ASIM’IN NESLİNDEN VEFA

ASIM’IN NESLİNDEN VEFA

Makamında uğradığı bombalı saldırıda şehit düşen Derik Kaymakamı Muhammed Fatih Safitürk’ün babası Asım Safitürk, oğlunun öldürüleceğini öğrendiğini fakat görevinden istifa etmek istemediğini, bu sebeple şehit edilene kadar görevinin başında durduğunu söyledi.

Kayyum olarak kaymakamlık görevine atandıktan sonra, 10 Kasım 2016 tarihinde makamında uğradığı bombalı saldırıda şehit düşen Derik Kaymakamı Muhammet Fatih Safitürk, Anneler Ortaokulu’nda düzenlenen ödül töreninde anıldı. Şehit Kaymakam Muhammet Fatih Safitürk adına düzenlenen Hazinelerin Keşfi yarışmasının ödül törenine Şehit Kaymakam Muhammet Fatih Safitürk’ün babası Asım Safitürk’ün yanı sıra Vali Yardımcısı Halil Uymaz, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Şahinbey İlçe Milli Eğitim Müdürü Yasin Tepe, çok sayıda asker ve öğrenci katıldı.

‘KORKTUĞUMUZ BAŞIMIZA GELDİ’

Şehit Kaymakam M. Fatih Safitürk’ün babası Asım Safitürk, programda yaptığı konuşmada hem ağladı hem ağlattı. Programda konuşan Baba Safitürk, “Söylemesi lazım gelen her şeyi yaptınız. Mesajlar alınmıştır. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Şehitlik yüksek bir mertebedir. Oğlumuz için böyle bir şey olacağını seziyorduk. Benim oğlumun günü dolmuştu, şehit olacaktı. 80 milyonun gönlüne taht kurarak şehit oldu. Bizim en büyük tesellimiz budur. Bizim korktuğumuz başımıza geldi, bekliyorduk” dedi.

ŞEHİT EDİLECEĞİNİ BİLİYORMUŞ

Baba Safitürk, oğluna düzenlenen suikastı öğrendiklerini fakat oğlunu istifa etmeye ikna edemediklerini şu sözlerle anlattı, “Şehadetinden önce belediyeden bir kadın geliyor. Abisi yanındaydı. Kadın ağlayarak ‘ilk öldürülecek adam sensin’ diyor. ‘Bütün plan ve programlar yapılmış. Hileler hazırlanmış, ne olursun şu kayyumluktan istifa et’ diyor. Ve kadın gidiyor. Abisi, ‘kardeşim, bu kadın ne diyor duymadın mı’ diye soruyor. Fatih de ağabeyine dönüp, ‘Alnıma bu yazıyı ben yazmadım’ diyor. 10 Kasım öncesi Ankara’da toplantıya katıldı. 6 aydır görmüyorduk, gel görelim, dedik. ‘Baba 10 Kasım törenleri var. Hainler devletin makamını boş görerek konmasın’dedi, gelmedi. Sonra şehit haberini aldık”

‘ELELE VERMELİYİZ’

Vali Yardımcısı Halil Uymaz, programda yaptığı konuşmada, vatanın birliğinin ve milletin bütünlüğünün bölünmemesi için ellerinden gelenin fazlasını yapacaklarını belirterek, “ Çanakkale’de 15 Temmuz’da, Fırat Kalkanı Harekâtı’nda çok sayıda şehit verdik. Dileriz kimse vatanımıza göz dikmesin. Bizler vatanımıza herhangi bir kem gözün bakmasına müsaade etmeyeceğiz. İnanıyorum ki her birimizin kalbindeki vatan, millet sevgisi şehit Muhammed kardeşimiz kadardır, o duruma gelecektir. Bizim şehitlerimize minnet borcumuzu ödememiz için en başta yapmamız gereken her yaşta çalışmak çalışmak çalışmak. Her şeyden önce elele gönül gönüle vermeliyiz. Bu vatan bizden bunu istiyor” ifadelerine yer verdi.  

ŞEHİTLERİMİZ SAYESİNDE YAŞIYORUZ

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu,  ödül törenindeki konuşmasında şehitleri anarak, “Şehitlerimiz sayesinde buradayız ve huzur içerisinde yaşıyoruz. Asım amcamıza bu vatan için, memleket için canını seve seve ortaya koyan Muhammed Fatih’ler yetiştirdiği için teşekkür ediyorum.  Asım amcamız güzel evlatlar yetiştirerek vazifesini yaptı. Muhammed fatih kaymakamımız hem görev yaptığı yerde hem de hayatında insanlara faydalı olabilmek için çalıştı ve sonunda hayatını feda etti” şeklinde konuştu.

ASIM’IN NESLİ İLE YENİ MUHAMMED FATİH’LER

Ödül töreninde konuşan Okul müdürü Mehmet kemerli ise projelerinin şehit kaymakam M.Fatih Safitürk’e atfedilmesini önemsediklerini belirterek, “Okul hayatından hayat okuluna giden bu yolda çok acı bir tecrübeyle gördük ki iyi bir doktor, hukukçu, mühendis, bilim adamı, öğretmen olmak yetmiyor. Projemiz içerisinde tarih boyunca vatan ve millet sevdasını taşımış 12 değer seçip, 12 sınıfa paylaştırdık. Projemizi şehit kaymakam Muhammed Fatih Safitürk’e ithaf ettik ve 12 tane de hatim indirdik. Gayemiz teknoloji çağında boğulan çocuklarımızı, istiklal şairimizin dediği gibi Asım’ın neslinden yeni Muhammed Fatih’ler yetiştirmektir” dedi.

Duygusal anlar yaşanan programın sonunda şehit kaymakamın babası Asım Safitürk’e oğlunun resmi hediye edildi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here