Gaziantep genelinde toplu ulaşım araçlarının tamamında akıllı kart sisteme geçildi.
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, kentteki tüm ulaşım araçlarında geçerli olan Kart27 (Akıllı Kart) uygulamasını 16 Mayıs günü itibariyle başlattı. Dolmuşları otobüslere dönüştüren ve otobüslerde de nakit para kullanımını kaldıran Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, yerine tüm toplu taşımalarda geçerli olmak üzere Kart27 uygulamasını hayata geçirdi.
Kartlı sisteme aşamalı bir geçiş yapıldı. Uygulamada kapsamında ulaşım araçlarındaki nakit para kullanımının tamamen ortadan kaldırılması hedeflendi. Akıllı kart sahibi olmayan yolcular 17 Mayıs tarihinden bu güne ‘şoför kartı’ imkanından faydalandı. Ancak 31 Mayıs tarihi itibariyle toplu ulaşım araçlarından faydalanmak isteyen yolcular, şoför kartı da dahil hiçbir şekilde nakit para kullanamayacak.
Uygulamaya ilişkin bilgilendirme yapan Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Ulaşım ve Raylı Sistemler Daire Başkanı Hasan Kömürcü, “Nisan ortalarında aldığımız karar ile birlikte Gaziantep ulaşımında paralı binişleri kaldırmaya karar verdik. 17 Mayıs itibariyle paralı binişler kaldırıldı. Parayı kaldırmaktaki amacımız halkın ulaşım yönünden konforunu sağlamak ve tüm esnafımızın rahatını sağlamak yönündeydi” dedi.
Kartlı binişler sayesinde tüm toplu ulaşım sisteminin akıllı yönetilebilir hale geldiğini aktaran Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Ulaşım ve Raylı Sistemler Daire Başkanı Kömürcü, “Toplu taşıma yönünden uzun vadede, orta vadede ve yakın vadede tüm planlamayı daha doğru yapabileceğiz. Gaziantep’in her noktasına kadar doğru planlayabileceğimiz veriler olacak. Bunun için doğru bir kampanya süreci yürütüldü. Bu kampanyalar sayesinde halkımızın tamamına ulaştık. 31 Mayıs itibariyle de ‘şoför kartı’ binişlerini de kaldırıyoruz. Halkımızın bu konuda göstermiş olduğu duyarlılığa teşekkür ediyorum. Halkımın bu konuda daha rahat edeceğini düşünüyorum” ifadelerini kullandı.
Uygulamada herhangi bir sıkıntının yaşanmadığını dile getiren Hasan Kömürcü, “Biz bu işe başlarken Gazianteplilerin elinde 500 bin civarında akıllı kart vardı. Bu gün itibariyle 660 bin civarında akıllı kart var. Bayi sayımızı 250 civarından 434 noktaya çıkardık. Şu anda halkımız her noktadan, hatta sonradan mahalle olan köylerimiz de dahil kart dolumunu ve biletlerini temin edebilecek. Bu sayede tüm toplu ulaşım araçlarından faydalanabilecek” şeklinde konuştu.
Vatandaşların bir an önce ‘Kart27’ temin etmelerini söyleyen Kömürcü, şoförlerin para almasının yasak olduğunu belirterek, böyle bir durumla karşılaşan vatandaşların 153 Alo Zabıta Hattı ile şikayette bulunmalarını istedi.

1 YORUM

  1. Hele bir soraydınız yorum antep e günübirlik gelenler, kartında limiti bitenler ne olacak şoförün insafına mı kalacak ? Böyle saçma bir uygulama başka hangi illlerde var ? Var mı soracak babayiğit. Varsa yoksa yalakalık

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here