screenshot_2016-10-19-18-00-02-790

Suriye sınırında yer alan ve yaklaşık 40 bin civarında sığınmacının barındığı İslahiye ilçesinde açılan Arapça kursu, esnaf tarafından yoğun ilgi görüyor.

İslahiye’de faaliyet gösteren İmam Hatip ve İlahiyat Gönüllüleri Derneği (İLKDER) bünyesindeki İslami Değerler Akademisince açılan Arapça kursuna, 20’si kadın olmak üzere 40 kişi kayıt yaptırdı.

Arapça konuşma kursunun ücretsiz olarak düzenlendiği, 15 hafta sürecek kursun bitiminde kursu başarıyla bitirenlere sertifika verileceği bildirildi.

İLKDER Başkanı Yaşar Bağbekleyen ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye’ye gelen ve İslahiye’deki çadır kentlerde barınan ve ilçe merkezinde ikamet eden Suriyelilerle alışverişlerinde ve günlük hayatta iletişim sorunu yaşayanları ve daha iyi iletişim kurmak isteyenleri Arapça kursuna davet etti.

Bağbekleyen, Zehra Üniversitesiyle yaptıkları işbirliği sonucu hayata geçirdikleri proje kapsamında Suriyeli öğretim elemanları tarafından verilen kursa devam eden birçok esnafın yanı sıra değişik meslek gruplarından da ilginin yoğun olduğu yeni sınıfların açılacağını kaydetti.

İlçede kuyumculuk yapan 77 yaşındaki Lütfi Can, dil bilmenin esnaf için önemli olduğunu, kursa yeni başlamasına rağmen pratik Arapça konuşmanın temelini aldıklarını belirtti

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here