Türkiye genelinde olduğu Gaziantep’te de AVM’lerin sayısı her geçen gün artarken küçük esnaflar zor durumda kalıyorlar. AVM’ler kent merkezinde kurulmasının yanında çok sayıda çeşit bulundurmaları nedeniyle tüketiciler tarafından daha çok tercih ediliyor.

ESNAFLAR DERTLİ

Gaziantepli esnaflarda AVM’lerden dert yanarak satış yapamamalarının en büyük nedeninin alışveriş merkezleri olduğunu iddia ettiler. Küçük esnaflar, piyasaların çok ciddi bir durgunluk içerisinde olduğunu belirterek, kent merkezindeki AVM’lerin esnaflara büyük zarar verdiğini açıkladılar. 
Esnaflardaki ürünlerin büyük marketlere göre çok ucuz olduğunu belirten esnaflar hükümetin bu soruna el atmasını umut ediyorlar. Küçük esnafların ekonominin kılcal damarı olduğunu vurgulayan esnaflar ‘Biz olamazsak ekonomide bir durgunluk olur. Çok ciddi bir şekilde marketler ve AVM yasasının gündeme gelip bir şekilde sorunun çözülmesi lazım. Kent merkezinde AVM’ler çoğalmaya başladı. Bu sorun bir an önce çözülsün’ dediler.
Gökhan Cücük: “15 yıldır kuaförlük yapıyorum. Gaziantep’te AVM’ler çoğalmaya başladı. Bir yandan AVM’de şart ama fazlası iyi değil, çünkü esnaflara çok zarar veriyor. AVM’den alınan 20 liralık ayakkabıyı çarşıda bulmaya çalışıyorlar ama AVM ile çarşının farkı bellidir. AVM’ler şehir dışına taşınırsa küçük esnaf için daha iyi olur. AVM’ler açılmış olsa da küçük esnafı unutmamak gerek.”  
Habip Ekinci: “Ayakkabı mağazası işletiyorum, AVM’ler esnaflar için çok zararlı. Bir yandan iyi ama, şehrin içinde olması kötü. Şehrin dışında olması lazım, şehir merkezinde olduğu için küçük esnafa zarar veriyor. Halkın yüzde 50’si kapalı alan olduğu için AVM’leri tercih ediyor. AVM’ler şehir dışına kurulsaydı küçük esnafın işi daha iyi olurdu. Daha önce 7 eleman çalıştırıyordum, iş olmadığı için 2’ye düşürdüm.” 
İbrahim Keskinsoy: “10 yıldır ayakkabıcılık yapıyorum. AVM’lerin bize çok zararı ve etkisi var. Bizde satılan ürünlerin aynısı AVM’lerden daha fazla paraya alınıyor.  AVM’ler şehir içinde olmasaydı biz bu kadar zarar görmezdik. Büyük firmaların açılması şehir merkezinde AVM’lerin kurulmasından dolayı küçük esnaflar zor bir şekilde çabalıyor. AVM’ler esnaftaki ürünlerin aynısını daha ucuza satıyorlar. Halkımız açık havalarda gezmediği için kapalı olan AVM’leri tercih ediyor.” 
Hüsamettin Özçay: “Kolonyacılık yapıyorum ama AVM’ler küçük esnafı resmen bitirdi. Çalışma saatleri uzun, bizim saatlerimiz kısa. Bundan sonra yapılacak AVM’ler şehrin içine yapılmamalı. Piyasada rekabet çok olduğu için büyük marketler bizim sattığımız bazı ürünleri aldığı fiyata satabiliyor. Tabi ki müşterilerde uygun yerlerden alıyor ama öbür ürünleri zamlı aldığının farkında değil. AVM’ler resmen küçük esnafı bitiriyor. Bu marketlerin biraz şehir dışında olması bizim işlerimizi düzeltir” 
Ahmet İncebıçkın: “Saat ve gözlük satıyorum, AVM’lerin otoparkı var ama esnafla otopark sorunu yaşanıyor. Satışlarımız çok durgun. Alış veriş yapanlar bazen oluyor ama giderlerimi karşılayamıyorum. Bizim sattığımız ürünler AVM’lerde de satıldığı için bizi bitiriyor. Herkes oralara gittiği için küçük esnaf ölüyor. Küçük esnaf perişan ve rezil oluyor. Giyimden zücaciyeye kadar her şey AVM’lerde satılıyor. O yüzden bize çok zararları var.” 
Mehmet Aydın: “20 yıldır kozmetik ürünleri satıyorum. Vatandaş AVM’lere gidiyor, küçük esnaftan bir şey almıyor. Bizim müşteri potansiyelimiz düşüyor. AVM’ler şehrin 10 kilometre dışında olması gerek ama maalesef şehrin göbeğindeler. AVM’ler ürünleri toptan ucuz getirip satıyor ama bizim gibi küçük esnafların öyle bir imkânı yoktur. Müşterilerde hep markete gidiyor. Para kazanamadığımız için giderlerimizi karşılarken zorlanıyoruz.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here