gaziantep-tedirgin-1437912433 gaziantep-te-teror-orgutu-deas-a-darbe-1437904171

Şanlıurfa’nın Suruç İlçesi’nde meydana gelen ve 32 vatandaşın ölümüne yol açan ve 100’e yakın vatandaşın da yaralanmasına neden olan canlı bomba olayından sonra, tüm yurtta olduğu gibi Gaziantep’te de kırmızı alarmda olan Emniyet Müdürlükleri, bir biri ardına yapılan ve asılsız çıkan canlı bomba ihbarları tedirginliğe yolaçıyor.

İLK İHBAR OTOGAR YAKINLARINDA YAPILDI

20 Temmuz’da Şanlıurfa’nın Suruç İlçesi’nde meydana geken canlı bomba olayından sonra, Gaziantep’te ilk bomba ihbarı Otogar yakınlarında yapıldı.
Şehitkamil İlçesi’ne bağlı Karacaahmet Mahallesi Mehmet Saib Konukoğlu Bulvarı civarında kaldırım üzerinde bulunan çanta ve poşet paniğe neden olmuş ve olay yerine gelen bomba imha ekipleri çanta ve poşeti fünyeye patlatmasının ardından, açılan çanta ve poşette çamaşır çıkmıştı.

GECE DUMLUPINAR’DA, GÜNDÜZ BALIKLI PARKI’NDA

Öte yandan, bir birlerini izleyen ihbarlar artmaya başlarken, gece Şahinbey İlçesi’ne bağlı Dumlupınar Mahallesi, Dumlupınar Parkı’na bırakılan şüpheli çuval, gündüz ise Balıklı Parkı’nda bankın üstünde bırakılan kol çantası içerisinde bomba olabileceği şüphesiyle durumu polise bildirdi. İhbar üzerine her iki olay yerine polis, şüpheli paketleri fünye ile patlattı. Paketler ise boş ve asılsız çıktı.

ARTAN İHBARLARA KARŞI POLİSLERE ÇELİK YELEK UYARISI

Gaziantep Emniyet Müdürlüğü, artan bomba ihbarlarına karşı, Şanlıurfa ve Diyarbakır’da polislere yönelik saldırıların ardından telsiz anonslarından personellere çelik yelekle görev yapmaları, şüpheli görülen şahıs, araç ve paketlere karşı dikkatli ve duyarlı olmaları konularında uyarıldı. Gaziantep’te de benzer saldırıların olma ihtimaline karşı güvenlik önlemleri en üst seviyeye çıkarılırken, polisler da telsiz anonsları ile sık sık uyarılıyor. Son olarak Diyarbakır’da yaşanan saldırı sonrası Emniyet Müdürlüğü Haber Merkezi’nden yapılan anonslar ile polislerden dikkatli olmaları istendi. Polis telsizlerinden yapılan ve aksaklığa meydan verilmemesi konusunda anonsla uyarı yapılarak, çelik yelek giyilmesi istendi.

VALİLİK BAHÇESİNDEKİ AĞAÇTA ŞÜPHELİ POŞET

Şanlıurfa Suruç’ta meydana gelen canlı bomba vahşetinin ardından, 81 ilde şüpheli paket ve şüpheli kişilere yönelik uygulama ve ihbarlar titizlikle değerlendiriliyor. Gaziantep’teki peşi peşine yapılan ihbarlar arasında Valilik binası da yeraldı. Gaziantep Valiliği bahçesi içerisindeki ağacın dalları arasına bırakılmış siyah renkli bir torbayı görenler, içerisinde bomba olabileceği düşüncesiyle polise ihbarda bulundu. Olay yerine gelen bomba imha uzmanları, paniğe yol açan torbayı fünyeyle patlattı. Patlatılmasının ardından incelenen torbadan, boş 3 teneke çıktı.

ŞEHİR MERKEZİNDE HALK OTOBÜSÜNDE CANLI BOMBA ALARMI

Gaziantep’in Demokrasi Meydanı’nda ise yüzü peçeli, kara çarşaflı ve elinde 3 çanta bulunan kadını görenler, şahsın canlı bomba olabileceği düşüncesiyle polise ihbarda bulundu. İhbar üzerine Demokrasi Meydanı’na çok sayıda polis sevk edildi. Meydanın bulunduğu alana vatandaşları yaklaştırmayan polis, burada bulunanların üzerlerini ve valizlerini aradı. Yarım saat süren hareketlilikte polisler, telsiz anonsu ile dikkatli olmaları konusunda uyarıldı.Şüpheli kadının bindiği otobüs Güneş Mahallesi’nde durdurularak arama yapıldı. Suriyeli olduğu öğrenilen kadının elindeki 3 çantanın içerisinde elbise ve özel eşyaların olduğu belirlendi.

EMNİYET VE ŞEHİTKAMİL BELEDİYESİ ÖNÜNDE BOMBA İHBARI

Gaziantep Emniyet Müdürlüğü ve Şehitkamil Belediyesi önüne bırakılan şüpheli çanta ise polisi harekete geçirdi. Kuzey Irak ve IŞİD operasyonu sonrasında terör örgütlerinin yapacağı olası saldırıya karşı teyakkuza geçen polis ekipleri, gelen ihbar üzerine çantanın bırakıldığı Muammer Aksoy Bulvarı trafiğe kapatarak güvenlik şeridi çekti. Çevredeki vatandaşlara korku dolu anlar yaşatan çanta boş çıktı. Diğer yandan, Şehit Kamil Belediyesi önünde bırakılan bez oyuncak bebek de hareketli dakikaların yaşanmasına sebep oldu. Olay yerine gelen bomba imha ekipleri ise gerekli tedbirleri aldı. Uzaktan kumandalı robotla ile kontrol edilen bez bebeğin bir tehdit oluşturmadığı anlaşıldı.

SON İHBAR HAVAALANI OLDU

Gaziantep’te son olarak, Gaziantep Havalimanı giden yolcu kapısı giriş kapısında unutulan çanta paniğe neden oldu. Vatandaşların ihbarı üzerine olaya müdahale eden Havalimanı polisi unutulan çantayı güvenlik çemberi içerisine alarak yolcuları olay yerinden uzaklaştırdı. Giden ve gelen yolcuların büyük paniğe yol açtığı çantayı bomba imha ekipleri fünyeyle patlatarak etkisiz hale getirdi. Fünye ile imha edilen çanta içerisinde bir yolcuya ait çamaşır ve eşya çıktığı öğrenildi. Öte yandan bu gün Gaziantep’in iki ayrı semtinde vatandaşların polise yaptığı ihbar sonucu şüpheli paketler de bomba imha ekiplerince uzaktan kumandalı fünye ile patlatılarak imha edildi.

 Tayfun KATIRCI  /  OLAY HABER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here