Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, “Ekonomide, sanatta, bilimde her alanda gümbür gümbür gelişen, üreten, dünyaya yön veren, dünya halklarına umut olan bir Türkiye var artık. Artık Türk pasaportu daha itibarlı, Türk lirası daha değerli, Türk markaları daha kıymetli. Bundan dolayı sizler de daha umutlu olmalısınız ve Büyük Türkiye yolculuğuna ‘ben nasıl katkıda bulunabilirim’ demelisiniz” dedi.

Bir dizi temaslarda bulunmak üzere Gaziantep’e gelen Başbakan Yardımcısı Doç. Dr. Yalçın Akdoğan, Hasan Kalyoncu Üniversitesi Akademik Yıl Açılış Töreni’ne katıldı. Akademik Yıl Açılış töreninde Hasan Kalyoncu Üniversitesi öğrencilerine seslenen Akdoğan, “Artık kederli, mahzun, zayıf bir ülkeniz yok” dedi. Türkiye’nin hemen hemen her alanda kendisini geliştirdiğini ve artık dünya halklarına örnek olabilecek bir düzeye geldiğini kaydeden Akdoğan, şu şekilde konuştu: “Ekonomide, sanatta, bilimde her alanda gümbür gümbür gelişen, üreten, dünyaya yön veren, dünya halklarına umut olan bir Türkiye var artık. Artık Türk pasaportu daha itibarlı, Türk lirası daha değerli, Türk markaları daha kıymetli. Bundan dolayı sizler de daha umutlu olmalısınız ve Büyük Türkiye yolculuğuna ‘ben nasıl katkıda bulunabilirim’ demelisiniz”
Türkiye’nin 2023 hedeflerine değinen Başbakan Yardımcısı Akdoğan, “Türkiye’nin 2023 yılında çok büyük hedefleri var. Bu hedeflere ulaşabilmemiz için üniversitelere de büyük görevler düşüyor. Ekonomik olarak dünyada ilk 10’a girmeyi hedeflerken üniversitelerimiz de ilk 10’ girmek için bir yarış ve çaba içerisinde olmalıdır. Ülkemizin hangi köşesinde olursa olsun okumak eğitim görmek isteyip de fırsat bulamayan bir tek çocuk bırakmamak için çaba gösteriyoruz. Sosyal devlet kavramını lafta kalmaktan kurtaran hükümet AK Parti iktidarıdır. Önce insan diyerek eğitim seferberliği başlatan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’dır” şeklinde konuştu.
Hasan Kalyoncu Üniversitesinin kurulduğu günden bu yana adından söz ettirmeye başlayan nitelikli bir üniversite olduğuna işaret eden Akdoğan, “Hasan Kalyoncu Üniversitesi’nin kısa sürede kat ettiği mesafe gerçekten takdirle yad edilmek durumunda Gerek fiziki yapısı gerek eğitim kalitesiyle her yıl biraz daha öne çıkan üniversitemizin yeni Türkiye’nin inşasında önemli bir rol oynayacağına inanıyorum.
Gaziantep pek çok alanda sadece kendi sınırlarını değil Türkiye’nin sınırlarını da aşan markalar üretiyor. Hasan Kalyoncu üniversitemiz aynı şekilde dünya çapında kendisinden söz ettiren bir üniversite haline dönüşüyor. Dünyada artık sadece ülkeler yarışmıyor şehirler de yarışıyor. Bu yüzden hükümetimizin temel perspektifi de marka şehirler üretmektir” ifadelerini kullandı.
2014-2015 Akademik Yılı Açılış Töreni’nin açılış konuşmasını gerçekleştiren Hasan Kalyoncu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tamer Yılmaz, çağdaş bir dünya üniversitesi oluşturmayı amaçladıklarını aktardı. Yılmaz, konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “2014-2015 akademik yılının Üniversitemiz ve tüm mensupları için hayırlı olmasını diliyorum. Üniversiteler bilimsel araştırmalardan elde ettiği ürünleri ülkesinin ve tüm insanlığın yararına sunan ve bulunduğu bölge il bütünleşen kurumlardır. Üniversiteye hizmetin ülkeye hizmet olduğunun bilinci içerisinde tüm iç ve dış paydaşlarımızla beraber bilimsel bir yaklaşımla katma değer sağlayan proje üretmeyi ve uluslararası üniversitelerle rekabet edebilecek çağdaş bir dünya üniversitesi oluşturmayı amaçlamaktayız. Üniversitemiz genç ve dinamik bir eğitim kurumudur. Böyle bir eğitim kurumunda çağda, demokratik ve katılımcı yönetim geleneğinin oluşturulması ve sorunsuz olarak yürütülmesi için kurumsal bir yönetim sistemine ihtiyaç var”
Yılmaz’dan sonra kürsüye gelen Hasan Kalyoncu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Cemal Kalyoncu ise 2014-2015 eğitim öğretim döneminin kendileri için ayrı bir önem taşıdığına dikkat çekti. Bu dönem içerisinde ilk mezunlarını vereceklerini belirten Kalyoncu, “Bir eğitim ve öğretim yılına başlamanın heyecanı içerisindeyiz. Hepimizin bildiği gibi üniversitelerimiz hizmet veren değil aynı zamanda bilgiyi ve teknolojiyi üreten kurumlardır. Üniversite ülkenin ihtiyaç duyduğu nitelikli insan gücünü yetiştirmekte ve bilgiyi insanlığın yararına sunmaktadır. Üniversiteler aynı zamanda toplumun problemlerine çözüm üreterek refahın artmasına ve kalkınmaya yardımcı olurlar. 2014-2015 eğitim öğretim yılı bizim için ayrı bir önem taşımaktadır. Hasan Kalyoncu Üniversitesi olarak bu yıl bir ilki yaşıyoruz ve ilk mezunlarımızı veriyoruz. Bu üniversitemiz için gurur ve övünç kaynağıdır” dedi.
Törende bir konuşma gerçekleştiren Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin de salonda bulunan üniversiteli gençlere seslenerek ‘zamanın ruhunu yakalamak ve değişimi yönetmek gerekiyor’ dedi. Bilimi ve aklı yol haritası aldıklarını belirten Şahin, “Bilgi ve teknoloji çağında bugün bilgi ekonomisinden akıllı ekonomiden bahsediyoruz. Bütün dünya tarihindeki gelişmeleri incelediğimiz zaman bilgiyi elinde tutanın iktidar olduğunu gördüğümüz bir medeniyetimiz, kültürümüz ve tarihimiz var. O yüzden yeni hedeflere ilerlerken bugün Gazi şehrimiz nasıl bir sanayi şehri ise nasıl bir ticaret şehri ise nasıl bir kültür şehri ise artık üniversiteler şehri olmasının büyük bir onurunu ve şerefini yaşıyoruz. Kalkınma yerelde başlar anlayışıyla bilimi ve aklı kendimize yol haritası olarak alıyoruz. Şehrimizin bütün sorunlarında üniversitelerimizin barışını hocalarımızın burada bize gösterdiği ışığı ve öğrencilerimizin heyecanını çok önemsiyoruz” diye konuştu.
Yapılan konuşmaların ardından Hasan Kalyoncu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Cemal Kalyoncu, Başbakan Yardımcısı Akdoğan’a çini işlemeli bir tabak hediye etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here