Devlet, tarım alanlarını bütünleştirme çalışmasına başladı…“Dikili 5 dönümden,  boş arazi 20 dönümden az olursa satılamayacak”

15 Mayıs 2014 tarihinde resmi gazetede yayınlanan kanun ile tarım alanlarının bütünlüğünü korumayı amaçlayan uygulama başladı. Ancak bu uygulama Gaziantep’te arazi satışlarının da tıkanmasına sebep oldu. Arazisini satmak isteyenleri uzun bir süreç bekliyor.

Edinilen bilgiye göre, Tapuya gelen devir ve satış işlemleri için tapu görevlileri, Tarım Gıda ve Hayvancılık Müdürlüklerinden yazı ile uygunluk istiyor. Tarım Gıda ve Hayvancılık Müdürlüğü görevlileri de konu ile ilgili Bakanlık ilgili Genel Müdürlüğü’nden yazı ile cevap bekliyor. Bu işlemler de zamanın uzamasına ve satışların tıkanmasına neden oluyor.

“Dikili tarlada asgari 5 dönüm”

Kanuna göre ağaç dikili bahçelerde asgari 5 dönüm, boş arazilerde ise 20 dönümünden aşağı olan arazilerin alım satımı ve devri çıkan kanunla mümkün olmuyor.

Bu miktar altında olan araziler parsellenmeyecek ve bölünmeyecek. Hisseli satış olmayacak. Böylelikle arazi koruma altına alınıp parçalanmamış ve toprak bütünlüğü sağlanmış olacak.

 “Alt yapı oluşmadığından kurumlar arası yazışmalar tıkanmış durumda”

Yetkililerin yapılan usulsüzlüklerin önüne geçmeyi düşündüğünü belirten bir emlakçı, “ Arazi sahipleri tarımsal alanda destekleme alıyor, ancak ekip biçmiyor. Arazisini satmış ancak devir için destekleme almayı bekliyor. Tarım Gıda ve Hayvancılık Müdürlüğü burada yapılan usulsüzlüklerin peşinde. Kanun yeni, alt yapı oluşmadığından şuanda arazi alım satımı durmuş vaziyette. Alt yapı oluşmadığından kurumlar arası yazışmalar tıkanmış durumda. Amaç tarımda verimi düşürmemek için toprak bütünlüğünü sağlamak. Takas yolu ile arazi sahipleri arasında birleşme, bütünleşme ve yahut büyük araziler mirasa girdiğinde toprağın paylaşma yerine satıp arazinin parasını paylaşılması sağlanmış olacak. Böylece arazi bölünmemiş olacak” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here