlaması durumunda Gaziantep’teki tüm çam ormanlarına Basra Böceği aşılanacak. Bu böcek 2012 yılına kadar ağaca zararlı böcek denilerek öldürülüyordu. Ancak yapılan bilimsel araştırmalar böceğin zararlı olmadığını aksine ağaç için yararlı bir organizma olduğunu kanıtladı. Bu kapsamda iklimimize uyum sağlarsa tüm çam ormanlarımıza böcek aşısı yapacağız. Böcek Muğla yöresinden getirilecek” ifadelerine yer verdi.
ARILAR OĞUL VERMEDİ
2014 yılı bahar ayında arıların oğul vermede pek başarılı olamadıklarını ancak kış ayında yaşanan arı kaybı konusunda son 10 yılın en düşük rakamlarının yaşandığını aktaran Koca, “2014 yılı bahar gelişinde arılar oğul vermede pek başarılı olamadı. Ancak kış ayını düşündüğümüzde son 10 yılın en az arı kaybını yaşadık. Bahar mevsiminde ne yazık ki çok da iyi oğul verme durumu gerçekleşmedi. Son günlerdeki iklim olayları şuanda bal verimini arttırdı. Şuan arıcılarımızın durumu verim açısından iyi” açıklamalarına yer verdi.
ARICILAR BİLİNÇLENDİRİLİYOR
Arıcıların bilinçlendirilmesi kapsamında 2011 yılından başlanılarak toplamda 2 bin 510 kişiye sertifika verildiğini açıklayan Koca, “Arıcıların bilinçlendirilmesi olarak 2011 yılında başlayarak tüm üreticilerimize  temel arıcılık eğitim verdik. 2 bin başvuru karşısında bin 510 kişiyi sertifikalandırarak arı yetiştiriciliğinde bilinçli bir adım atmış olduk. Kurs eğitim aldıktan sonra arıcılık mesleğine yönelen çok çiftçimiz oldu. Ayrıca arıcılarımıza ana arı ve arı sütü eğitimi verdik. Bu eğitim için Ocak ayında Bingöl Üniversitesi’nden uzman bir akademisyen hoca getirdik. Gaziantep arı yetiştiriciliği tarihinde ilk defa ana arı ve arı sütü eğitimi aldı. Bu kapsamda ana arı ürütmeye başlayan arıcılarımız oldu” ifadelerini kullandı.
YENİ BİTKİLER EKİLECEK
Son 50 yıl içinde tarımsal alanların yol olduğuna ve bu duruma engel olmak için yeni alanlara birçok ürün dikimi yapıldığını anlatan Koca, “Son 50 yıl içinde tarımsal alanlar yok oldu. Fakat şuanda var olan yerlere kekik, zahter, balbaşı, paryavşağı, sumak ve benzeri bitkilerin dikilmesi gerekiyor. Bu bitkiler dünyanın ekolojik dengesinde de büyük yararlılık gösteriyor. Bu bitkilerin ülke genelinde en çok yetiştiği şehir Gaziantep’tir” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here