fistik_ureticisi_yardim_bekliyor_h19328

Gaziantep’in Araban ilçesinde etkili olan dolu yağışı, yaklaşık 6 bin dönüm Antep fıstığı bahçesini yok etti. 
Gece saatlerinde etkili olan dolu yağışı nedeniyle ilçede birçok alanda bulunan ekili olan fıstık tarlaları zarar görürken, çiftçiler devletten yardım istedi.


Erenbağ Mahallesi Antep fıstığı çiftçilerinden 88 yaşındaki Davut Karakuş, ’’Gece geç saatlerde dolu yağışı başladı ve yarım saat sürdü. Her biri ceviz büyüklüğünde dolular tarlamızdaki fıstık alanlarını mahvetti, şiddetli dolu ile sağanak yağmur yağışında oluşan selin de köy içindeki bazı evlerin içine kadar girip bahçe duvarlarını yıktı. Hükümetimiz inşallah mağdur çiftçilere destek verir zararımızı karşılar”dedi.


Erenbağ Mahallesi eski Muhtarlarından Mehmet Erdoğan ve Ali Açıkgöz ise, “Araban Belediyesi ekipleri ile iş makinelerinin sabahın erken saatlerinde mahallemize gelerek mahalle içindeki sokaklarda temizlik çalışması başlatmasıyla kapalı yollarımız açıldı ama zarar gören kanalizasyon şebekemizin biran önce onarılması ve Antep fıstığı bahçelerimize verdiği yüzde yüzlük zararın devlet yetkilileri tarafından tespit çalışmaları yapılarak afet kapsamına alınarak mağduriyetimizin giderilmesini istiyoruz’’diye konuştular.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here