Son 6 yılda ilçe genelinde birçok yeni park yapan ve restorasyon çalışmalarıyla da çok sayıda ödüle layık görülen Şahinbey Belediyesi, tarihle yeşil alanı birleştirdi. Belediye hizmet binası yanında bulunan tarihi kolej binasını İslam Bilim Tarihi Müzesi olarak vatandaşların hizmetine sunan Şahinbey Belediyesi bu müzenin hemen yan tarafında İslam’da bahçe sanatını anlatan özel bir park yaptı.

İSLAM BAHÇESİNDEKİ TASARIM

Su ve gölge alanların bolca bulunduğu İslam Bahçesi’nde, yürüyüş ve su aksları İslami perspektif ile tasarlanarak parçalara ayrıldı. Su ögeleri İslami felsefe ile yorumlanarak mekana hareket ve ses kazandırmak için tasarlandı. Küçük ölçülü kare-yıldız biçimindeki havuzların ortalarında ayak üzerinde, mermer çanaklar kullanıldı. Bu çanaklardan su, fıskiyeler ile hareketlendirildi. Fıskiyeler hayatın hareketliliğini temsil ederken suyun aktığı durgun kısım ölümü sembolize ediyor. İslam bahçelerinin köşklerinden esinlenerek gezinti yolunun sonunda köşk kullanıldı. Köşk, mimari tasarımı İslam mimarisi sanat tarihinden esinlenerek yorumlanmıştır.

HİLALDEKİ MESAJ

Havuzların sıralandığı yürüme yolunun sonunda verilmek istenilen mesaj 3,5 metre yükseklikteki hilal üzerine işlenerek Kuran-ı Kerim’de var olan Bilim ile ilgili “İlim talep etmek / öğrenmek her Müslümana farzdır.”(İbn Mace, Mukaddime, 17) mermer üzerine yazılmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here