orjinal_resim_boyutlandi_2273_08-04-2014_10-12-06

Geçmişi uzun yıllara dayanan ve birçok esnafın geçim kaynağı olan Belediye Pasajı eski cazibesini yitirdi. Vatandaşlardan İlgi görmeyen Belediye Pasajı esnafların birçoğu siftah bile yapmadan kepenk kapatmak zorunda kalıyorlar. 

 

“AVM’LER BİZİ BİTİRDİ”

 

Belediye Pasajına müşteri gelmemesinin en önemli nedeninin kent merkezinde açılan alış veriş merkezleri olduğunu kaydeden esnaflar durumun düzelmemesi halinde pasajdaki dükkânların teker teker kapanacağını ifade ettiler. 

Pasajların eski değerini kaybettiğini vurgulayan esnaflar müşterinin neredeyse hiç olmadığını ve çoğu gün evlerine hiç satış yapmadan döndüklerini belirttiler. Kentte faaliyet gösteren büyük alış veriş merkezlerinin şehir merkezinde yer alan pasajların iş hacmini bitirdiğine dikkat çeken Belediye Pasajı esnafları sürecin bu şekilde devam etmesi halinde iflas bayrağını çekeceklerini açıkladılar. 

Mehmet İnce: “30 yıldır bu pasajda esnaflık yapıyorum. Eskiden işlerimiz çok canlıydı ama son yıllarda şehir merkezinde büyük alış veriş merkezlerinin açılması işlerimizi durdurdu. Pasajda satış olmaması nedeniyle birçok kişi dükkânını satmak zorunda kaldı. Müşteri geliyor ama satış olmadığı için esnaf fazla çeşit bulunduramıyor.  Pasajımızın tekrar canlanması için belediyenin buraya bir el atması lazım. Pasajın yerine otopark yapılsın, dükkânlarımıza meydana yapılırsa yeni bir oluşumun işlerimizi hareketlendireceğine inanıyoruz.”

Doğan Özüner: “Belediye Pasajında 43 yıldır esnafım. Geçmişte işlerimiz çok iyiydi ve gece bile çalışırdık. Ama şimdi pasajımızda eskisi gibi esnaf kalmadı ve kartçılar girdi. Esnaf kalmadığı için müşteri de gelmemeye başladı. AVM’lerin açılması işlerimizi bitirdi, ben bile işimi bırakmaya çalışıyorum. AVM’lerin bize çok zararı oldu, şehir dışında olması gerekirken şehrin içine yapılınca müşteri oralara gidip kredi kartıyla ve taksitle alıyor.” 

Mehmet Koyuncu: “27 yıldan beri Belediye Pasajında esnafım. Eskiden işlerimiz çok süperdi. Ama şimdi ise müşteri gelmediği için siftahsız dükkân kapattığımız günler oluyor. Büyük marketlerin şehir merkezinde yapılmasına izin verilmesi pasaj esnafını tamamen bitirdi. Esnafın kolay para kazanma dönemi kalmadığı gibi vatandaşlarda pasajımıza eskisi kadar ilgi göstermiyorlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here