Resim_1331908810Anteppress – Gaziantep

“Anteppress olarak ülkemizde misafir olarak bulunan Suriyeli kardeşlerimiz için önemli bir çağrıyı başlatıyoruz. Özellikle dün Reyhanlıdaki protestoları da görünce, binlerce Suriyelinin bulunduğu şehrimizde olası bir infiale ya da provokasyona imkan vermemek için tüm duyarlı kardeşlerimizi de destek olmaya davet ediyoruz. Metin belki herkesin düşüncesini yansıtmayabilir ancak maksadımız sapla samanı birbirine karıştırmadan ülkemize sığınmış insanları ölüme gönderecek bir hataya meydan vermemek, hali hazırda fitne çıkarmak isteyen odakların oyununa gelmemektir.”

* * *

Bildiriye destek olmak ve adınızın metnin altında gözükmesini istiyorsanız
lütfen http://www.anteppress.com/iletisim.php  sayfasından bize ulaşınız.. Link çalışmazsa adres satırına linki kopyalayıp yapıştırınız. http://www.anteppress.com/iletisim.php

* * *

SURİYELİ MÜLTECİLER İÇİN İNSANLIK ÇAĞRISI

Reyhanlı’daki elim olaya ilişkin bir çok polemik, çıkarsama ,yorum ve tartışma yapıldı.

Gaziantepli olarak  bizim yapmamız gereken ve çıkarmamız gereken sonuçlar ile,  sonrasında almamız gereken önlemleri ciddiyetle ele alan olmadı.

Oysa ki ilimizde de çok yoğun olarak konuşlanmış bulunan Suriyeli misafirlerimizin olması Suriye’ye komşu olmamız ve daha öncesinde böyle bir elim olaya düçar olmamız konunun gündemimize alınmasının  önemini ortaya koymaktadır.

Bu sebeple aşağıda belirtilen konuların ve çözüm önerilerinin acil olarak ele alınması gereklidir.

1-     Provokatif eylemler için seçilen yerler genellikle provakasyona açık, problemlerin çözümüne yönelik boşlukların olduğu yerler olması sebebiyle bu tür eylemlere alan oluşturmamak için  kışkırtmaya “açık alanların” tespitinin yapılması ve  acil önlemlerin alınması gerekmektedir.

2-     Olası provokatif eylemler öncesi ve sonrası Suriyeli misafirler ile halk arasında olabilecek problemlerin çözümüne yönelik pratik kurumların oluşturulması gerekmektedir.

3-     İlimizde bu tür eylemlerde kullanılabilecek sosyal yapı ve kurumlarla bir an önce görüşülmeli ve olası problemlerin çıkması önlenmelidir.

4-     Kamu, Sivil, siyasi ve meslek teşekküllerinden oluşan bir diyalog ve çözüm ortaklığı oluşturulmalıdır.

5-     Suriyeli misafirlerimizin tamamının yardıma muhtaç olsun olmasın kayıt altına alınması gerekmektedir.

6-     Sınır güvenliğinin sağlanması esastır.

7-     Suriyeli misafirler ile bunlara komşu hemşerilerimiz arasındaki oluşan ve oluşması muhtemel problemler tespit edilmeli çözümüne yönelik tedbirler alınmalıdır.

8-     İlimizde Suriye dolayımında yapılan resmi ve sivil açıklama, haber ve yorumlarda ırk ve mezhep temelli bir dilden sakınılmalıdır.

9-     İlimizde ve bölge genelinde Suriye ile ilgili doğan sorunlarla ilgilenecek ve çözüm getirecek etkili ve yetkili bir “devlet kurumunun” ihdası için siyasilerimizin merkezi hükümete çağrı ve baskı yapması sağlanmalıdır. Sivil toplum olası bir infial durumunu göz önünde bulundurarak bu konuda bugüne kadar aldığı inisiyatifi daha da kuvvetlendirmeli ve siyasi iradeye gerekli uyarıları yapmalıdır.

 

Metne destek verenler :
Osman İslamoğlu
Mustafa Yıldız
Bülent Bilir
Fatih Tamer
Abdurrahim Çelik
Nevzat Özkaya
Yaşar Yavuz
Yaşar Atılgan
Ramazan Deveci
Mehmet Deveci
Yaşar Bağbekleyen
Ahmet Koyuncu
Ramazan Çetin
Said Okumuş
Taha Atar

* * *

Anteppress

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here