Mustafa Yıldız`ın Liberty Yayınevi`nin çıkardığı `Aşk/ınlık Dersleri`, aşkın olanla ilişkisini koparmış olan modern insanı Aşk`ın aşkın yanıyla yüz yüze getiriyor.

 

ANTEP PRESS – Kitap tanıtımı
AŞK/INLIK DERSLERİ
Mustafa Yıldız
Liberty Yayınları
“Ayağını suya sokmakla yürekteki ateş sönmez”
Aşk`a dair çok şey yazıldı elbet; ya, Aşk`ın aşkın (müteal) yanına dair?
Mustafa Yıldız`ın Liberty Yayınevi`nin çıkardığı “Aşk/ınlık Dersleri“, aşkın olanla ilişkisini koparmış olan modern insanı Aşk`ın aşkın yanıyla yüz yüze getiriyor.
Kitap, bize, sadece aşkın olanı yitirdiğimizi değil, aynı zamanda Aşk`ı da yitirdiğimizi hatırlatıyor.
Kitap, öğrencilerine hayatın özünü, yani Aşk`ı öğretmeye çalışan, öğrencilerinin gözlerinde derenin şırıltısından, toprağın kokusundan, rüzgarın uğultusundan, oyalı bir yazmanın altında mahçup bir gözün pırıltısından, gökkuşağının renginden, papatyaların kokusundan bir iz arayan Hoca`nın öyküsü.
Kitabı okurken, “hayatın özüne dair” gerçeklerin nasıl farkına varamadığınızı fark edip şaşırıyorsunuz.
Derste öğrencilerine Aşk`ın aşkın yanını öğreten Üstad`ın her dersini büyük bir şaşkınlıkla izleyen, bir sonraki dersi büyük bir özlemle bekleyen öğrencinin yerine kendinizin geçtiğini fark ediyorsunuz.
Üstad`ın her bir cümlesi sizi en hassas yanınızdan, yüreğinizden vuruyor.
Bir dersin şokunu atlatamadan öbür ders başlıyor.
Her başlayan derste susuzluğunuzun gideceğini, içinizdeki yangının bir nebze de olsa söneceğini düşünürken, o dersin sonunda daha çok susadığınızı fark ediyorsunuz.
Ve bir kez daha anlıyorsunuz ki: Aşkın menziline kolay erilmiyor.
Üstad bizi Aşk`ın engin denizlerine açılmaya çağırıyor. Çünkü, Üstad`a göre, “Yüreğine ateş düşen adam kıyılarda gezinmez”.
Üstad, modern insanın, Aşk denizinin sahillerinde gönül eğlendirdiğini, halbuki, “ayağını suya sokmakla yürekteki ateşin sönmeyeceğini” söyleyerek, bizleri Aşk denizine dalmaya çağırıyor.
Üstad çok az konuşuyor; ama çok şey anlatıyor. Çünkü, onun da belirttiği gibi Aşığın anlatma problemi yoktur: “Onların sözleri anlatamasa gözleri anlatır, cümlesi anlatamasa kelimesi anlatır; kelimesi anlatamasa noktası anlatır.”
Biz, sessizliğin bile ne kadar öğretici olduğunu Ondan öğreniyoruz.
Valery, “Güzel olan hiçbir şey hülâsa edilemez” demiş; iyisi mi biz sözü fazla uzatmayalım ve Aşk ehlini “Aşk/ınlık Dersleri”yle baş başa bırakalım.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here