İnsan Hak ve Hürriyetleri Yardım Vakfı (İHH) Gaziantep Şube Başkanı Mehmet Emin Arslan ile, AK Parti’den milletvekili aday adayı olma sürecini konuştuk. Genel Yayın Yönetmenimiz Bülent Bilir ve Mehmet Emin Arslan oldukça sıcak ve samimi bir sohbet gerçekleştirdi. Arslan’ ın özellikle, “GÖÇ VE MÜLTECİ BAKANLIĞI” ile ilgili tespit ve önerileri çok dikkat çekiciydi. İşte o sohbetten öne çıkan satırbaşları:

 

Bülent Bilir : Kısaca kendinizden bahsedebilir misiniz?

Mehmet Emin Arslan :  1972’de Birecik’de doğdum. İlköğrenimimi Şanlıurfa’da, ortaöğretimimi Nizip İmam Hatip Lisesinde tamamladım.

1992’de Mısır El-Ezher Üniversitesine kayıt yaptırdım. 1997 ‘de Din Usulleri Fakültesi Tefsir Bölümünden mezun oldum. Aynı yıl Arap Birliği Akademisinde hukuk alanında yüksek lisans yaptım.

1995-1998 yılları arasında Mısır’da Milli Görüş Öğrenci Teşkilatında yönetim kurulunda, 2000 yılında Gaziantep’te Lider Dershaneleri bünyesinde eğitim alanında çalışmalar yürüttüm. Gaziantep’in temel sorunları arasında önemli bir yere sahip olan eğitim alanında iyileştirmeye dönük faaliyetlerde bulundum.

Gaziantep İlim Yayma Cemiyeti ve Gaziantep İHH’ nın kuruluşunda yer aldım.

Adaylıktan önce İHH’ nın Gaziantep Şubesi Başkanlığı ve Diyanet Vakfı’na bağlı Suriye Koordinatörlüğündeki görevlerime devam etmekteydim. Evli ve 2 çocuk babasıyım, Arapça ve İngilizce bilmekteyim.

20150223_110634

 

Bülent Bilir :  Neden Siyaseti ve AK Parti’yi tercih ettiniz?

Mehmet Emin Arslan :  Çağın projesi olan “çözüm süreci” nden dolayı desem yeterli sanırım. Buna ek olarak komşularımızdaki savaşlar, bölgemizde yaşanan yoğun göç, mültecilerle ilgili büyük sorunları ve bu sorunları çözmek için hükümet ile paralel çözümlemeler yaptığımı ve bu yüzden aday olduğumu söyleyebilirim.

20150223_110638

 

Bülent Bilir : Siyasetteki hedefiniz nedir?

Mehmet Emin Arslan : Halka hizmet etmek bizim hayat şiarımız. Dolayısıyla hizmet için hangi kulvar olursa olsun bir üzerimize düşeni yapmaya hazırız. Çevremiz, dostlarımız siyasette hizmet sahasının daha da genişleyeceğini söyleyerek bizi teşvik ettiler. Ayrıca farklı kesimlerden, farklı insanların aday olması gerektiğini ve mecliste temsil edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Ama nerede olursak olalım bu necip millete hizmetin dışında bir şey düşünmeyeceğim.

Ben bu seçimin bir referandum niteliği taşıdığını düşünüyorum. Yeni anayasa, başkanlık sistemi, çözüm süreci, paralel yapı ile mücadele, mülteciler sorunu ile ilgili konularda ülkeyi gerçek anlamda bir mücadele bekliyor çünkü.

20150223_110645

 

Bülent Bilir : Ekonomik ve toplumsal yapıyı genel olarak nasıl görüyorsunuz?

Mehmet Emin Arslan : Bugüne gelmeden önce Ak Parti öncesine yani 13 yıl öncesine bir gidelim. Devlet zoraki bir koalisyon, hastanede ilaçlarla aklına ve idrarına tam hakim olamayan bir başbakan tarafından yönetiliyordu. Memur maaşları ödemez duruma gelinmişti. Her alanda tam bir iflas yaşanıyordu.

Ak Parti’nin iktidarı boyunca Türkiye’de çok iyi işler yaptığını; ekonomik ve toplumsal anlamda çok büyük yenilikler gerçekleştirdiğini ve istikrarın ne kadar önemli olduğunuhep birlikte gördük.

Peki Ak Parti’nin vasifesi bitti mi? Tabiki hayır, asıl büyük işler, uzun vadeli yatırımlar bundan sonra gerçekleşecek. Az önce de deyindiğim gibi cumhuriyet tarihinin en büyük projesi çözüm süreci. Gerek uzun süredir Gaziantep’te bulunmamdan gerekse de Şanlıurfa’yı ve bölgeyi tanıyor olmamdan dolayı bu konuda katkı sunacağımı düşünüyorum.

Biliyorsunuz Gaziantep, hem fitne çıkarmak isteyenler için, hem de birlik oluşturmak isteyenler için Türkiye’nin bir minyatürü görünüme sahip, Gaziantep, önümüzdeki yıllarda çok önemli tarihi bir misyon yüklenecek.

20150223_110656

 

Bülent Bilir : Ülkemizdeki siyasî partiler hakkında ne düşünüyorsunuz?

Mehmet Emin Arslan :  İktidar partisi olan Ak Parti için söylenecek çok söz yok. Ak Parti halkın değerlerine saygılı, milli birlik ve beraberliği sağlamak için elinden geleni yapan ve ülkeye huzur ve mutluluk getiren bir parti hamdolsun. Ama muhalefet için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Maalesef muhalefet kendi görevini ve vazifesini yapmıyor, sürekli Ak Parti’nin çalışmalarına takoz koymak için ve sistemi tıkamak için uğraşan bir görüntü arz ediyor. Doğrusu bu da Türkiye için bir kayıp.

Özellikle BDP’ nin çözüm sürecinde takındığı tavrı anlamakta güçlük çekiyorum. Bunun bir Türkiye meselesi değil, ümmet meselesi olduğunu anlamakta güçlük çekiyorlar. Zaten görülüyor ki BDP’ nin dışındaki unsurlarla da bu süreci yürütmek gerekiyor.

Malum 10 Ocakta Diyarbakır’da 800 STK ve 60 tane kanaat önderleriyle birlikte çözüm sürecine katkı sağlamak amacıyla bir çalışma yaptık. Malesef BDP, dini o bölgeden uzaklaştırma niyetinde. Halbuki eğer bu bölgeden uzaklaşırsa ne kendilerinde bir huzur bırakır, ne de Türkiye’de. Bu nedenle BDP’ nin çözüm önerisinin derde deva olacağına inanmıyorum.

 

20150223_110700

Bülent Bilir : Sizce daha iyi bir Türkiye için neler yapılabilir?

Mehmet Emin Arslan :  Daha iyi bir Türkiye için öncelikle çözüm sürecinin çok başarılı olması gerekiyor, ardından da yeni anayasanın çok katılımlı bir biçimde uzlaşıyla neticelenecek, çok katılımlı bir biçimde acilen çıkarılması gerekiyor.

 

 

Bülent Bilir : Gittiğiniz yerlerde en çok ne ile karşılanıyorsunuz? Halkın sizden talepleri nelerdir?

Mehmet Emin Arslan :  Hamdolsun ki artık öncelikler değişmiş, artık bizden ekmekten ziyade, huzur istiyorlar. Çünkü Türk insanı; geçim derdinin zor olduğu, evini geçindirmek için binbir türlü taklalar atmak zorunda kalacağı zamanlar geride kaldı. Türkiye’nin ekonomik seviyesi yükseldikçe artık halkın taleplerini de değiştiğini fark ediyoruz. Türkiye şu anda bizden huzur barış ve güvenli bir ortam istiyor. Biz de bu ortamı sağlayabilecek tek partinin Ak Parti olduğunu düşünüyoruz.

20150223_110711

 

Bülent Bilir : Geçtiğimiz günlerde Türkiye’yi derinden sarsan Özgecan olayı malumunuz, bu yozlaşmayı önleyebilmek için bir öneriniz var mı?

Mehmet Emin Arslan :  Ne yazık ki bu olay ne ilk ne de son. Daha önce bu tür vahim olayları, dinden uzak batı toplumunda duyardık ve günlerce bu olaylar bizi etkisi altına alırdı. Bu olayların Türkiye’ de ve yanı başımızda yaşanıyor olması bizi derin bir üzüntüye ve derin düşüncelere gark ediyor. Vicdan polisini, vicdanları harekete geçiremezsek bu olayların son bulmayacağını düşünüyorum.

Sayın Cumhurbaşkanımız, Sayın Başbakanımız sürekli dindar yetiştirmenin, dindar Türkiye oluşturmanın gerekliliğinden bahsediyor. Çünkü siz dini hassasiyetleri yüksek olan bir insandan, asla bu tür şeylerin sadır olmadığını bilirsiniz. Allah’tan korkan bir kimsenin asla bu tür cinayetleri işlemeyeceğini hissedersiniz.

 

20150223_110718

Bülent Bilir : Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Mehmet Emin Arslan : Son olarak Avrupa’da olan ve aslında Avrupa’dan ziyade bizim ihtiyacımız olan “GÖÇ VE MÜLTECİ BAKANLIĞI”ndan bahsetmek istiyorum.

Biliyorsunuz Gaziantep Türkiye’nin önemli şehirlerinden birisi ama bir bakanımız yok. Gaziantep’e, bakanlık verilecek olsa Göç ve Mülteci Bakanlığı çok yakışırdı.

(Bülent Bilir, bunun üzerine “bu bakanlık size daha çok yakışır” espirisi üzerine sayın Arslan gülümseyerek, “bu bakanlığı gayet güzel yürütebilecek çok samimi ve birikimli arkadaşlarımız var. Eğer böyle bir görev bize verilirse biz de bu görevi hakkıyla yerine getirmek için elimizden geleni yaparız” dedi.

Biz Suriyeliyi, Iraklıyı, Ürdünlüyü, Suudi Arabistanlıyı, Türkü, Kürdü,  Arabı, Farsıbirbirinden farklı görmüyoruz. Onlar fiili durumdan dolayı bize sığındıklarında biz onlara mülteci gözüyle bakmadık. Onlara muhacir gözüyle bakıyor ve ensar kardeşliği ile kucak açıyoruz. ardeşliği yaşatabilmek için ne gerekiyorsa onu yapmaya çalışıyoruz. Onların dramlarına ve buradaki yaşam zorluklarına yakınen şahit olmuş birisi olarak bu konunun bir fırsat olduğunu düşünüyoruz. Ülkemize sığınan Suriyelilerin buradaki durumlarını iyileştirme anlamında çok önemli görevler yapmamız gerektiğini, projeler geliştirmemiz gerektiğini düşünüyorum.

 

20150223_110709

Bülent Bilir : Katılımınız için teşekkür eder, başarılar dileriz.

Mehmet Emin Arslan :  Ben çok teşekkür ederim. Gazi Şehrimizin gözbebeği olan “anteppress”e başarılar diler, teşekkür ederim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here