51263675318.01.201691935gaziantepgunesGaziantep 1 günde 2 başbakan yardımcısı, 1 de bakan ağırladı. Başbakan Yardımcıları Mehmet Şimşek ve Tuğrul Türkeş ile Dışişleri Bakanı Mevlüt Çobanoğlu aynı gün Gaziantep’teydi ve oldukça yoğun bir program geride bırakıldı. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ile Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu kentte çeşitli programlara katılırken, Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş de Valilik ve Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaret etti. Kabine üyeleri katıldıkları program ve ziyaretlerde Gaziantep’ten övgü dolu sözlerle bahsederken, çevredeki olumsuzluklara rağmen kalkınmayı her alanda sürdüren Gaziantep ile gurur duyduklarını dile getirdiler.

2016-01-17-buyukelciler-yerinde-gorsun

8. Büyükelçiler Konferansı için Gaziantep’te bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Bakanlığının beşinci temsilciliğini Gaziantep’te açtı. Açılışta konuşan Bakan Çavuşoğlu, Dışişleri Bakanlığı’nın Gaziantep temsilciliğinde sadece bakanlık hizmetlerinin değil, Gaziantep’in bir şubesi olarak hizmet vereceğini belirtti. Açılışta konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Anadolu’nun kültürünü özümsemeden, havasını teneffüs etmeden, görevlerimizi layıkıyla yapamayız” dedi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, konuşmasına Belediye Başkanı Fatma Şahin’e teşekkür ederek başladı. Bugün 5. temsilciliklerini açtıklarını belirten Çavuşoğlu, “Anadolu’nun kültürünü özümsemeden, havasını teneffüs etmeden, görevlerimizi layıkıyla yapamayız. O nedenle Bakanlığımızı Anadolu ve Trakya ile her fırsatta buluşturuyoruz. Büyükelçilerimizle her sene bir ile gidiyoruz. Bugün Gaziantep’te açtığımız bu temsilciliğin, sadece Bakanlığımıza hizmet etmesi doğru bir yaklaşım olmaz. Bence burası Gazianteplilerin bir şubesidir” dedi. Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya da, dört yıldan beri 350 bin Suriyeli misafire ev sahipliği yaptıklarını belirterek, “Okullarımız, hastanelerimiz, doktorlarımız ve işyerlerimizi paylaşıyoruz ve insanlık tarihine altın harflerle yazılacak bir küresel göç süreci ile ilgili nasıl davranılacağını yaşıyoruz” diye konuştu. Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ise büyükelçilerin Türkiye’nin aynası olduğunu belirterek, Türkiye’nin aklının, gücünün olduğunu ifade etti. Şahin, “Bütün medeniyetlere ev sahipliği yapmış, bütün medeniyetlerin en güçlü dönemini yaşamış bir şehir” şeklinde konuştu.

BAKAN KONTEYNER KENTİ ZİYERET ETTİ

Gaziantep’teki dışişleri Bakanlığı Temsilcilik Binası’nın açılışını gerçekleştiren Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu daha sonra Nizip’teki konteyner kenti ziyaret etti. Çavuşoğlu, kamp ziyaretinden sonra gazetecilere açıklama yaptı. Çavuşoğlu, çocukların nasıl eğitim aldıklarını ve kadınlara yönelik kursların verimli olup olmadığını gözlemlediklerini belirti. Çavuşoğlu, “Burada bu imkanları görünce hem duygulandık hem de ülkemle milletimle daha da gurur duyduk. Başta hükümetimiz olmak üzere, Valilik ve kaymakamlık olmak üzere burada Suriyeli kardeşlerimize yardım eden herkese çok teşekkür ediyorum. Türkiye olarak savaştan, zulümden, kaçan insanlara elimizden geldiği kadar yardım etmeye çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

MÜLTECİLERE 8 MİLYAR DOLAR HARCANDI

Çavuşoğlu, Türkiye’nin mültecilere 8 milyar dolar harcadığını hatırlatan gazeteciye, “Daha da fazla harcayacağız. Bize sığınan bu insanlara sırtımızı çeviremeyiz. Takdirle karşılamak yetmez. Kapı kapı dolaşıp para dilenmeyiz. Suriye ve Iraklıların neye ihtiyacı olduğunu herkes biliyor. Ama yardım etmekte çekimser kalıyor. Hukukun, demokrasinin evi olan Avrupa’nın sadece bir ucu kendisine dokunduğu zaman reaksiyon göstermemesi gerekiyor. Şimdi bir yol haritası üzerinde anlaştık. Uluslararası camianın, örgütlerin olması lazım” diye konuştu.

İNSANİ KONULAR SİYASET KONUSU OLMAMALI

Türkiye’ye gönderilecek 3 milyar Euro’nun İtalya’nın çekincesi nedeniyle verilmemesine ilişkin soruya Çavuşoğlu, “Tamamen iç meseleleri. Türkiye ile ilgili konu değil. Doğrudan bu para mülteci kardeşlerimize proje olarak kullanılacak. İnsani konuları, siyasi konular haline dönüştürmemek lazım” dedi. Çavuşoğlu kamp ziyaretinde çocuklarla da bir araya geldi.

BAŞBAKAN YARDIMCILARI ŞAHİN’İN MAKAMINDA BİR ARAYA GELDİ

Başbakan Yardımcısı Mevlüt Çavuşoğlu Cumartesi günü geldiği Gaziantep’te öncelikle Vali Ali Yerlikaya’yı makamında ziyaret etti. Valilik şeref defterini imzalayan Türkeş, vali ve kent yöneticileri ile basına kapalı bir toplantı gerçekleştirdi. daha sonra Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’i makamında ziyaret eden Başbakan Yardımcısı Türkeş, Gaziantep’in durumu hakkında Şahin’den bilgiler aldı. Gaziantep’in bir cazibe merkezi olduğunu dile getiren Türkeş, başbakan yardımcısı olarak ilk ziyareti Gaziantep’e yaptığını ve bundan oldukça memnun olduğunu kaydetti. Bir dizi ziyaret nedeniyle bölgede bulunan Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’te Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’i makamında ziyaret etti. Başbakan yardımcıları yarım saat arayla gittikleri ziyarette buluşarak, bir sürü sohbet ettiler.

BAŞKAN ŞAHİN GAZİANTEP’İ ANLATTI

Ziyaret sırasında konuşan Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, Gaziantep ve Suriyeli Mültecilerin durumu hakkında bilgi alma fırsatı bulduğunu ifade ederek, Gaziantep’in bir cazibe merkezi olduğunu söyledi. Türkeş, “Gaziantep mutfağı her türlü övgünün üzerinde, Tabii 1358 kilometrelik sınırımızda ateşin yanıyor olması, hem Irak’ta hem de Suriye’de yaşananlar sebebiyle sıkıntıların olduğu aşikar. Ama çok şükür Türkiye Cumhuriyeti devleti güçlü bir devlettir ve bizde siyasi iktidar olarak problemleri çözmek üzere elimizden geleni yapmaya devam ediyoruz” dedi. Gaziantep’in seçim bölgesi olduğunu hatırlatan Şimşek de, “Başbakan Yardımcımız Tuğrul Türkeş’i, Gaziantep’te ağırlamaktan gurur duyduk. Hava da çok güzel. Geliş sebebimiz, Büyükelçiler toplantımızdır. Tüm bölgemiz, ülkemiz için bu son gelişmeler hayırlı ve uğurlu olsun dedi.

İki Başbakan Yardımcısının kentte buluşmasından memnuniyetini dile getiren Fatma Şahin, kentteki çalışmalar hakkında Türkeş ve Şahin’e bilgi verdi. Şahin, “Artık kalkınma, demokrasi yerelde başlıyor. Yeni dünya, yeni Türkiye bu anlayışla şekilleniyor, büyüyor. Biz de arkadaşlarımızla birlikte şehrimizin hem kültürel, tarihi, gelenekten geleceğe giden gücünü artırma noktasındaki gücünü uluslararası boyuta taşımak için önemli çalışmalar yapıyoruz. En son biliyorsunuz gastronomide UNESCO’nun onayını aldık ve dünyanın 8’inci mutfağı tescillendi. Kendi dalımızda Nobel’imizi aldık. Şimdi hakkettiğimiz ikinci Nobel, ensar-muhacir noktasında dünyaya örnek bir ev sahipliği yaptık. O dalda da Nobel’i hak ediyor şehrimiz” ifadelerini kullandı. Ziyaretin ardından, Fatma Şahin tarafından Başbakan yardımcılarına yöresel hediyeler verildi. 

GSO’DAN ANLAMLI EV SAHİPLİĞİ

Gaziantep Sanayi Odası (GSO), ‘’8. Büyükelçiler Konferansı’’ programı nedeniyle Gaziantep’e teşrif eden Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun yanı sıra diğer protokol üyelerinin de katıldığı bir yemeğe ev sahipliği yaptı. Şato Restoran’da düzenlenen yemekte GSO Başkanı Adil Konukoğlu, Gaziantep’in ihracat verilerini ve hızla yükselen çıtasını anlatırken, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ise ekonomik paket hakkında bir sunum yaptı.

PROTOKOL GSO’NUN MİSAFİRİ OLDU 

Şato Restaurant’ta düzenlenen yemeğe, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ve eşi Esra Şimşek, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Vali Ali Yerlikaya, Milletvekilleri Abdülhamit Gül, Ahmet Uzer, Nejat Koçer, ve Abdulkadir Yüksel, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, AK Parti İl Başkanı Mehmet Eyüp Özkeçeci, GSO Onursal Başkanı Abdulkadir Konukoğlu ve Yönetim Kurulu Üyeleri, birçok sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile kent yöneticilerinin yanı sıra Dışişleri Bakanlığı Gaziantep Temsilcisi Adnan Keçeci ve konuk büyükelçiler de katıldı.

KONUKOĞLU: “ÇITAMIZ DAHA DA YÜKSELECEK”

GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu, yaptığı konuşmada, Dışişleri Bakanlığı Gaziantep Temsilciliği’nin açılması dolayısıyla böyle anlamlı bir günde diplomatlar ile bir arada olmaktan onur duyduklarını belirterek, konuklarını saygıyla selamladı. Konukoğlu, ‘’Dışişleri Bakanlığının yeni temsilciliğinin, ülkemizin gözbebeği şehirlerinden Gaziantep’te açılmanın sevincini yaşıyoruz. Temsilciliğin kurulmasından ve yurtdışında önemli hizmetlerde bulunan Büyükelçi Sayın Adnan Keçeci’nin bu göreve getirilmesinden mutluluk duyduk. Bu gelişmenin, diplomatik ve ekonomik olarak Gaziantep’in çıtasın yükselteceğine inanıyoruz’ diye konuştu.

KONUKOĞLU: “HEDEFİMİZ 30 MİLYAR DOLAR”

Binlerce yıldır birçok medeniyete beşiklik eden Gaziantep’in dinamik sanayisi ve ticaretiyle, tarihi ve kültürüyle, etkin sivil toplum kuruluşlarıyla, ulusal ve uluslararası alanda aktif bir şehir olduğuna vurgu yapan Konukoğlu, Gaziantep’ten 174 ülkeye ihracat yapıldığına dikkati çekti. 2015 yılında yaklaşık 6,3 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdiklerini anımsatan Konukoğlu, şehrin ihracatının son 15 yılda yüzde 947 arttığının, 2023 yılı ihracat hedeflerinin de 30 milyar dolar olduğunun altını çizdi.

“GAZİANTEP, KONSOLOSLUKLAR MERKEZİ HALİNE GELDİ”

GSO Başkanı Konukoğlu, Gaziantep’in bölgedeki önemine işaret etti. Konukoğlu, “Gaziantep, konsolosluklar merkezi haline gelmiştir. Irak Başkonsolosluğu’nun yanı sıra kentimizde Almanya, Belçika, Brezilya, Filipinler, Hollanda, İsviçre, İtalya, Karadağ, Kırgızistan, KKTC, Slovenya ve Sri Lanka ülkelerinin fahri konsolosluğu bulunmaktadır” dedi. Ortadoğu bölgesinde yaşanan önemli sürece değinen Konukoğlu, “Tanığı olduğunuz gibi, Ortadoğu bölgesi büyük bir jeopolitik dönüşümden geçmektedir. Bu çalkantılı dönemde Türkiye’nin dış politikada izleyeceği yol; hem ülkemiz hem de bölgenin geleceği açısından büyük önem arz etmektedir. Bu çerçevede, Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’na ve dünyanın dört bir yanında görev yapan kıymetli diplomatlarımıza, ülkemizin hak ve menfaatlerini gözeten, ilkeli, etkin ve evrensel dış politika anlayışından dolayı tüm insanlık adına teşekkür ederiz” diye konuştu. Devletimizin, mültecilere ilişkin çabasını takdirle karşıladıklarını da ifade eden Konukoğlu, Gaziantep’in şu anda 340 bin kayıtlı Suriyeliye ev sahipliği yaptığını, bu konuda üzerlerine düşeni yapmaya ve yardım elini uzatmaya devam edeceklerini belirtti. GSO Başkanı Konukoğlu, “Güçlü bir ekonomiye sahip Türkiye, bölgesinde barış ve huzurun en büyük teminatıdır. Bu doğrultuda ülkemizde ekonomik istikrarın sağlanması ve korunmasında izlenen başarılı politikalardan dolayı Başbakan Yardımcısı Sayın Mehmet Şimşek’e bir kez daha teşekkürlerimizi sunarız. İşadamları olarak, sizlerin destekleri ve katkılarıyla Gaziantep’imizi, ülkemizi dünyada hak ettiği konuma getirmek için çalışmaya aralıksız devam edeceğiz. Gaziantep, Türkiye’nin hedeflerini gerçekleştirmede, her zaman üzerine düşeni fazlasıyla yapacaktır. Kıymetli misafirlerimiz, ‘8. Büyükelçiler Konferansı’’ kapsamında Gazi şehrimize gelerek, bizlere şeref ve güç verdiniz için hepinize teşekkür eder, saygılarımızı sunarım” ifadelerini kullandı. Yemek esnasında Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek de Türkiye’nin tüm olumsuzluklara rağmen büyük bir atılım hamlesi yaparak gelişimini sürdürdüğünü kaydederek ekonomik veriler hakkında bir sunum yaptı.

KORU, BÜLBÜLZADE’YE GİTTİ

Dışişleri Bakan Yardımcısı Naci Koru, çeşitli ülkelerin Türk büyükelçileri ile birlikte Bülbüzade Vakfı’na ziyaretinde yaptığı konuşmada, “Mülteci sorunu Avrupa Birliği ilişkilerimizi de ilgilendiriyor” dedi. Dışişleri Bakan Yardımcısı Naci Koru, Paris Büyükelçisi Hakkı Akil, Viyana Büyükelçisi Hasan Göğüş, ABD Büyükelçisi Hüseyin Avni’nin de aralarında bulunduğu büyükelçiler, Gaziantep Bülbüzade Vakfı ziyaret etti. Koru ve beraberindeki büyükelçileri, Vakıf Başkanı Turgay Aldemir ve beraberindeki üyeler karşıladı. Ziyarette konuşan Bakan Yardımcısı Naci Koru, mülteci sorunun sadece bölge birliğini ilgilendirmediğini söyledi. Sorunun Avrupa Birliği ile ilgili ilişkileri de ilgilendirdiğini belirten Koru, “Büyükelçiler konferansında, ‘Türkiye dışındaki bürokrasi ne yönde gidiyor, ne yapmamız gerekiyor’ gibi konularda büyükelçilerimizin değerli görüşlerini alıyoruz. Politikamızı belirliyoruz. dünyanın en önemli sorunlarından biri mülteci sorunu. Sizler de çok yakından takip ediyorsunuz. Bu sorun sadece bölge birliğini ilgilendirmiyor. AB ilişkilerimizi de ilgilendiriyor. Dolayısıyla biz zaten ağırlıklı olarak, bu konuyu masaya yatırdık. Bunu ayrıntılı bir şekilde tartıştık” diye konuştu.

“SURİYELİ KARDEŞLERİMİZİ YARINLARA HAZIRLIYORUZ”

Koru, Suriye’de ki yaşanan olayları değerlendiren Koru, Suriye’deki iç savaştan, baskıdan kaçanlara 5 senedir yardım yapıldığını hatırlattı. Suriyeli mültecilerin her konudan desteklendiğini anlatan Koru, “Suriyeli kardeşlerimize sağlık hizmeti, yiyecek ve içecek hizmeti sunuyoruz. Onları yarınlara hazırlamak için bazı programlar düzenliyoruz. Yani bu programlar sadece kamp dışındaki illerimizde düzenlenmiyor. Kamplarda da düzenleniyor. Orada ki çocuklara da eğitim veriyoruz. Ama biliyoruz ki 2 milyondan fazla Suriyeli kardeşlerimiz var. Onların da ihtiyaçları var. Onların ihtiyaçlarını gidermek bizim üzerimize düşen bir görevdir” dedi. Suriyelilere destek konusunda sivil toplum kuruluşlarının da büyük bir rol üstlendiğini hatırlatan Koru, destek sağlayan tüm STK’lara teşekkür etti. Vakıf Başkanı Turgay Aldemir, ise Vakıf’ın faaliyetleri hakkında bilgi verirken, Koru ve büyükelçilerin başarılı çalışmalara imza attığını belirterek, plaket verdi.

BÜYÜKELÇİLER EMPATİ DERNEĞİ’Nİ ZİYARET ETTİ

Dışişleri Bakan Yardımcısı Naci Koru, çeşitli ülkelerin Türk büyükelçileri ile birlikte Empati Sosyal Sorumluluk ve Eğitim Derneği’ne ziyarette bulundu.  Dışişleri Bakan Yardımcısı Naci Koru, Paris Büyükelçisi Hakkı Akil, Viyana Büyükelçisi Hasan Göğüş, ABD Büyükelçisi Hüseyin Avni’nin de aralarında bulunduğu büyükelçiler, Gaziantep Empati Sosyal Sorumluluk Derneği’ni ziyaret etti. Koru ve beraberindeki büyükelçileri, Dernek Başkanı Zeynep Konukoğlu ve beraberindeki üyeler karşıladı. Ziyarette konuşan Bakan Yardımcısı Naci Koru, yapılan tüm konferanslara dünyanın çeşitli ülkelerindeki büyükelçi ve elçileri çağırdıklarını söyledi. Önceki yılın olayları, yeni yılda yapılması gerekenler gibi konuların değerlendirildiğini de belirten Koru, “konferanslar nedeniyle bugüne kadar Mardin, Erzurum, Edirne, İstanbul, İzmir, Adana ve Mersin’e gittik. Son durağımız oldu” dedi. Büyükelçilerin en işi şekilde ülkeyi ve bakanlığı temsil ettiğini kaydeden Koru, “Dışişleri Bakanlığında bir hafta boyunca dünyadaki gelişmeleri ülkemizin dış politikası gibi konuların değerlendirmesi devam ediyor. Neler yapmamız gerekir, onları tartışıyoruz. Ondan sonra arkadaşlarımızı talimatlandırıyoruz. Ve ülkelere bulundukları yerlerde görevlerini yapıyorlar. Bizim Türkiye’de 5 temsilciliğimiz var, bu da 5 sene önce yaptığımız kanun değişikliği ile gerçekleşti. İstanbul, İzmir, Edirne, Antalya’da vardı ve sonuncusunun da Gaziantep’te, biraz önce açılışını gerçekleştirdik. Gaziantep bizim için çok önemli, sizde de çok yakından takip ediyorsunuz. Çok önemli gelişmeler var. Onların izlenmesi Suriye ile Irak ilişkimizin güçlendirilmesi açısından bu temsilciliğimiz görevi çok büyük önem veriyoruz. İnşallah Gaziantep’te Dışişleri Bakanı ve yurt dışındaki temsilcilerimiz ilişkilerin güçlendirilmesi katkıda bulunacaklar” dedi. Dernek Başkanı Zeynep Konukoğlu, ise derneğin faaliyetleri hakkında bilgi verirken, Koru ve büyükelçilerin başarılı çalışmalara imza attığını belirterek, plaket verdi.

MAHMUT ÖZKILIÇ

1 YORUM

  1. Genel bir sonucu burada belirtmek gerekirse, her iki ulke ac?s?ndan son derece onemli sonuclar? bulunan Ankara Anlasmas?’n?n guney s?n?r?na getirdigi cozumler Lozan’da aynen kabul edilmis, ancak bu anlasmadan arta kalan tek puruz olan Hatay sorunu ileri tarihlerde cozumlenebilmistir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here