Bugün arife günü, (23 Ekim Çarşamba) bugün vakfe günü Türkiye’de. Ama Hacılar yarin Perşembe günü Vakfeye duracaklar Arafat’ta. Hacıların Arafat’ta bulundukları ve vakfeye durdukları gün biz bayram yapacağız.  Biz bugün vakfe heyecanı yaşayamıyoruz bugün ama ben vakfe heyacanı yaşamak, vakfe duasına durmak istiyorum.
Vakfe duruş demektir. Arafat vakfesi Arafat duruşu anlamına geliyor. Arafat vakfesi hayatında Müslüman gibi bir duruş sergilemeyi gerektiriyor. İbrahim’ce duruşu Muhammed’ce duruşu ifade ediyor. İbrahim gibi yaşamayanlar, İbrahim’i bir duruş gösteremezler. Şayet şimdiye kadar İbrahim gibi yaşamamışsan İbrahim gibi bir duruşla, bundan sonra onun gibi yaşamaya söz vermek gerekiyor.
Arafat vakfesi Hz. Adem’in tövbesinin insanlık tarihi boyunca tüm hacılara yaptırılışıdır. Değil midir ki Hz. Adem burada Arafat’ta tövbe etmiş ve tövbesi kabul edilmiştir. Hacılar Adem’in makamında onun gibi vakfeye durup tövbe ediyorlar. Burada önemli olan Adem gibi sahih nasuh bir tövbe yapabilmektir.
Arafat vakfesi ayakta yapılan dua ile yerine getiriliyor.
Bugün bir dua ile Arafat vakfesine katılmak , 2006 Ocak ayında yapmış olduğum duayı sizlerle paylaşmak ve aynı duygularla rabbime yalvarmak istiyorum.
“Ey Allah’ım
Ey rahman ve rahim olan rabbim
Hamd sanadır, övgü sanadır, rabbim sana binlerce, yeryüzündeki tüm yapraklar adedince hamd olsun, bize bu aciz zavallı kullarına o kadar çok nimetler verdin ki hangi birini söyleyelim, her biri için sana ne kadar hamd etsek az olur. Bugün burada bu kutsal mekanda bulunmamızın şükrünü yapmaktan aciziz. Acizliğimizle sen hamdimizi şükrümüzü kabul et.
Ey Allah’ım
Biz seni noksan sıfatlardan tenzih ederiz, sen her türlü noksan sıfatlardan münezehsin. Sen bizim rabbimizsin, ilahımızsın, yaratıcımızsın, rızık vericimizsin senin eşin benzerin ortağın yoktur. Biz sana, kitaplarına, peygamberlerine, ahiret gününe iman ediyor imanımızı burada bir kez daha yeniliyoruz.
Rabbimiz
Biz yalınızca sana ibadet edip sana kulluk yapacağımıza söz veriyoruz. Rabbimiz sen bizleri, sana hakkıyla kulluk yapan, sana senin rızana uygun şekilde ibadet eden, ve tüm hayatı boyunca senin rızana emirlerine uygun şekilde yaşayan kullarından eyle. Bizleri nefsimize, şeytana uydurma ve bizleri nefsimizin şerrinden, şeytanın şerrinden emin eyle
Ey Allah’ım
Biz senin çağrını işittik ve itaat ettik. Allah’ım buyur emrine, rızana geldik diyerek, sana senin beytine, kutsal topraklara hac etmeye geldik.
Rabbimiz sen bizden bu haccımızı kabul buyur ve bize makbul ve mebrur bir hac yapmayı nasip et.
Allah’ım burada Hz.Adem(as) ın duasının ve tövbesinin kabul edildiği yerde sana yalvarıyorum. Ve bende onun gibi günahlarımdan dolayı sana tövbe ediyorum. Allah’ım şimdiye kadar işlemiş olduğum tüm günahlardan, ister bilerek işleyeyim ister bilmeyerek işlemiş olayım tüm günahlarımdan tövbe ediyorum Allah’ım. Tövbe Allah’ım. Rabbimiz bizim günahlarımız ne kadar çok olursa olsun senin rahmetin daha çoktur. Tüm alemleri kuşatmıştır. Bizimde günahlarımızı kuşatır. Rabbim sen merhamet edicilerin en merhametlisisin, sen affı seversin, sen af edicisin. Allah’ım sen babamız Adem(as) ın tövbesini kabul ettiğin gibi benimde bizimde tövbelerimizi kabul et. Allah’ım sen bize nasuh bir tövbe yapmayı nasip et. Ve tövbesi sonunda affedilen kullarından kıl. Ve sen bizi bundan sonrada tövbesine uyarak tertemiz günahlardan uzak bir hayat yaşayan kullarından eyle.
Allah’ım sen beni bağışladığın gibi annemi, babamı, eşimi, çocuklarımı, ablalarımı, kardeşlerimi ve yeğenlerimi de bağışla ve onları senin rızana göre yaşayan kullarından eyle. Dünyada da ahirette de onlara iyilik ve güzellik ver. Onları her türlü bela ve musibetten, hastalıklardan koru. Onlardan rahmetini hiçbir zaman esirgeme. Onlara dünya ve ahiret saadeti ver.
Allah’ım acizliğimi, zayıflığımı, günahkarlığımı sana arz ediyorum. Sen bizi bağışlamazsan bizi bağışlayacak hiçbir güç yoktur. Sen bizi korumazsan bizi koruyacak hiçbir güç yoktur. Sen bizi koru ve sen bizi bağışla
Bu mukaddes topraklar hürmetine, bu mukaddes günler hürmetine, duasını kabul ettiğin kulların hürmetine, Hz. Adem, Hz, İbrahim, Hz. Muhammed hürmetine tövbemizi ve dualarımızı kabul et Allah’ım.
Rabbimiz
Gönlümüzü senin ve resulünün sevgisi ile doldur ki başka sevgiye yer kalmasın. Seni bize sevdir, bizi de sana sevdir Allah’ım. Bizleri resulü ve ehli beytini gereği gibi seven, Resulün ve ehli beytinin yolunda yürüyen kullarından eyle.
Allah’ım
Sen çocuklarımızı bize emanet ettin biz belki emanetine hakkıyla sahiplik yapamadık. Onları senin istediğin gibi senin rızana uygun şekilde yetiştiremedik. Ama şu anda bizde onları sana emanet etmiş durumdayız. Sen emanetlerini koru Allah’ım. Sen evlatlarımızı her türlü belalardan, musibetlerden, hastalıklardan koru Allah’ım. Ve onları nefislerinin şerrinden, şeytanın şerrinden kötülerin şerrinden koru Allah’ım. Koru ki nefislerine uyup yanlış yapmasınlar. Onları sana hakkıyla kul olabilen senin rızana uygun şekilde yaşayan kullarından eyle. Kızlarımızı Hz. Fatıma’nın Ahlakı ile ahlaklandır, erkeklerimizi İmam Ali’nin ahlakı ile ahlaklandır. Onlara dünyada da ahirette de iyilikler güzellikler ver. Rabbimiz evlatlarımızın dünyada imtaanlarını ahirette hesaplarını zorlaştırma kolaylaştır. Ve onlara dünya ve ahiret saadeti ver. Okullarında, derslerinde yaşamlarında onları başarılı kıl sınavlarında onların yardımcısı ol. Ve onları sevindir. onlardan yardımını rahmetini hiçbir zaman esirgeme.
Allah’ım çocuklarımızı imanlı ihlaslı, ahlaklı, erdemli kullarından eyle. Onları yaşamları boyunca Kuran ve İslam yolundan ayırma. Kuran’ı hakkıyla anlayıp yaşayan ve senin rızana sevgine ulaşan kullarından eyle. Rabbimiz onları sana emanet ettik. Sen emaneti gözetensin onları da gözet.
Ey İbrahim’in rabbi
Burada İbrahim’in büyük imtaanlardan geçdiği mekanlarda sana yalvarıyorum İbrahim(as) imtaan ettiğin gibi beni de zor şeylerle imtaan etme. Rabbim bizi çocuklarımızla imtaan etme Bizi kaldıra bileceğimiz kolay şeylerle imtaan et. Ve imtaanı kazanan kullarından eyle. İbrahim gibi sana yaklaşan sana dost olan senin sevgine ulaşan kullarından eyle. Ve İbrahim(as) ın dualarını kabul ettiğin gibi bizimde dualarımızı kabul et. Allah’ım senin sevginin üzerinde sevgi nasip etme.
Rabbimiz bizleri İbrahim gibi şeytanı hakkıyla taşlayıp hayatı boyunca şeytana uymayanlardan eyle
Rabbimiz
Sen bize dünyada da iyilik ver ahirette de .iyilik ver ve bizi ateşin azabından koru.
Rabbimiz
Sen bize hayırlı bol rızık ver ve hayırlı yolarda harcamayı nasip et.
Rabbimiz
Sen İslam ümmetine birlik dirlik ve düzen nasip et. Müslümanları birbirlerine yakınlaştır. Kalplerine sevgi yerleştir ve Müslümanlara kardeşlik bilinci ver. Müslümanlara İslami ve Kurani değerlere sahip çıkma bilinci ver.
Allah’ım sen ol dediğin zaman her şey oluverir. Filistinli kardeşlerimize yardım et. Kudüs’ün ve Mescidi aksanın kurtulduğu günleri bize göster. İslami değerlerin toplumumuza yön verdiği başörtülü kızların özgürce okuyup çalışa bildikleri günleri bize göster. Bizim için zillet olan bu durumdan bizleri kurtar.
Rabbimiz
Sen hastalarımıza şifalar, dertlerimize devalar, borçlarımıza edalar nasip et. Bu vesile ile annemin babamın ablamın her türlü hastalıklarına şifalar ver Allah’ım. Yaşlılarımızı da yaşlılığımızda bizi de elden ayaktan düşürme Allah’ım. Anneme babama dünyada ve ahirette acı çektirme. Onlardan rahmetini ve yardımını esirgeme.
Allah’ım sen hayatında hayırlısını ver ölümünde hayırlısını ver. Güzel yaşayıp güzel ölen ölümün sonunda ebedi saadete ulaşan kullarından eyle.
Ey İbrahim’in rabbi
Ey Hacer’in rabbi
Ey İsmail’in rabbi
Ey Muhammed’in rabbi
Ey Arafat’ın, Kabe’nin rabbi
Bizimde rabbimiz olanAllah’ım
Burada onların makamında onların yaptıklarını yapmaya çalışırken sana yalvarıyor sana dua ediyoruz.
Rabbimiz sen onların dualarını kabul ettiğin gibi bizimde dualarımızı kabul et. Kulluğumuzu, ibadetlerimizi, haccımızı kabul et. Ve bizleri kabul olunan bir haccın sonunda günahlarından tertemiz temizlenmiş kullarından eyle. Temiz bir şekilde memleketimize kavuştur. Ve orada temiz kalabilenlerden eyle
Rabbimiz İbrahim(as) hürmetine Muhammed(as) hürmetine bugüne kadar senin beytinde yapmış olduğumuz tüm duaları da kabul et. Rabbimiz sen duaları kabul edensin. Amin

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here