20140516_784471

Antep fıstığının, fındığın ve son olarak kayısı bahçelerinin soğuktan etkilenmesi, tezgâhlardaki fiyatlara yansıdı. Eğlencelik olarak da adlandırılan çerezlerin fiyatları doğal afetler sebebiyle arttığından dolayı kuruyemiş satıcıları durgun günler yaşıyor. Kuruyemiş sektörü zam sancısı ile kıvranıyor.

Lord Kuruyemiş Genel Müdürü Metin Özmezarcı, Fiyatların artmasının nedeni yağışların olmaması, yılın kurak geçmesi, yaşanan soğuk ve don olayı fiyatların yükselmesine sebep oldu” dedi.

“Kuruyemişlerden en çok fıstık, fındık ve karpuz çekirdeğinin fiyatları arttı”

Özmezarcı, “ Fiyatların artmasının nedeni yağışların olmaması, yılın kurak geçmesi, yaşanan soğuk ve don olayı fiyatların yükselmesine sebep oldu. Geçen yıl fıstık az olup, bu yıl olması gerekirken dolunun vurması ile fiyatları etkiledi. Devlet büyüklerimizden isteğimiz, bazı stokçuların fıstığı stoklayıp piyasaya sürmemesi ile fiyatlar anormal bir şeklide artmıştır. Büyükşehir Belediye Başkanımız bu işe el atacağını söylemişti. Fakat seçim dolayısı ile bu konu ile ilgilenemedi. Fiyat artışından etkilenen imalatçı, halk oldu. Fındıkta ise ordu dağlarında kar yağması ve soğuğun etkili olması sebebiyle ayrıca medyanın bu işi fazla abartması ile fındık fiyatları artmıştır. Ayrıca karpuz çekirdeğinde ürün olmadığından dolayı fiyatları en çok artan ürünler arasında.  Kuruyemişlerden en çok fıstık, fındık ve karpuz çekirdeğinin fiyatları arttı. Kavrulmuş fıstık 44 liradan, kavrulmuş fındık içi 35 liradan satılıyor.  Diğerleri ise her sene olduğu gibi fiyatlarda artış oldu. Fiyatlar arttıktan sonra satmakta zorlanıyoruz. Halkımız haklı olarak tepki gösteriyor. Ama bizim elimizden gelen bir şey yok. Pahalı alıp, pahalı satmak zorunda kalıyoruz. Bu durumdan dolayı esnaf mağdur olmuştur” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here